Bomarzo: park nestvůr s tajuplnou atmosférou

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9546x

Park nestvůr u Bomarza je plný fantastických příšer i alegorických bytostí, vytesaných na místě z kamene.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že...

Žádná z příšer v parku nebyla vytesána v sochařské dílně? Pracovalo se přímo na místě s vulkanickým materiálem, který tu příroda poskytla.

Nedaleko Viterba, nad údolím řeky Tiber, se na vysoké skále nachází Bomarzo. Pod ním na skalním svahu leží Park nestvůr plný fantastických příšer, alegorických postav i pohádkových bytostí. Chcete-li do přírody na čerstvý vzduch a přitom zároveň poznat proslulou italskou památku, přijměte sem pozvání. Atmosféra je tu opravdu tajemná.

Park nestvůr neboli Parco dei mostri je známý i jako Svatý les, Sacro Bosco, a o příšery tu rozhodně není nouze. Po celém parku jsou  roztroušené fantastické, alegorické i pohádkové postavy, které byly unikátně vytesané přímo na místě z temně šedých kamenů vulkanického původu. Těch se na rozloze kolem 3 ha nachází bezpočet – o materiál na sochání tedy tvůrci neměli nouzi.  

Významná jména: Orsiniové a Pirro Ligorio

Příkaz k založení parku dal v 16. století kníže Pier Francesco Orsini. Inspirovalo ho prý slavné literární dílo – Ariostův epos Zuřivý Roland, a také Petrarcovy básně. U klasiků italské literatury se inspiroval poté, co mu zemřela manželka Giulia Farnese. Byl hodně zarmoucený a v parku hledal útěchu.

Významný římský rod Orsiniů do Bomarza jezdil na vlastní zámek, který ve městě stojí dodnes. Byli rodinou, která po dlouhou dobu od 12. do 20. století hrála významnou úlohu v italských dějinách.

Architektem parku byl Pirro Ligorio, jeden z nejslavnějších italských architektů druhé poloviny 16. století. Podílel se dále například i na stavbě Villy d’EsteTivoli, po smrti Michelangela pracoval na vatikánské bazilice svatého Petra.

Jaké nestvůry potkáte?

Při procházce parkem budete určitě pociťovat zvláštní tajemnou atmosféru, umocněnou tu a tam se ozývajícími hlasy přírody. Uslyšíte a uvidíte malý vodopád a budete dýchat typickou lesní vlhkost. V parku si vychutnáte fascinující klid, jen občas narušený zpěvem ptáků či praskáním klacků pod nohama ostatních návštěvníků.

Potkávat budete různé imaginární příšery a strašidla s otevřenou pusou, slony, draky, obří želvy a další zvířata i lidská těla. Nebude-li vám chybět odvaha, vstupte přímo do „pekelného jícnu“ jedné z místních obřích oblud. Představuje alegorii lidské existence.

Navštivte Park nestvůr nedaleko Bomarza a nechte se klidnou a tajuplnou atmosférou unést. Příjemný zážitek zaručen!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bomarzo/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024