Zámek pomořanských knížat: palác v samém srdci města

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 12. 10. 2017 • Přečteno 4809x

V zámku se nachází velké muzeum, rozdělené do několika částí.

Vyberte si z našich zájezdů do ŠtětínaZobrazit zájezdy

Zámek pomořanských knížat, jak se zámecký komplex oficiálně jmenuje, je jednou z hlavních dominant tohoto krásného polského přístavního města. Jedná se o památku, jejíž historie sahá do 15. století a je téměř povinností každého návštěvníka Štětína si zámek prohlédnout. Ono je také docela obtížné ho minout, nachází se totiž v samém srdci města a vzhledem k jeho velké rozloze je prakticky nepřehlédnutelný.

Jeho význam dalece přesahuje hranice Štětína, neboť byl sídlem vládců Pomořanska, což je obrovský region rozkládající se v severní části současného Polska.

Pár slov o historii

Hrad v nějaké neznámé podobě je v těchto místech doložen už ve 12. století. Historie této konkrétní stavby se váže k roku 1428, kdy začala velká přestavba hradu. Na konci 15. století pak kníže Boguslaw X. plánoval svatbu s dcerou polského krále Kazimierze Jagellonského, a tudíž potřeboval velké reprezentativní sídlo.

Roku 1530 došlo k velkému požáru okolních domů, který částečně zachvátil i zámek. V této době již můžeme mluvit o zámku, nikoli o hradu. Ten byl tedy znovu významně přestavěn, vzniklo druhé patro a byla vystavěna i věž s hodinami a kompletně předělána, resp. postavena nová křídla paláce.

V 17. století potom kníže Filip nařídil postavit páté křídlo, nazvané muzejní, do něhož nechal navézt velké množství knih, aby zde mohla vzniknout obrovská knihovna. Zámek často měnil majitele v závislosti na tom, zda v těchto místech působili Prusové, Švédi či příslušníci jiných národů.

V průběhu 19. století zámek chátral, ale na počátku století 20. došlo k další rekonstrukci, která byla naneštěstí přerušena druhou světovou válkou. Po válce se podařilo dát zámku lesk a slávu dávných časů, které mohou návštěvníci dosud obdivovat.

Na co se můžete v zámku těšit?

Na prohlídku je dobré si rezervovat cca hodinuNa prohlídku je dobré si rezervovat cca hodinu

V zámku se nachází velké muzeum, rozdělené do několika částí. V podstatě se jedná o historii místa a rodů, které zde vládly. Je možné se zde do hloubky seznámit s historií celého Pomořanska a pochopit trochu více polskou kulturu. Ačkoli se jedná o velký komplex, interiéry nenabízí nic speciálního. Na prohlídku je dobré si rezervovat cca hodinu za předpokladu, že nepožadujete odbornější výklad.

Jedna z komnat je věnována slavnému matematikovi a geografovi Lübenovi. Nejen v této místnosti jistě zaplesá srdce každého milovníka geografie a historie, neboť zde naleznete množství různých historických map ukazujících, jak v minulosti vypadala území a jak se posouvaly hranice mezi Pomořanskem, Pruskem a Švédskem.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Význam zámku v současnosti

Zámek slouží jako centrum kulturního dění západního Pomořanska a sídlí zde i různé instituce zajišťující kulturní život v oblasti. Často zde narazíte na koncerty zpěváků a skupin všech žánrů. Vzhledem k silnému vlivu katolické církve v Polsku se zde pořádá chorálový festival a jiné festivaly náboženských zpěvů. Kromě toho se v areálu nachází i divadlo a kino.

Je možné si i pronajmout sál na soukromou akci. V severním a v jižním křídle potom můžete navštívit galerie, ve kterých jsou vystavovány zajímavé fotografie, malby a kresby významných polských umělců. Ti, kteří se zajímají o malířské umění hlouběji, jistě ocení i prohlídku děl Salvatora Dalího či Guntera Grasse.

Praktické informace

Výhled na přístav i zámekVýhled na přístav i zámek

Vzhledem k ideální poloze v samém centru města je velmi snadné se k zámku dostat. Kromě toho jsou zde i ukazatele a místní areál znají.

Muzeum je otevřeno denně kromě pondělí od 10.00. Zavírá se podle dnů v týdnu a podle sezóny, většinou v 18.00, ale někdy už v 16.00. Obyčejná nezlevněná vstupenka stojí 10,- PLN. Je zde dobře propracovaný systém slev, např. za 20,- PLN můžete koupit celodenní vstupenku do všech muzeí ve městě. V expozicích Zlatá éra Pomořanska a Historie Paláce pomořanských knížat v 16. a 17. století si můžete bezplatně zapůjčit audioprůvodce.

Velmi vyhledávanou možností, jak příjemně strávit čas ve Štětíně, je vyjít na zámeckou věž, z níž je úchvatný pohled na město i na přístav. Věž je přístupná ve stejných časech jako muzeum a vstupné činí 6,- PLN.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Polsko (Štětín)

Poznejte poklad Pomořan

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Štětína

Zájezdy do Štětína

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zamek-pomoranskych-knizat/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024