Socha vlčice: historický symbol Říma

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 52854x

Socha vlčice je asi nejslavnější římskou sochou, která vyobrazuje vlčici kojící zakladatele Říma, dvojčata Romula a Rema.

Vyberte si z našich 15 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Bronzová socha je vytvořena z jednoho kusu materiálu? Tento fakt dokazuje, že nemohla být vyrobena v antice, kdy sochaři neuměli vyrobit bronzovou sochu z jednoho dílu, ale měli několik plátů, které spojovali dohromady.

Jedním z nejslavnějších symbolů Říma je socha vlčice. Originál sochy naleznete v Palazzo Conservatori uvnitř Kapitolských muzeí na pahorku Kapitol.

Dlouhodobě se myslelo, že socha vlčice pochází z 5. století př. n. l. a jejím autorem byl neznámý etruský umělec. Moderní výzkumy ovšem ukazují, že tato myšlenka byla mylná a datují vznik sochy až do 13. století n. l. V literatuře existují důkazy, že socha vlčice sice existovala v období antiky, tudíž současný originál je vlastně kopií antické sochy.

Původně socha znázorňovala pouze vlčici, přičemž dvojčata Romulus a Remus byli k soše přiděláni až v 15. století, v době renesance. Socha je o něco větší než vlčice v životní velikosti. Měří 75 cm na výšku a 114 cm na délku. Z vlčice je cítit napětí, které umocňují vztyčené uši a oči v pozoru. Jakoby pozorovala blížící se nebezpečí. Sochy chlapců, které byly přidány později, jsou vytvořeny v úplně jiném stylu. Oba jsou neteční k tomu, co se děje v okolí.

V období vlády Benita Mussoliniho, byly kopie sochy rozesílany všude po světě. Mussolini, který se považoval za zakladatele Nového Říma, prastarý symbol totiž velmi obdivoval. Vlk je rovněž národním italským zvířetem.

Legenda

V legendě o založení města Říma se praví, že otcem Romula a Rema byl bůh války Mart a matkou dcera pozemského vládce Numitora, Rhei Silvia. Sotva narozená dvojčata byla vhozena do řeky Tibery svým po moci toužícím strýcem, Amuliem. Před smrtí je zachránila vlčice (italsky Lupa), která žila na Palatinském pahorku a chlapce odkojila.

Později byli nalezeni a vychováni pastýřem. Když se dozvěděli o svém královském původu, rozhodli se, že budou vládnout oni. Bratři se dostali do sporu o název svého města a Remus byl Romulem zabit. Město tak dostalo jméno Roma (Řím) po svém zakladateli. Město získalo velikou slávu, problémem však bylo, že v něm žili téměř samí muži.

Řešení na sebe nenechalo dlouho čekat. Římští muži pozvali Sabiny, kterým unesli ženy a dcery. Tím rozpoutali válku, která skončila příměřím právě díky sabinským ženám, které se obnažené a prostovlasé neváhaly vrhnout do bitevní vřavy a prosit obě strany o mír. Římané i Sabinové se poté sjednotili a vytvořili stát, jehož hlavním městem se stal Řím.

Romulus rozdělil společnost na plebejce a patricije, položil základy práva a vytvořil poradní orgán, senát. Dle legendy se po své smrti dostal do nebe, kam ho vynesl jeho otec, bůh Mart.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 15 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/socha-vlcice/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024