Invalidovna: gigantická nemocnice pro válečné veterány

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 27633x

Komplex budov v Paříži zahrnující největší muzeum 1. a 2. světové války, vojenskou nemocnici a domov pro válečné veterány.

Vyberte si z našich 48 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Monumentální Invalidovna ovlivnila stavbu mnoha dalších významných budov, které se podle ní inspirovaly? Tento vliv můžete vidět například u Kapitolu Spojených států amerických.

Hotel des Invalides nechal postavit v 17. století Ludvík XIV. Původně to měla být nemocnice pro 1 500 válečných veteránů, nakonec byl ale celý komplex rozšířen natolik, že vojenský hospic pojal až 4 000 zmrzačených válečných veteránů. Po Versailles je to druhý z gigantických komplexů, které marnotratný „Král Slunce“ vybudoval.

Nahlédnutí do minulosti

Koncem 17. století Ludvík XIV nechal nejprve vybudovat čtvercový komplex budov, účelově postavený jako nemocnice pro válečné veterány. Součástí už tak gigantické stavby bylo neuvěřitelných 15 nádvoří. Posléze nechal postavit kapli svatého Ludvíka. Kaple je známá jako Église Saint-Louis des Invalides.

Až v 18. století vznikla další pamětihodnost, která se stala součástí Invalidovny. Ludvík XIV. pověřil Julese Hardouina Mansarta, aby navrhnul a vybudoval oddělenou soukromou královskou kapli.

Architektonický skvost, navržený podle vzoru Baziliky svatého Petra v Římě, měl opravdu funkci královské kaple, ale pouze do té doby než sem byly převezeny ostatky Napoleona Bonaparte z ostrova Svatá Helena. Úžasná kaple se zlatavou kopulí stala totiž roku 1860 mauzoleem. Jedná se prvotřídní triumf francouzské barokní architektury.

V dómu Invalidovny se ale nenachází pouze Napoleonova hrobka, ale je zde pochováno několik členů Napoleonovy rodiny společně s nejvýznamnějšími vojenskými důstojníky, kteří sloužili pod jeho velením. Málokdo ví, že komplex Invalidovny byl jedním z hlavních a nejdůležitějších míst ve franouzské historii.

Osudné pro Invalidovnu bylo datum 14. 7. 1789, kdy do budovy vtrhl dav lidí a stoupenci revoluce se zmocnili 32 tisíc střelných zbraní. Poté rozbouřených dav táhl rovnou na Bastilu, kde stálo v té době vězení pro byrokracii. Právě tato událost byla prvopočátkem Velké francouzské revoluce.

Invalidovna dnes

Dokonce i v současné době se ve dvou menších křídlech nachází nemocnice a hospic nejen pro vysloužilé vojenské veterány. Zbývající komplex však tvoří dnes největší historicko-vojenské muzeum První a Druhé světové války. V originále se nazývá Musée de l'armée a představuje svoje umělecké a historické sbírky francouzské armády. Muzeum je umístěné ve východním a západním křídle pařížské Invalidovny a jeho sbírky můžete obdivovat už od roku 1905.

Jedno z nejvýznamnějších francouzských národních muzeí vám představí zbraně, medaile a uniformy, oslavuje velké bitvy a velká vítězství Francie od pozdního středověku až po konec druhé světové války. Mimo jiné byl v roce 2008 otevřen památník Charlese de Gaulla, který se nachází v suterénu muzea pod nádvořím Valeur.

Tento památník, umístěný na ploše 2 500 metrů čtverečních, přestavuje generálův život a dílo převážně s audiovizuálními dokumenty. Dále zde najdete oddělení dělostřelectva, hudby, obrazů a soch a také oddělení obou světových válek.

Jedno z 15 již zmiňovaných nádvoří se nazývá cour d'honneur (čestné nádvoří), které se rozprostírá přímo uvnitř čtvercového komplexu vojenského muzea. Dodnes na něm probíhají nejdůležitější vojenské ceremonie a přehlídky.

Ve známé kapli svatého Ludvíka jsou dnes vyvěšeny vlajky, které sám Napoleon Bonaparte ukořistil ve svých vítězných bitvách. Na rozdíl od muzea a mauzolea je kaple zdarma a rozhodně stojí za to vidět! Když nenavštívíte ani jednu z památek, můžete se kochat buď na jednom z 15 nádvoří, kde se budete cítit doslova královsky nebo si můžete třeba udělat piknik v nedalekém parku esplanade des Invalides s úžasným výhledem na průmyslové paláce nejkrásnější most Alexandra III.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 48 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/invalidovna/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024