Aventin: nejhezčí výhled na baziliku sv. Petra

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 20974x

Z Aventinu je krásný výhled na Baziliku sv. Petra a mají tu Pomerančovou i Růžovou zahradu.

Vyberte si z našich 19 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Abyste si Růžovou zahradu nejlépe užili, přijďte na návštěvu v květnu. V dubnu ještě všechny růže nekvetou a v červnu jsou zase některé již odkvetlé.

Víte, odkud je nejhezčí výhled na vatikánskou Baziliku sv. Petra? Z dírky na Aventinu! A kde jsou v Římě, zvláště na jaře, ty nejvoňavější zahrady? Také na Aventinu! Tím ovšem důvody pro jeho návštěvu nekončí.

Aventin je jedním ze sedmi legendárních římských pahorků, na kterých se město rozkládalo. Podle pověsti o založení Říma právě tady pobýval Remus, zatímco jeho úspěšnější bratr Romus okupoval nedaleký Palatin. Oba pahorky od sebe dělí cirk Circo Massimo.  V současné době je Aventin elegantní rezidenční zónou s krásnými výhledy i s architektonickými skvosty.

Dírkou na baziliku sv. Petra

Mnozí na nejvyšší místo nízkého pahorku vystupují především proto, aby si vychutnali ten nejhezčí pohled na Baziliku sv. Petra. Ten se naskýtá z malé dírky v bráně vedoucí do římské rezidence Řádu maltézských rytířů. Zadíváte-li se do ní, otevře se před vámi jakási alej speciálně sestříhaných keřů, která váš pohled svede přímo na kupoli. Nádherný obrázek!

Určitě nehrozí, že byste dírku přehlédli: spíše výjimečně u brány budete sami a zvláště o víkendech a svátcích tu na dírku budete muset vystát i několikaminutovou frontu.

Pomerančová zahrada

Až se dírkou na baziliku vynadíváte, běžte se pokochat také do nedaleké Pomerančové zahrady – Giardino degli Aranci. Jedná se vlastně o původní Parco Savello – zahradu rodiny Savellů, kteří tu v 8. století měli svou obytnou pevnost. Pomerančovníky, které zahradě daly jméno, sem byly poprvé vysázeny údajně na počest sv. Dominika, zakladatele sousedního kláštera, a jejich vůně je cítit i daleko za zahradní zdí.

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

Růžová zahrada

Provoněná je i Růžová zahrada – Roseto Comunale na úpatí Aventinu. Na jaře, když kvetou růže, tu můžete obdivovat více než tisícovku těchto „královen květin“ a pohled na římské panorama tu nádheru ještě umocňuje. Romantická zahrada vznikla v roce 1934 z pohnutky, aby Věčné město mělo svůj park podobný pařížskému Jardins de Bagatelle.

Pro jeho realizaci bylo zvoleno místo, kde se rozkládal židovský hřbitov. Tuto skutečnost dodnes připomínají uličky v parku, které se sbíhají do tvaru židovského sedmiramenného svícnu. U většiny růží si můžete přečíst kromě jejich názvu také informace o místu jejich původu, stáří apod. Jména některých květin se inspirovala jmény slavných osobností, jakými byli a jsou Victor Hugo, Niccolò Paganini, Botticelli, Orvella Muti, Helmut Kohl, Louis de Funes a další.

Církevní památky

Z mnohých církevních památek na Aventinu nelze nejmenovat například raně křesťanskou baziliku sv. Sabiny, postavenou pravděpodobně na místě domu této mučednice, a také kostel sv. Alexia, při němž byl sv. Dominikem založen významný klášter sv. Alexia a Bonifáce. Přednášel v něm například Tomáš Akvinský a mnichem tu byl i sv. Vojtěch, který právě odsud přivedl první mnichy do Břevnovského kláštera.

Voňavý Aventin je místem s velmi příjemnou atmosférou a s nádhernými výhledy. Nenechte si jeho návštěvu ujít!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 19 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/aventin/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024