Palác Palazzo Pubblico: sídlo Rady devíti i podesty

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7026x

Palazzo Pubblico je dominantou náměstí Piazza del Campo. Současná radnice města sídlí v tomto středověkém paláci stejně jako Museo Civico.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do SienyZobrazit zájezdy

Víte, že…

Jméno zvonice prý vzniklo podle prvního zdejšího hlídače a obtloustlého zvoníka Balducciho? Ten byl kvůli své marnotratnosti přezdíván „mangiaguadagni“, což znamená něco jako „jedlík" nebo „pojídač zisků“.

V Sieně sice naleznete mnoho krásných paláců, ale pouze jeden z nich je sídlem radních a jeho věž se tyčí nad celým městem. Palác Palazzo Pubblico, který stojí na náměstí Piazza del Campo, je gotickou stavbou, jež byla budována od roku 1297 do roku 1342 jako sídlo Rady devíti i podesty, tedy vládce města.

Stavba je krásným příkladem italské gotiky, kde se mísí dva materiály. Kámen je použit na spodní část budovy a na horní jsou použity cihly. Stavba byla inspirací mnoha jiným stavbám, převážně radnicím, po celém světě (Dánsko, Anglie aj.).

Zvonice s okouzlujícím výhledem

Dominantou současné radnice města je věž (zvonice) Torre del Mangia. Je nedílnou součástí paláce již od 14. století, kdy byla postavena. Měří 102 metrů a jejím tvůrcem byl italský malíř Lippo Memmi. Pokud se nezaleknete 503 schodů, dostanete se na její vrchol, odkud je krásný výhled na Sienu i krajinu malebného Toskánska.

Obyvatelé Sieny toužili mít vyšší věž než jejich rivalové z Florencie, proto postavili Torre del Mangia, která se ve své době stala nejvyšší stavbou Itálie.

Galerie

Palazzo Pubblico kromě věže láká i galerií, která se nachází uvnitř budovy. Museo Civico se pyšní neskutečnými sbírkami italských fresek a maleb. Fresky můžete obdivovat v několika sálech, z nichž nejzajímavějšími jsou Sala del Mappamondo a Salla della Pace, kde jsou vystaveny vzácné obrazy italských mistrů, včetně „Alegorie dobré a špatné nálady“.  

Máte-li otrlejší povahu, prohlédněte si obraz „Povraždění neviňátek“ Mattea di Giovanniho, který visí v sále Salla dei Pilastri. Fresky s mytickými a alegorickými výjevy manýristického malíře Domenica Beccafumiho můžete obdivovat v Salla del Concistoro.

Uvnitř Museo Civico naleznete i kapli Capella del Consiglio, kde můžete vidět vykládané chórové lavice z 15. století, chórovou přepážku z tepaného železa, oltářní obraz a množství dalších překrásných fresek.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Tip pro vás

Pokud si zaplatíte vstupenku do galerie Museo Civico, v rámci vstupného můžete vystoupat i do věže Torre del Mangia a z výšky na vlastní oči zjistit, jak je Siena okouzlující a jedinečná.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Siena)

Středověký klenot Itálie

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Sieny

Zájezdy do Sieny

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/palac-palazzo-pubblico/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024