Sienský dóm a křtitelnice sv. Jana: katedrála a podzemní baptisterium

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9018x

Sienský dóm a křtitelnice sv. Jana jsou nejkrásnějšími a nejzajímavějšími církevními budovami Sieny.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do SienyZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Pokud chcete vidět originály exponátů, které v minulosti zdobily katedrálu, zajděte se na ně podívat do Chrámového muzea. Nachází se hned vedle baptisteria Sv. Jana. 

Starobylé město Siena se může pochlubit jednou z nejkrásnějších katedrál světa, Sienským dómem. Nejvýraznější dominanta Sieny se nachází na náměstí Piazza del Duomo, jen pár minut pěšky od náměstí Piazza del Campo. Součástí katedrály je i podzemní baptisterium, Battistero di San Giovanni neboli křtitelnice Sv. Jana. 

Sienský dóm

Katedrála v Sieně byla budována od 12. století do 14. století, kdy práce na ní přerušila morová epidemie, která zapříčinila smrt více než poloviny obyvatel tehdejšího města. Kdyby bývala černá smrt nevypukla, pravděpodobně by se z dómu stal největší chrám světa.

Katedrála na sebe upozorní již zvenku. Její překrásná fasáda, ve které se mísí prvky románského i gotického stavitelství, ji řadí mezi nejpůsobivější stojící katedrály. 

Černobílý pruhovaný mramorový interiér zdobí kamenné hlavy papežů a obrovské pilíře podpírají klenbu, která připomíná hvězdnou oblohu. Je totiž ozdobena mnoha hvězdami. Uvnitř naleznete bohatou výzdobu od předních italských umělců, například Michelangela, Donatella či Pisana, který vytvořil kazatelnu s výjevy ze života Ježíše Krista. Mezi nejpozoruhodnější díla patří cyklus fresek od malíře Pinturicchia, jenž pocházel z Umbrie. Fresky vyobrazují život slavného sienského rodáka Aenea Piccolominiho, pozdějšího papeže Pia II.

Zvonice katedrály byla přistavěna roku 1313 a je zajímavá tím, že každé patro má o jedno okno víc, než to předchozí.

Křtitelnice sv. Jana

Budete-li v katedrále, neměli byste minout prohlídku podzemního baptisteria neboli křtitelnice, Sv. Jana. Battistero di San Giovanii, jak se křtitelnice nazývá italsky, je zdobeno reliéfy nejlepších sochařů své doby, například Lorenza Ghibertiho, Donatella či Jacopa della Quercia. Zdi baptisteria pokryté freskami má na svědomí sienský umělec Vecchietta.

Gotické průčelí baptisteria ze 14. století není dokončené. Uvnitř křtitelnice naleznete kromě zmiňované bohaté výzdoby také mramorovou fontánu, na jejímž vrcholu se nachází socha Jana Křtitele. Fontána je dílem sochaře Jacopa della Quercia.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Siena)

Středověký klenot Itálie

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Sieny

Zájezdy do Sieny

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/siensky-dom-a-krtitelnice-sv-jana/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024