Ostia: bývala důležitým obchodním přístavem

Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 16430x

Ostia bývala důležitým přístavem, přes který se provádělo zásobování Říma.

Vyberte si z našich 25 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Ostia bývala důležitým přístavem, přes který se provádělo zásobování Říma. Vedle přístavu stávalo na pobřeží město s úřady, chrámy, lázněmi a amfiteátrem. Postupný úpadek Říma za vlády císaře Konstantina znamenal i úpadek Ostie a město se z různých příčin postupně téměř vylidnilo.

Dnes zde najdete poklidné městečko s malými obchůdky a hezkými zákoutími, ale také s rozsáhlým archeologickým areálem, ve kterém se můžete několik hodin procházet, posedět nebo v klidu fotografovat, protože zde bývá daleko nižší koncentrace turistů než například na Foru Romanu v Římě. Navíc je tu ve stínu pinií příjemný chládek a vzduch je osvěžován lehkým vánkem od moře.

Hlavní dlážděná ulice vás povede kolem zrekonstruovaného divadla, lázní, chrámů i původních činžovních domů. Součástí komplexu je i muzeum, ve kterém jsou umístěny archeologické nálezy – sochy, mozaiky, reliéfy, sarkofágy, bronzové předměty, antické užité umění aj. 

Nedaleké Lido di Ostia je pro Římany nejbližší přímořské středisko s dlouhou písečnou pláží. Většina pláží je placených, ale najdete zde i veřejné pláže bez služeb a bez poplatků.

Ostia Antica

Ostia Antica bývala hlavním obchodním přístavem na okraji Říma. Zároveň sloužila jako obranná vojenská základna. Přístav ve 4. století začal chátrat a postupně ho zanášely nánosy bahna. Katastrofou pro zdejší oblast byla malárie, která zahubila více než 100 tisíc obyvatel.

Čtení na podobné témaOstia Antica: lokalita právem přezdívaná římské pompejePřečíst

Je velmi překvapivé, že město, které bylo po staletí pohřbeno pod vrstvou písku, zůstalo zachované. Sice nenabízí tak oslnivou podívanou jako Pompeje, neboť zanikalo postupně, ale přesto je velmi působivé.

Ostia Antica svědčí o tehdejším životě všech společenských vrstev v římském císařství.

Dnes si zde můžete prohlédnout půdorysy veřejných budov, restaurované divadlo nádherné mozaiky znázorňující výjevy z každodenního života v přístavu.

Uprostřed náměstí stál chrám zasvěcený bohyni úrody Ceres. Dnes je odkryto mnoho velkých místností, ve kterých bylo skladováno obilí z Afriky, dokud se nedopravilo lodí do Říma. Další zajímavostí, kterou si můžete prohlédnout, je mramorový pult v hostinci Dianina domu, kde si zákazníci objednávali například klobásy a svařené víno slazené medem. Obdivuhodná je i prádelna, zbrojnice nebo 18 zdejších chrámů.

Jak z Říma cestovat hromadnou dopravou

Do Ostie jezdí z Říma příměstský vlak. V těsné blízkosti zastávky metra Piramide je vlaková stanice Roma-Ostiense, ze které pojedete do zastávky Ostia Antica. Odtud se přes most dostanete na hlavní silnici, ze které nemůžete minout odbočku k archeologickému centru.

Pokud zamíříte raději na pláž, vystupte až v zastávce Lido Centro.

 

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 25 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ostia/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2023