Andělský most: Berniniho vizitka

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11028x

Andělský most je překrásnou starořímskou památkou, která spojuje břehy řeky Tibery a vede z centra města k Andělskému hradu.

Vyberte si z našich 30 zájezdů do ŘímaZobraz zájezdy

Tip pro vás:

Vypravíte-li se do Říma, tuto pamětihodnost určitě navštivte a nezapomeňte si vzít fotoaparát, díky němuž si pak budete moci připomínat krásu mostu ještě dlouho po návratu z Říma.

Památky Říma jsou fascinující a rozmanité. Nejinak je tomu v případě starobylého mostu, který v centru italské metropole spojuje břehy řeky Tibery. Vede od historického centra k Andělskému hradu.

Andělský most (Ponte Sant'Angelo), jak se památka v současnosti nazývá, byl postaven už v roce 134 n. l. římským císařem Hadriánem, který jej pojmenoval Pons Aelius (Hadriánův most). Hadrián potřeboval vzbudovat most, který by vedl k jeho mauzoleu (dnes Andělský hrad). 

Most, který tvoří tři oblouky, je pokrytý mramorem a zdobí ho deset Berniniho soch andělů. Je určen pouze pro pěší. Most je velmi častým cílem fotografů, kteří využívají harmonického propojení mostu s Andělským hradem a mohou tak vytvořit kouzelné snímky.

Legenda o andělovi

V minulosti byl most často používán poutníky, kteří mířili k bazilice Sv. Petra. V 7. století za papeže Řehoře I. byly most i hrad přejmenovány na „andělské“ v souvislosti s legendou o andělovi, který se objevil na střeše hradu, aby oznámil konec ničivého moru.

Známým se stal most i díky vystaveným tělům popravených, která v 17. století vystřídaly překrásné Berniniho sochy andělů. Celkem jich je deset a v rukou drží pašijové symboly, čímž most připomíná křížovou cestu. Bernini se kromě sochařské výzdoby postaral i o technickou úpravu mostu, kdy zdi nahradil balustrádou a most zesílil. 

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 30 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/andelsky-most/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieCestujte mazaně
rady, tipy a novinky!

Odebírejte náš newsletter a poznávejte svět výhodněji.Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!