Památník Viktora Emanuela II.: oslava sjednocené Itálie

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 40657x

Mramorový Památník Viktora Emanuela II. se nachází na jižním okraji Benátského náměstí.

Vyberte si z našich 15 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Památník je posvátným místem, na kterém je zakázáno křičet, běhat, jíst i sedat si na schody? Myslete na to.

Památník Viktora Emanuela II. v Římě oslavuje sjednocení Itálie. Dominuje Benátskému náměstí, jednomu z center města, ovšem spatříte ho i z mnoha dalších míst italské metropole. Jedná se o stavbu pro Italy velmi důležitou, ale také značně kontroverzní a v době vzniku nezřídka kritizovanou. 

Památník byl nad Benátským náměstím slavnostně odhalen v roce 1911 a má tu připomínat sjednocení Itálie, ke kterému došlo v roce 1870. Prvním italským králem se tehdy stal Viktor Emanuel II., jehož jméno památník nese.

Výzdoba památníku 

Římané památníku říkají také Vittoriano, známý je i pod označením Oltář vlasti (Altare della Patria). V jeho středu totiž stojí oltář s hrobem neznámého vojína a ženskou sochou Říma. Hoří tu věčný oheň hlídaný čestnou stráží. Památník zdobí také bronzová socha krále Viktora Emanuela II., okřídlená socha Vítězství, a zcela nahoře dominují dvě bronzová vítězná čtyřspřeží.

I ostatní výzdoba památníku je značně symbolická. Sochy nad sloupořadím v přední části monumentu například představují jednotlivé regiony sjednocené Itálie.

Ostrá kritika a pohrdavá označení 

Monumentální památník byl postaven z bílého mramoru, pro Řím velmi neobvyklého stavebního materiálu. Ostře tak kontrastoval s ostatními stavbami. Navíc pro jeho stavbu muselo být zbouráno několik dalších stávajících budov. Památník si tak vysloužil mnohá další označení, vesměs pohrdavá označení, jako je psací stroj, zuby Říma, pisoár, svatební dort a další.

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

Je vidět a je z něj vidět 

V interiéru památníku se v současné době nachází mimo jiné Muzeum risorgimenta, hnutí za svobodu a národní jednotu Itálie v 19. století, a Národní muzeum italské emigrace. Z jeho terasy se otevírá nádherný výhled na Řím. Pro ty, kdo by si chtěli vychutnat pohled ještě podmanivější a kompletnější, se nabízí možnost vyjetí výtahem až do nejvyšší části památníku.

Stavba je jedním ze symbolů Říma a hraje velmi důležitou roli zejména ve dnech, kdy si Italové připomínají svou historii.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 15 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pamatnik-viktora-emanuela-ii/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024