Kostel sv. Štěpána: bizarní kombinace gotiky a renesance

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4752x

Kostel, uchovávající nejen ostatky sv. Jenovéfy, patronky Paříže, ale i významných literárních velikánů.

Vyberte si z našich 27 zájezdů do PařížeZobraz zájezdy

Víte, že...

Kostel sv. Štěpána je postaven v místech bývalého kláštera sv. Jenovéfy, patronky Paříže, kde byla světice v 6. století také pohřbena?

Saint-Étienne-du Mont, kostel sv. Štěpána, je římsko-katolický farní kostel, který leží v sousedství Pantheonu. Stavěl se od konce 15. století až do začátku století 17. Jeho průčelí je bizarní kombinací gotických a renesančních prvků.

Zajímavosti kostela

Tento pozoruhodný kostel v sobě ukrývá nejen relikviář s ostatky sv. Jenovéfy, která byla patronkou Paříže, ale taktéž ostatky spisovatelských a vědeckých kapacit Jeana Racina a Blaise Pascala.

Nejzajímavějším unikátem kostela je skvostná kamenná přepážka mezi chórem a chrámovou lodí, která právě odděluje kněžiště a lid. Tato přepážka se nazývá Letner neboli Jubé. 

Proč je vlastně Letnerová přepážka raritou kostela?

Do 16. století byly závěsné přepážky oddělující kněžiště a lid nezbytnou součástí každého kostela. Letnerové přepážky oddělovaly část kostela určenou pro kněze a mnichy, od části s oltářem pro obyčejný lid. V tehdejší době kněží vedli svoje mše a hlásali zády k lidu.

V 17. století však s vývojem gramotnosti, kdy lidé byli schopni i sami číst biblické texty a kázaní, kněz začal hlásat čelem k lidu a všechny přepážky, které tvořily hlavní stěnu mezi knězem a lidem, byly zbourány.

Jediný tento kostel se může pyšnit touto závěsnou přepážkou, která jako jediná byla zachována, nazývá se Jubé. Jelikož netvoří zeď úplnou, ale jakousi kamennou krajku, která nebrání žádným způsobem tomu, aby lidé skrz stěnu mohli slyšet vše to, co kněží během mše hlásají.

Gotické prvky

Jelikož se jedná hlavně o gotický kostel, můžeme zde najít mnohé z gotických prvků. Vzhledem k tomu, že jedna z gotických myšlenek byla, že Bůh je světlo, začali se zdi v kostelech ztenčovat, aby se dalo vsadit více oken, a tak pronikalo do kostela více světla.

Další z gotických myšlenek zněla, že Bůh je stvořitelem a pánem času. Proto ve většině gotických kostelů můžete najít hodiny. Některé jsou vkusně zasazené do odpovídající architektury, jiné méně. V tomto případě se bohužel jedná o případ druhý.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Paříže + VERSAILLES
6. – 9. 5. 2021

Vyberte si z mých 2 zájezdů

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 27 zájezdů do Paříže

Zobrazit aktuální zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kostel-sv-stepana/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieNOVÝ E-BOOK
PLNÝ CHUTI!

Co ochutnat na cestách?
Gastro rady, tipy
a recepty z celého světa..

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!