Mariánský kostel: dominanta centrálního náměstí v Krakově

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 3. 2019 • Přečteno 7151x

Mariánský kostel najdete v samém srdci Krakova, a to na centrálním náměstí.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do KrakovaZobrazit zájezdy

Mariánský kostel nacházející se v centru metropole polské oblasti Malopolsko je skutečně impozantní. Jedná se o cihlovou gotickou stavbu přímo na centrálním náměstí. Stavbu ve městě v žádném případě nepřehlédnete.

Jeho výstavba započala už roku 1355, aby krakovští občané měli alternativu ke Královské katedrále stojící na nedalekém pahorku Wawel. Práce na chrámu byla velmi náročná, proto byly klenby a kaple dokončeny až v polovině 15. století.

Nižší věž byla dokonce dokončena až na počátku 16. století. Pro místní měl a dosud má kostel mimořádný význam, protože se tato stavba s několika bočními kaplemi pyšní velkým množstvím uměleckých děl.

Různě vysoké věže a trubač

Obrovský gotický oltářObrovský gotický oltář

Zajímavé je, že hned na první pohled zaregistrujete 2 věže, jež nejsou stejně vysoké. To je na evropské poměry poměrně nestandardní. Vyšší věž se nazývá Hejnalica, z níž každý den zní slavná trubačská melodie. Ta se nazývá hejnal, proto tento název věže.

Melodie, kterou trubač každou hodinu od rána do večera troubí, není nikdy dokončena. Toto přerušení je na počest středověkého trubače, kterého před několika stoletími právě při troubení usmrtil šíp. 

I vchod do kostela je velmi reprezentativní. Nevchází se přímo, ale přes pětibokou barokní kruchtu. Ta je sice o hodně mladší než samotná stavba, vznikla až v polovině 18. století, ale do celkového pojetí je velmi vhodně zasazena.

Z interiérů je zřejmě nejvýznamnější obrovský gotický oltář zobrazující Pannu Marii, které je celý kostel zasvěcen. Oltář je dlouhý celých 12 metrů a široký 11 metrů. Vznikl koncem 15. století a vyřezal jej Veit Stoss. V té době krakovští biskupové hovořili a kázali německy, proto se na stavbě podíleli především němečtí tvůrci.

Velmi zajímavý je i pískovcový krucifix, taktéž od Veita Stosse. Jedná se o mistrné sochařské dílo, kde můžete na obrovském kříži vidět Ježíše Krista.

Za zmínku určitě stojí ciborium. Ciborium je liturgická nádoba, ve které se uchovávaly hostie. Tato nádoba byla vždy velká a opatřena víkem. Ciborium mívalo různé tvary a různé velikosti. To krakovské je obrovské a má tvar kostela. Bylo vytvořeno roku 1552.

Praktické informace

Kostel můžete navštívit od pondělí do sobotyKostel můžete navštívit od pondělí do soboty

Kostel je pro návštěvníky otevřen od pondělí do soboty od 9 do 18 hodin, v neděli potom až od 14 hodin, protože se zde každou neděli dopoledne koná bohoslužba.

Mariánský kostel nemůže být umístěn na vhodnějším místě. Nachází se přímo na centrálním náměstí Krakova a je nepřehlédnutelný.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Polsko (Krakov)

Srdce polské kultury

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Krakova

Zájezdy do Krakova

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 19. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mariansky-kostel/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024