Planetárium v Toruni: užijte si speciální promítání s celou rodinou

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 10. 2019 • Přečteno 2015x

Planetárium bylo otevřeno 17. února 1994, o dva dny později, přesně na výročí Koperníkových narozenin, bylo uspořádáno první veřejné představení.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do ToruněZobrazit zájezdy

Všudypřítomný odkaz na Mikoláše Koperníka fascinuje lidi dodnes, pojďme se vypravit do míst, kde dosud představují jeho práci veřejnosti. Planetárium v Toruni stojí za návštěvu. 

Nejznámější toruňský rodák Mikoláš Koperník by jistě žasl nad tím, kolik pozornosti na sebe strhává vědní obor, o kterém on kdysi musel složitě přesvědčovat své okolí, aby získal důvěryhodnost.

Dnes již nikdo nepochybuje o správnosti jeho teorií. Přesto, že se od dob Koperníka kde co změnilo a ovládáme dnes technologie, o kterých se mu ani nezdálo, fungování vesmíru je stále velmi oblíbené téma, které nepřestává fascinovat.

S tím souvisí i snaha o pochopení, poznání. Právě to se veřejnosti snaží zprostředkovat toruňské planetárium, které se netají svým obdivem ke svému slavnému rodákovi. Naopak, navazuje tam, kde on přestal. 

Vzhůru ke hvězdám

Planetárium bylo otevřeno v roce 1994Planetárium bylo otevřeno v roce 1994

Planetárium bylo otevřeno 17. února 1994, o dva dny později, přesně na výročí Koperníkových narozenin, bylo uspořádáno první veřejné představení. V době začátků panovalo přesvědčení, že Planetárium neutáhne nákladný provoz a po čase, kdy vyprší vnější dotace, se provoz uzavře. Naštěstí se tak nestalo a přetrvávající zájem veřejnosti dokazuje, že lidé jsou ochotni zaplatit za vstupné a udržet tak Popularizační centrum cosmos v chodu.

Od dob svého vzniku prošla celá budova řadou modernizací. Na začátku využívali diaprojektory, které postupně spojovali, až vytvořili panoramatický obraz. V dubnu roku 1997 se podařilo vybudovat „all-sky“ systém, který jako první v Polsku umožnil celou kopuli zakrýt obrazem. Návštěvníci tak měli pocit, že jsou obklopeni vesmírem. Digitální revoluce dorazila v roce 2004, kdy animace pokrývají kopuli nad hlavami návštěvníků a během jednoho večera můžete cestovat ze Saturnu až na Měsíc. 

Na co se těšit

Těšit se můžete na interaktivní výstavyTěšit se můžete na interaktivní výstavy

Hlavní místnost Planetária je kruhového tvaru, kde posluchači sedí a nad hlavami sledují promítání. Vše působí velmi autenticky, především díky moderním technologiím. Až si budete kupovat vstupenky, zobrazí se vám plánek kupole stejně jako když si vybíráte lístky do divadla. Sami si zvolíte, kde budete sedět. Ale pozor, plánujte s předstihem. Velká oblíbenost a příznivé ceny vstupenek způsobují, že často jsou ta nejoblíbenější místa zabraná dlouho dopředu. 

Planetárium však stále rozšiřuje svou nabídku, v roce 2005 otevřela první interaktivní výstavu Orbitáriova hala, která se přímo podílí na jednom z cílů, a to popularizaci vědy. Oblíbeným přírůstkem je expozice Geodium. Již podle názvu se dá odvodit, že středobodem výstavy je Země. A to doslova. Ve středu místnosti rotuje dvoumetrový model Země se všemi astronomickými úkazy, které známe. Pro diváka je tak mnohem snazší si vysvětlit, proč se střídá den a noc nebo roční období. Pro úplnost doplňme, že v loňském roce přibyla multimediální místnost MARS Base # 17.

Asi netřeba vysvětlovat, proč je Planetárium velmi oblíbeným cílem nejen turistů, ale i školních exkurzí či rodinných výletů. Rozhodně doporučujeme se sem alespoň jednou vydat.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Polsko (Toruň)

Klenot severního Polska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Toruně

Zájezdy do Toruně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/planetarium-v-toruni/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024