Kostel sv. Petra a Pavla: ohromí vás svou velikostí a krásou

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 4. 10. 2017 • Přečteno 4880x

Historie kostela sv. Petra a Pavla sahá do 12. století, do doby vlády Boleslava III. Křivoústého.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

Víte, že...

se jedná o nejstarší kostel ve městě a jediný, který po celou dobu své existence nezměnil název? Zároveň je nejstarší sakrální památkou v celém západním Pomořansku.

Polsko je v porovnání s ostatními státy střední Evropy velmi silně ovlivněno římskokatolickou církví. V každém polském městě najdete udržovaný a funkční kostel, ve větších městech se pak nachází obrovské chrámy a katedrály. Může vás překvapit vysoká účast při nedělních modlitbách. Každou neděli dopoledne proudí do kostelů a z kostelů obrovské množství věřících, s čímž souvisí i chování Poláků.

Z tohoto důvodu je kladen velký důraz na údržbu kostelů. Často v Polsku potkáte řádové sestry či standardně oblečené ženy, které se v kostelích pohybují a dbají na to, aby všichni návštěvníci dodržovali pravidla chování ve svatostáncích. Setkat se s kostelníkem nebo farářem také není žádnou výjimkou.

Polské kostely bývají větší a honosnější než kostely v českých zemích. Typický je gotický styl s vysokými útlými věžemi postavenými z cihel, což je zásadní rozdíl v porovnání s českými kostely. V Polsku je také daleko větší koncentrace různých chrámů, které jsou bohatě vyzdobené jak zvenku, tak zevnitř.

Kostely ve Štětíně

Štětín patří k největším polským městům a jelikož se jedná o přístavní město, jeho význam je obrovský. Kostelů je zde tedy velké množství, z nichž nejznámější je katedrála sv. Jakuba a kostel sv. Petra a Pavla, který se nachází přímo v centru města na stejnojmenném náměstí. Jedná se spolu se zámkem pomořanských knížat o tři největší dominanty města, které prakticky nikdo z návštěvníků nemůže přehlédnout.

Pár vět o historii kostela

Historie kostela sahá až do 12. stoletíHistorie kostela sahá až do 12. století

Historie kostela sv. Petra a Pavla sahá do 12. století, do doby vlády Boleslava III. Křivoústého. Bylo to krátce po přijetí křesťanství bývalým panovníkem Měškem I., kdy začala výstavba různých kostelů po celém Polsku. Později Němci, kteří ve Štětíně pobývali, vystavěli kostel sv. Jakuba, jenž byl určen pro německou komunitu, a kostel sv. Petra a Pavla sloužil Slovanům.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Čím vás kostel může uchvátit?

Pokud tento kostel navštívíte jako první v Polsku, pak budete šokováni jeho velikostí. Ale v porovnání s katedrálami v Krakově nebo ve Vratislavi tak ohromný není. Vzhledem k tomu, že byl vybudován v gotickém slohu, je loď dlouhá, relativně úzká, ale hlavně velmi vysoká.

Většina návštěvníků obdivuje jeho bohatě zdobený oltář, nad nímž visí velký obraz zobrazující svatého Petra a Pavla. Najdete zde ale pochopitelně i zobrazení dalších světců a biblických výjevů. Ty se nacházejí na stěnách mezi okny. Nejvíce zřejmě upoutá obrovské vyobrazení Ježíše na kříži, který najdete hned nad oltářem mezi svatým Petrem a Pavlem.

Zvenku pak zaujme především přední část kostela, kde se u hlavního vchodu nacházejí obrovská okna ve tvaru gotických lomených oblouků a nad nimi velkolepé průčelí. Na vrcholu se tyčí vysoká zelená věž, která do této cihlové stavby zdánlivě nezapadá. Návštěvníci rádi kostel obcházejí ze všech stran, neboť svou velikostí připomíná spíše katedrálu nebo chrám, ale jedná se o „obyčejný“ kostel.

Kde se kostel nachází?

Nachází se v samém centru Starého MěstaNachází se v samém centru Starého Města

Kostel se nachází v samém centru Starého Města na náměstí sv. Petra a Pavla. Je na docházkovou vzdálenost od zámku i od katedrály sv. Jakuba. Ačkoli je Štětín velký, po Starém Městě se dá pohybovat bez problémů pěšky. Vstup do kostelů v Polsku je bezplatný.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kostel-sv-petra-a-pavla/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024