Jagellonská univerzita: druhá nejstarší univerzita ve střední Evropě

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 3. 2019 • Přečteno 8661x

Jelikož univerzita byla založena ve 14. století, byly první budovy postaveny v gotickém stylu.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do KrakovaZobrazit zájezdy

Každá univerzita dodává městu prestiž, zejména pokud se jedná o historicky zajímavou vysokou školu. Ta v Krakově je po Karlově univerzitě nejstarší ve střední Evropě, proto jsou na ni Poláci velmi hrdí. Krakov má svou původní Krakovskou akademii, která byla později pojmenována po nejslavnější polské královské dynastii.

Historie univerzity

Původní Krakovská akademie byla založena roku 1364, což je jen několik let po založení pražské vysoké školy. Vznikla na příkaz krále Kazimíra III. Velikého. Později ve 14. století vznikly ještě 3 další univerzity ve střední Evropě. Výuka byla zahájena až roku 1367 na třech fakultách – fakulta svobodných studií, lékařská fakulta a právní fakulta.

Koncept univerzity byl zformován podle nejstarší univerzity v Evropě, v italské Bologni. Původní budova Krakovské akademie stávala zřejmě na Wawelu. Největší rozvoj byl v 15. a 16. století, která byla pro akademii zlatým věkem. Rozšiřoval se počet fakult, na astronomické studoval např. Mikuláš Koperník.

Dalším slavným absolventem byl Marcin Bylica, jeden ze zakladatelů první slovenské univerzity známé pod názvem Academia Istropolitana. V dalších stoletích pak akademii ovlivňovala zejména politická situace v zemi. Jedním z podstatných momentů je to, že se vedení oficiálně postavilo proti reformaci.

Když roku 1795 při dělení Polska do Krakova přišla rakouská armáda, byla to pro školu rána a hrozilo její zavření. Probíhala silná germanizace, ale akademie přežila. Roku 1817 došlo ke změně názvu na Jagellonskou univerzitu. Po skončení I. světové války došlo k jejímu opětovnému rozvoji, který pouze na několik let přerušila další světová válka.

Budova Collegium Maius

Collegium MaiusCollegium Maius

Jelikož univerzita byla založena ve 14. století, byly první budovy postaveny v gotickém stylu. Nejstarší, a tudíž i nejvzácnější budovou je Collegium Maius. Původně byla pouze cihlová a kamenná, ale roku 1492 byla při velkém požáru značně poškozena.

Dosud však můžeme obdivovat gotické štíty a arkýř na její fasádě. Pokud projdete gotickým portálem, dostanete se na čtvercové nádvoří, na němž stojí uprostřed studna. I tam je co obdivovat, např. arkádové galerie s křišťálovou klenbou. To je docela rarita.

V prvním patře uvidíte pozdně gotický nádherně zdobený vstup do knihovny nazvaný jako Porta Aurea, což v překladu znamená Zlatá brána. Na nádvoří můžete obdivovat i dvoje schodiště, která vedou na verandu do druhého patra. K velké přestavbě objektu došlo v 19. století, kdy sem byla přemístěna univerzitní knihovna. Z důvodu zachování co nejlepší autentičnosti byla tato přestavba realizována v novogotickém slohu.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Informace pro turisty

Pokud se budete pohybovat kdekoli v centru města, narazíte na šipky a ukazatele, kudy jít k budově Collegium Maius. Od centrálního náměstí to není daleko, bez problémů tady dojdete pěšky.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Polsko (Krakov)

Srdce polské kultury

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Krakova

Zájezdy do Krakova

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 19. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jagellonska-univerzita/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024