Štětínský záliv: nejbližší české moře a lodní spojení s okolními státy

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 10. 2019 • Přečteno 8825x

Štětínský záliv je výběžek Baltského moře, který vstupuje do pevniny v okolí německo-polských hranic.

Vyberte si z našich zájezdů do ŠtětínaZobrazit zájezdy

Je nám nejblíž, přesto ho skoro nikdo nezná. Štětínský záliv nám Čechům přináší moře na dosah. Tedy skoro na dosah. Pojďme tento polský poklad prozkoumat blíže.

Co by kamenem dohodil

Maximální hloubka zálivu je 10 metrůMaximální hloubka zálivu je 10 metrů

Že vám geografie nic moc neříká a ze světových zálivů znáte nanejvýš ten Mexický nebo Bengálský? Nevadí, my vám představíme ten, kam to máme celkem blízko. Vlastně úplně nejblíž. Kdo z vás už přemýšlí nad tím, zda to má blíž do Chorvatska, nebo Itálie, zadržte.

Vydáme se totiž úplně opačným směrem. Pravdou totiž je, že Štětínský záliv v Baltském moři na území Polska je nejbližší moře od hranic naší republiky. Cestou od Šluknova tam dojedete za necelých 300 km. 

Záliv je definován jako vodní plocha vstupující do pevniny tak, že je ze tří stran obklopená pevninou. Štětínský záliv je výběžek Baltského moře, který vstupuje do pevniny v okolí německo-polských hranic.

Maximální hloubka v zálivu nepřesáhne 10 m, je dlouhý přes 30 km a široký téměř 50 km. Právě zde ústí řeka Odra do moře. Na polské straně jsou nejdůležitějšími dopravními uzly přístavy Štětín a Police, na německém území je to Ueckermünde. 

Okolní život

Nowe WarpnoNowe Warpno

Jedním z nejbližších měst je Nowe Warpno, leží přímo na břehu Štětínského zálivu, asi 33 km od Police. Kromě jiného nabízí přímé lodní spojení s německým městečkem Altwarp.

Další zajímavou zastávkou je okresní město Svinoústí, dle názvu lze odvodit, že je tady průliv Svina, jímž protéká řeka Svina a jenž spojuje Štětínský záliv a moře. Jedná se o lázeňské město, takže odpočinek je zaručen.

Pro aktivnější turisty doporučujeme využít toho, že se město nalézá na mini souostroví, a tak si mohou užít nevšední městskou dopravu. Při návštěvě Západopomořanského vojvodství rozhodně nevynechejte návštěvu alespoň jednoho z mořských přístavů a třeba právě tato projížďka do sousedního Německa udělá z vaší dovolené nezapomenutelný zážitek. 

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Polsko (Štětín)

Poznejte poklad Pomořan

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Štětína

Zájezdy do Štětína

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/stetinsky-zaliv/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024