Palác kultury a vědy: nostalgická vzpomínka na minulý režim i dominanta města

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 11. 2019 • Přečteno 3728x

Stavba probíhala v letech 1952 až 1953 a pracovalo na ní 3 a půl tisíce dělníků.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do VaršavyZobrazit zájezdy

Není snad Polák, který by jej neznal. Jeho výjimečný vzhled i rozměry lákají k návštěvě již dlouhá léta. Mrakodrap v samotném centru Varšavy ale i po tolika letech stále vzbuzuje nové diskuze mezi jeho příznivci a odpůrci, kteří velmi lobbují za jeho strhnutí. Proč vlastně?

Stavba, kde umírali lidé

Stavba probíhala v letech 1952 až 1953Stavba probíhala v letech 1952 až 1953

Oficiální název této nejznámější památky na socialistický realismus v zemi zní Dar národů Sovětského svazu. Byl totiž postavený v rámci rekonstrukce města po ničivé válce. Ruský architekt Lev Rudněv nehledal svou inspiraci pouze v moskevských výškových budovách, chtěl zachovat osobitý polský styl a dlouho cestoval napříč zemí, aby co nejvěrněji zachoval vkus polského národa.

Nakonec vzniklo celkem pět návrhů, pochopitelně vyhrál ten, který dnes můžeme vidět. Stavba probíhala v letech 1952 až 1953 a pracovalo na ní 3 a půl tisíce dělníků, 16 jich na stavbě zahynulo. Tím však smutná bilance nekončí. Vyhlídkové patro bylo až příliš přístupné a docházelo zde k mnoha tragédiím. Nedlouho po prvním sebevražedném pádu zde byly instalovány bezpečnostní mříže. 

Na výstavu, bazén nebo za kulturou – vše na jednom místě

Palác se svými 231 metry patří k nejvyšším budovám v zemi a ve Varšavě vůbec. Není to pouze architektonický unikát, sjíždí se sem lidé za různými účely. Pozoruhodný interiér, zejména obří sály a mramorová schodiště, láká historiky, připomíná totiž náladu v období studené války.

Symbol města se stal domovem pro mnoho společností, plavecké centrum, nespočet muzeí, multikino i kongresové sály. Pokud však městem pouze projíždíte, ani tak byste neměli tento mrakodrap minout. Ve vyhlídkovém patře na vás totiž čeká nezapomenutelný výhled.

Terasy ve třicátém patře vám za příznivého počasí nabídnou Varšavu jako na dlani. Své kouzlo má prohlídka i v noci, kdy je celý palác krásně nasvícen.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Být či nebýt, zbourat či nikoli?

Zbourat či nezbourat?Zbourat či nezbourat?

V posledních letech se znovu otevírá otázka samotné existence budovy. Na jedné straně stojí zastánci, ochránci městské památky, kteří připomínají jeho oblibu i důležitý význam.

Na druhé straně odpůrci stalinismu, kteří na svou stranu získali i řadu politiků, již vítají nápad na absolutní odpoutání od minulosti včetně odstranění všech případných důkazů, jakým Palác kultury bezpochyby je. Ať tak či onak, rozhodně jej doporučujeme navštívit co nejdřív. Co kdyby extrémistům jejich plán vyšel a budovu by opravdu strhli. S návštěvou neotálejte.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Polsko (Varšava)

Objevte půvab Varšavy

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Varšavy

Zájezdy do Varšavy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/palac-kultury-a-vedy/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024