Štětínská filharmonie: unikátní stavba oceněna Evropskou unií

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 10. 2019 • Přečteno 2385x

Takzvaný black and white interiér podtrhuje strohé linie a preciznost odvedené práce.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

Futuristicky vyhlížející budova láká hudebníky i architekty z celého světa, pojďte se i vy seznámit s touto nádherou. Představujeme štětínskou filharmonii. 

Titul Nejlepší budova roku v celé EU

Večerní osvětlení budovyVečerní osvětlení budovy

Po devastujících důsledcích 2. světové války město čekalo dlouhých 70 let na znovupostavení koncertní budovy. Z původní filharmonie Konzerthaus nezbylo vůbec nic, proto bylo třeba přijít s novým, originálním nápadem na její výstavbu.

Kdo by čekal polského architekta, ten se plete. Originální nápad mělo architektonické italsko-španělské duo Fabrizio Barozzi a Alberto Veiga. Těmto pánům se podařilo postavit tak úchvatnou stavbu, že dokonce získala první místo v soutěži Cena Miese van der Rohe pro rok 2015, kterou každé dva roky uděluje Evropská unie.

Osvětlená prosklená fasáda budí dojem avantgardy, ale svým tvarem přesně zapadá do panoramatu celého Štětína. 

Originalita venku, klasika uvnitř

Když se na vrcholky této majestátní budovy podíváte detailněji, s přihlédnutím toho, v jakém městě se nachází, celkem pochopitelně v nich spatříte metaforu na plachty lodí. Baltský přístav se zde zkrátka odráží nejen ve způsobu života, ale prostě ve všem okolo. V myšlení lidí a v takto hmatatelných věcech, jako je architektura. 

Co se týká interiéru stavby, zde se návrháři drželi osvědčené klasiky. Charakteristické jsou nejkratší cesty do sálů. Sály jsou v budově dva. Větší pojme kolem 900 návštěvníků, ten komornější necelých 200.

Dále se zde pořádají konference nebo výstavy. O nevšední dojem se zde starají odrazné zdi v sálu, jsou totiž složené z menších trojúhelníků pokrytých plátkovým zlatem, takže jejich proměnlivý obraz tvoří stále se měnící, ale pokaždé slavnostní atmosféru. 

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Interiér budovy

Interiér má dokonalé a precizní provedeníInteriér má dokonalé a precizní provedení

Takzvaný black and white interiér podtrhuje strohé linie a preciznost odvedené práce. Tlumené světlo a stínová hra přímo vybízí k ztišení. Pro cestu k sálům si sami vyberete, zda chcete vystoupat po lineárním či dominantním spirálovém schodišti.

V budově je taktéž kavárna, kterou můžete využít, aniž byste zrovna šli na nějaké představení. Doporučujeme se zde zastavit odpoledne, to už bude mít kavárna na 100 % otevřeno a místní káva s buchtou je vyhlášená. Komu by taky nechutnalo, když si odpolední šálek čaje nebo kávičku o páté dopřejete v takto designovém prostoru.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/stetinska-filharmonie/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024