Rynek Glowny: hlavní náměstí Krakova s úchvatnými památkami

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 10. 2018 • Přečteno 9037x

Na náměstí si nejenže můžete prohlídnout památky, ale také zde můžete poobědvat, nakoupit nějaké polské speciality nebo se ubytovat.

Vyberte si z našich zájezdů do KrakovaZobrazit zájezdy

V Krakově se nachází hned několik náměstí, ale to hlavní, které by neměl žádný návštěvník města minout, se nazývá Rynek Glowny. U turistů je oblíbený zejména v době adventu, kdy se zde konají proslulé adventní trhy.

Na náměstí se nachází největší skvosty města. Rynku může konkurovat pouze Wawel. Kromě prohlídky památek zde můžete poobědvat, nakoupit nějaké polské speciality nebo se ubytovat.

Památky na náměstí

Na náměstí se nachází spousta památekNa náměstí se nachází spousta památek

Ve východní části náměstí se tyčí nepřehlédnutelná bazilika ze 14. století, která je zasvěcena Panně Marii. Krakov je jako celé Polsko velmi silně ovlivněn katolicismem, proto se přímo na náměstí nachází ještě další kostel.

Ten je o hodně menší než bazilika, ale vznikl již v 11. století a je zasvěcen sv. Vojtěchovi. Ze světských památek je třeba zmínit radniční věž, tržnici Sukiennice a pomník polského básníka Adama Mickiewicze.

1. Mariánský kostel

Tato obrovská bazilika s oficiálním názvem kostel Nanebevzetí Panny Marie je jedním ze symbolů města. Jedná se o trojlodní cihlovou gotickou stavbu z přelomu 14. a 15. století. Zajímavé je, že dvě věže, které stojí v průčelí, nejsou stejně vysoké.

Z interiérů je pravděpodobně nejhodnotnější 13 metrů vysoký bohatě vyřezávaný oltář z roku 1489 od Veita Stosse. Ten zobrazuje hlavní motiv nanebevzetí. Část s otevřenými křídly ukazuje radostné události ze života Panny Marie a ta část se zavřenými křídly pak zobrazuje její bolesti.

Ze severní věže se každou hodinu ozývá tradiční melodie, kterou troubí trubač. Podle tradice ji ale nedokončí, neboť při jedné z válek trubače zasáhl šíp a on již skladbu nezvládl dohrát.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

2. Kostel sv. Vojtěcha

Tento kostelík leží v jihovýchodním rohu náměstí a patří mezi nejstarší kostely v celém městě. Říká se, že v kostele sloužil mše přímo svatý Vojtěch, po němž byl svatostánek pojmenován. Ačkoli se jedná o velmi starou památku, její současná podoba je již barokní.

Nějaká stavba na tomto místě stávala už kolem roku 1000, ale nenaleznete zde žádné pozůstatky dřevěné stavby. Na první pohled tedy historickou hodnotu tohoto místa neoceníte, ale skutečně se jedná o místo mimořádného významu. Kolem kostela procházela královská cesta vedoucí přes Floriánskou bránu a náměstí až ke královskému hradu Wawel.

3. Radniční věž

Radniční věž stojí samostatně, neboť je jediným pozůstatkem bývalé budovy radnice. Ta byla zbořena roku 1820. Věž je vysoká 70 metrů a její historie sahá do 14. století.

Jedná se o klasickou gotickou cihlovou stavbu. Gotika v Polsku je trochu odlišná od té české. Pod bývalou radnicí jsou dochovány velké sklepní prostory, které v minulosti sloužily jako mučírna. Velká část těchto prostor je pro turisty nepřístupná.

4. Tržnice Sukiennice

Tato budova z 16. století je také jednou z dominant Krakova. Už od počátku sloužila svému účelu, vždy zde byla tržnice. Jedná se o podlouhlou patrovou stavbu, jež byla v 19. století rozšířena o novogotické arkády, které naleznete po obou delších stranách.

Pokud půjdete jedním z hlavních vchodů a projdete celou tržnici, můžete navštívit velké množství malých obchůdků po pravé i po levé straně. Prodávají se zde téměř výhradně polské suvenýry a speciality.

5. Pomník Adama Mickiewicze

Tuto sochu také zřejmě na Rynku nepřehlédnete. Pomník byl odhalen roku 1898 ke stému výročí narození slavného básníka. V průběhu II. světové války byl zničen, ke znovuodhalení došlo roku 1955, přesně 100 let od umělcova úmrtí.

Mickiewiczův život byl velmi zajímavý. Narodil se a vyrůstal v Litvě, ale z politických důvodů musel zemi opustit. Potom žil v Rusku, proti kterému ale aktivně jako člen polské legie později bojoval.

Jeho dílo bylo ovlivněno především katolickou vírou a nezanedbatelný je i vliv Machiavelliho. Do určité míry navazuje i na Puškina.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Polsko (Krakov)

Srdce polské kultury

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Krakova

Zájezdy do Krakova

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 19. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rynek-glowny/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024