Koperníkův rodný dům v Toruni: muzeum slavného astronoma v centru města

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 10. 2019 • Přečteno 3086x

Dům se nachází v blízkosti Staroměstského náměstí na Koperníkově ulici.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do ToruněZobrazit zájezdy

Úchvatnému životu dalo základy město, ve kterém se narodil. Mikoláš Koperník zanechal Toruni nezapomenutelný odkaz. Pojďme se na její prohlídku vydat společně. 

Mikołaj Kopernik

Na Koperníkovu práci později navázal Galileo GalileiNa Koperníkovu práci později navázal Galileo Galilei

Myslíme, že slavného astronoma netřeba zdlouhavě představovat, pro pořádek připomeňme pouze několik základních faktů. Narodil se v Toruni v roce 1473 do poměrně zámožné rodiny. Jeho otec však zemřel dříve, než se chlapec dostal do puberty.

Byl to jeho strýc, kdo v mladém Mikolášovi poznal touhu po vzdělání. Kromě studia astronomie a matematiky dokončil studia práv a lékařství. Jeho zřejmě nejznámější práce je heliocentrická teorie, jež tvrdí, že Slunce je středem sluneční soustavy.

Je opakem geocentrismu, tedy názoru, že ve středu soustavy se nachází Země. Na Koperníkovu práci později navázal Galileo Galilei, který teorii obhajoval před mnoha náboženskými i filozofickými odpůrci. 

Číslo popisné 15

Spojily se domy s čísly 15 a 17Spojily se domy s čísly 15 a 17

Až budete toulkami Toruní váhat, kam dál, nezapomeňte na rodný dům Mikoláše Koperníka. Nachází se v blízkosti Staroměstského náměstí na Koperníkově ulici. Problém je v tom, že ani historici nejsou jednotní a nedokáží se shodnout, v jakém domě se ve skutečnosti narodil.

Šalamounské řešení se však našlo, jednoduše se spojily domy s čísly 15 a 17 a oba nyní slouží jako muzeum slavného rodáka. Nemůžete je minout, kromě typických staveb je zdobí gotické štíty, ulice se line kolem katedrály sv. Jana Křtitele.

Celá tři patra jsou věnována životu a dílu slavného mistra, naleznete zde zajímavé astronomické pomůcky i historické spisy. V jednotlivých částech výstavy se seznámíte s etapami mistrova života.

Další část výstavy se věnuje životu ve městě v době od 15. do 18. století. Dobové artefakty i kulisy zaujmou nejednoho návštěvníka. Jako bonus můžete navštívit sklepení domu, kde bylo nově zřízeno Muzeum toruňského perníku. 

Ať už jste fandové vědy, nebo se jen rádi kocháte krajinou kolem, rozhodně doporučujeme návštěvu Toruně, červené domy, rozplývající se perník a představení v planetáriu vás pohltí.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Polsko (Toruň)

Klenot severního Polska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Toruně

Zájezdy do Toruně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kopernikuv-rodny-dum-v-toruni/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024