Katedrála sv. Jakuba ve Štětíně: nenechejte si ujít výhled z věže na město

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 12. 10. 2017 • Přečteno 4522x

Jedná se o obrovský chrám, což je v Polsku zcela běžné. I kostely vypadající zvenku malé vás překvapí svým velkolepým interiérem.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

V každém polském městě najdete nějaký kostelík nebo aspoň kapličku. Čím větší město, tím více kostelů, popř. chrámů. Ve všech větších sídlech se pak nachází katedrála. Vzhledem k velmi silnému vlivu katolické církve je síť svatostánků v celé zemi velmi hustá, a někde dokonce naleznete i 2 katedrály v jednom městě. Takovou hustotu katolických chrámů uvidíte v málokteré zemi.

Katedrála sv. Jakuba ve Štětíně

Ačkoli Štětín nepatří mezi místa, kam jezdí mnoho organizovaných skupin turistů, přesto má co nabídnout. Malebné historické centrum není příliš rozsáhlé, dá se projít bez problémů pěšky. V samotném centru města se nachází jedna z místních dominant, katedrála zasvěcená sv. Jakubovi.

Architektonicky je zajímavá, stejně jako ostatní gotické kostely v Polsku. Na rozdíl od těch našich zde gotika nebyla výrazně ovlivněna italskými architekty, proto jsou památky z této doby cihlové a pro nás trochu zvláštní. Vzhledem k počtu kostelů bylo nutné zasvěcovat je mnoha světcům a pro štětínskou katedrálu byl vybrán sv. Jakub.

Osobnost svatého Jakuba

Svatý Jakub byl jedním z 12 apoštolůSvatý Jakub byl jedním z 12 apoštolů

Kostely zasvěcené tomuto apoštolovi u nás nejsou příliš četné. Svatý Jakub byl jedním z 12 apoštolů – učedníků Ježíše Krista. Jeho význam spočívá hlavně v tom, že napsal List sv. Jakuba, jenž je součástí Nového zákona. Je znám především ve Španělsku, kde ke konci života působil.

Získal také španělské jméno Santiago. Na obrazech ho poznáte podle toho, že je vyobrazen s knihou či se svitkem evangelia. Později byl vyobrazován jako poutník s holí a s kloboukem a ve Španělsku je znám jako rytíř Maurobijec.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Historie katedrály

Pokud jste specialisté na gotickou architekturu, pak se vám bude zdát, že katedrála ve Štětíně je nápadně podobná mariánskému chrámu v německém Lübecku. Ta polská byla skutečně postavena podle svého německého vzoru. První kostel na tomto místě byl založen už roku 1187 v románském slohu, ale v polovině 15. století došlo při velké bouři ke zřícení věže, která významně celý kostel poškodila.

Poté proběhla výstavba nového kostela již v gotickém stylu. V 17. století během třicetileté války byla budova opět velmi poškozena a bylo nutné provést úpravy v barokním slohu. Na přelomu 19. a 20. století došlo ke zřícení další věže a byla postavena nová, vysoká 119 metrů. Další velká pohroma přišla při bombardování za druhé světové války, kdy byl kostel naposledy významně poškozen.

Po válce byl dlouho oficiálně rekonstruován, neboť v socialistické zemi nebylo žádoucí, aby lidé navštěvovali církevní obřady. Nakonec byl ale zpřístupněn nejen věřícím, ale všem návštěvníkům. Zajímavé je, že byl postaven jako luteránský, ale z důvodu úpadku této víry v silně katolické zemi a z důvodu posunu hranic s Německem po válce se status změnil a v současné době se jedná o katedrálu spravovanou římskokatolickou diecézí.

Prohlídka katedrály

Interiér katedrályInteriér katedrály

Jedná se o obrovský chrám, což je v Polsku zcela běžné. I kostely vypadající zvenku malé vás překvapí svým velkolepým interiérem. Katedrála sv. Jakuba je však obrovská i zvenku. Také vás možná překvapí, že se uvnitř téměř celý den pohybují nejen věřící, ale i církevní činitelé a řádové sestry.

Samozřejmostí jsou nádherné reprezentativní prostory s typicky velmi vysokými stropy a gotické lomené oblouky. Upoutají zejména mistrně zpracovaná zobrazení biblických motivů na oknech i na obrazech a hlavně oltář s obrazem sv. Jakuba. Kostel je velmi dobře udržován, neboť ho denně navštěvuje množství věřících.

Praktické informace

Centrum Štětína není nijak rozsáhlé a kostel je viditelný z dálky, proto ho najdete snadno. Je otevřen celý den, můžete do něj tedy nahlédnout kdykoli. Vstupné se do kostelů v Polsku neplatí, ale může se stát, že vás někdo požádá o příspěvek na údržbu.

Zajímavý je také výstup na kostelní věž, odkud je hezký výhled na nedaleký zámek i na celé město. Věž je přístupná celoročně s výjimkou pondělí, otevírací doba se liší podle dnů v týdnu a podle sezóny. Nejjistější je přijít mezi 12. a 14. hodinou, to by mělo být otevřeno vždy. Vstupenka bez jakékoli slevy stojí 10,- PLN.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/katedrala-sv-jakuba-ve-stetine/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024