Sukiennice: slavná tržnice na hlavním krakovském náměstí

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 3. 2019 • Přečteno 10767x

Budova je podlouhlá, postavená z kamene a z cihel o rozměrech 18 x 108 metrů.

Vyberte si z našich zájezdů do KrakovaZobrazit zájezdy

Budova nazvaná Sukiennice se nachází na hlavním náměstí v Krakově a jedná se o proslulou tržnici. Ačkoli je stavba dvoupodlažní a v prvním patře má expozici Národní muzeum, pro turisty jsou zajímavé především přízemní prostory.

V minulosti hrály trhy významnou roli, neboť lidé po celá staletí potřebují vyměňovat a kupovat zboží. A jakmile se objevili turisté a začal se rozvíjet cestovní ruch, místní trhy byly velmi často navštěvované, neboť nabízely jiné zboží než to, které se prodávalo v jiných městech.

Obchodní dům

Jedná se spíše o historický obchodní dům než klasické tržiště. Prodejci zde nabízejí koření, různé speciality typu polské vodky nazvané Zubrowka, sladkosti, suvenýry s názvy krakovských památek, magnetky, pohledy či šperky z jantaru.

Historie Sukiennice

Dříve byl prodej zaměřen na látky, dnes už tady najdete i keramiku či kořeníDříve byl prodej zaměřen na látky, dnes už tady najdete i keramiku či koření

Tržnice, o níž nemáme příliš mnoho zpráv, stávala v centru Krakova už ve 13. století. Později byla na příkaz krále Kazimíra III. Velikého přestavěna v gotickém stylu. Tato původní tržnice byla zaměřena především na prodej látek pro bohaté měšťany. Jedním z artiklů bylo sukno dovážené z Flander a z Anglie.

Od sukna je odvozeno i slovo „Sukiennice“. V roce 1555 došlo k velkému požáru a budova lehla popelem. Hned o rok později byla započata nová stavba, tentokrát už v renesančním slohu, která zde stojí s menšími úpravami dosud.

Zřejmě největší změny proběhly koncem 19. století, kdy byly přistaveny různé přístavky po stranách budovy. V této době byly zároveň prostory v prvním patře upraveny tak, aby zde mohly vzniknout reprezentativní výstavní sály.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Struktura stavby

Budova je podlouhlá, postavená z kamene a z cihel o rozměrech 18 x 108 metrů. Je přístupná ze všech čtyř stran, ale malé obchůdky se nacházejí pouze podél delších stran. Zvenku můžete obdivovat především otevřené novogotické arkády s rohovými věžičkami a báněmi.

Uprostřed si můžete všimnout jakéhosi rozdělujícího prvku, který vypadá jako příčná loď s ozdobnými štíty. V interiéru jsou potom velmi nápadné a zajímavé klenby.

Praktické informace

Tržnice se nachází na hlavním náměstí - Rynek GlownyTržnice se nachází na hlavním náměstí - Rynek Glowny

Budova Sukiennice je symbolem Krakova a uvidíte ji prakticky na každém pohledu Krakova. Nemůžete ji minout, protože se nachází přímo na centrálním náměstí (Rynek Glowny). Náměstí je sice obrovské a nachází se na něm velké množství památek, ale tuto typickou stavbu jistě nepřehlédnete. Obchůdky jsou zde otevřené denně od 9.00 do 17.00.

V letní sezóně nebo třeba před Vánoci je pak otevírací doba prodloužena do 19 hodin. Poláci jsou velmi šikovní obchodníci, proto zde nejsou tak přísné podmínky, že by se vždy zavíralo zcela přesně.

Galerie v prvním patře

Galerii navštěvují spíše místní a školy, protože se jedná především o expozice polského výtvarného umění 19. století.

Výstavní sály jsou pro veřejnost otevřeny od úterý do neděle, ve všední den od 9 hodin, o víkendu od 10. Zavírá se v 17 hodin, v neděli v 16. Vstupné pro dospělého bez jakékoli slevy stojí 20 PLZ.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Polsko (Krakov)

Srdce polské kultury

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Krakova

Zájezdy do Krakova

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/sukiennice/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024