Palatin: tady začal příběh Romula a Rema, příběh Říma

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 17112x

K pahorku Palatin je vázána raná historie Říma, která je spjatá s legendou o Romulovi a Removi.

Vyberte si z našich 18 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Víte, že…

To byl právě pahorek Palatin, který dal vzniknout slovu palác? Jako palazzo se údajně poprvé označovaly honosné paláce zdejších boháčů.

K pahorku Palatin je vázána raná historie Říma, spjatá s legendou. Rhea Silvia (dcera krále Numitora) porodila dvojčata, jejichž otcem byl bůh války Mars. Matka i s dětmi byla vhozena do řeky Tibery. Rheu zachránil říční bůh, chlapce vlčice, která je i kojila. Hochy našel pastýř, ujal se jich a pojmenoval je Romulus a Remus. Ti později na vrcholku Palatin položili základy města Říma.

Na vrcholku Palatin dnes turisté obdivují pozůstatky významných antických staveb. Je to velmi příjemná prohlídka, která vám může připomínat procházku parkem.

Zajímavých staveb je zde více

Sídlo zde měli římští králové, patricijské rodiny a císařové. Nejkrásnější rezidencí je Domus Flavia, přestože se z tohoto paláce dochovaly pouze ruiny. Nádherný musel být také Domus Augustana, kde si uprostřed můžete všimnout oválných základů fontány.

V areálu se nachází i stadion s tribunou pro císaře. Ke svahu pahorku přiléhají i ruiny lázní Septimia Severa. Z lázní se návštěvníkům naskýtá krásný pohled na Koloseum.

Nejzachovalejší zdejší památkou je Liviin dům, ve kterém si můžete prohlédnout velmi zajímavé fresky.

Nezapomeňte navštívit Farneské zahrady, které jsou nejen nádherné, ale mohou se pochlubit i tím, že patřily k prvním botanickým zahradám v Evropě. Ze zahradní terasy uvidíte nové vykopávky vesnice z doby železné, nejspíše označují skutečné místo počátků Říma.

Za návštěvu stojí i Antiquario, kde si kromě soch můžete prohlédnout i keramiku, terakotové artefakty a nejrůznější fragmenty, které byly archeologickými výzkumy nalezeny za posledních 150 let.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 18 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/palatin/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024