Kostel sv. Štěpána: pařížský klenot skrytý ve stínu národního památníku

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7867x

Kostel uchovávající nejen ostatky sv. Jenovéfy, patronky Paříže, ale i významných literárních velikánů.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

 

Víte, že...

Dnes jsou v kostele krom pozůstatků sv. Jenovéfy uloženi pouze dva slavní Francouzi? Jean Racine a Blaise Pascal.

V bezprostřední blízkosti národního památníku Panthéon a hned vedle dochované zvonice kostela sv. Jenovéfy na stejnojmenném kopci stojí jeden z pařížských církevních klenotů, kostel sv. Štěpána (St. Etienne-du-Mont). 

Z původního kostela zbyla jen zvonice

Z původní stavby zbyla jen zvoniceZ původní stavby zbyla jen zvonice

Postaven byl mezi lety 1492 a 1624, neboť stávající kostel a přilehlé opatství již kapacitně nemohlo dostát tehdejším požadavkům a potřebám církve. Původní kostel už tak nesloužil svému účelu a během 18. století se na něm mohli vyřádit revolucionáři. Kostel vyrabovali, ostatky svaté Jenovéfy spálili a v přilehlé budově opatství se v roce 1796 usídlilo Lyceum Jindřicha IV. 

V roce 1804 byl klášterní kostel zbořen a jedinou připomínkou dějin je tak zvonice, která je dnes středem celého areálu školy.

Jediná dochovaná chórová přepážka v Paříži

Chórová přepážkaChórová přepážka

Stavba je zajímavá zvenku i zevnitř, neboť je architektonicky někde na pomezí pozdní plaménkové gotiky a rané renesance. Možná i proto může místy působit trošku nesourodě, a navíc pohled od vchodu ke kněžišti vám zacloní jeden velmi neobyčejný prvek. Jedná se o chórovou přepážku – tedy zděnou stěnu, která odděluje chrámovou loď od kněžiště. Odtud kdysi kněží předčítali a hlásali slovo Boží. 

Nicméně v průběhu dějin a v důsledku vlivu různých reformátorů, revolucionářů, protestantů a proticírkevně laděných občanů byla většina těchto přepážek zničena. Z tohoto důvodu je kostel sv. Štěpána jedinečným, neboť je v Paříži jediným církevním svatostánkem, kde se tato přepážka dochovala.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Varhany s rytinami, barevné vitráže i kost sv. Jenovéfy

VarhanyVarhany

Majestátní interiér vás uchvátí svou výškou i překvapivou velikostí oken. Vzhledem k tomu, že jednou z gotických myšlenek bylo to, že Bůh je světlo, začali stavitelé zdi v kostelech ztenčovat, aby se dalo vsadit více oken, a tak pronikalo do kostela více světla.

U západního konce lodě  se nachází velmi propracované varhany, zdobené množstvím zajímavých rytin. V jihovýchodním rohu chrámové lodi se nachází hrobka Jenovéfy a bohatě zdobený relikviář. Ten obsahuje jednu jedinou část, která „přežila“ ničení v době Velké francouzské revoluce, tedy kost z Jenovéfina prstu. 

V kapli Chapelle des Catéchismes jsou k vidění překrásná vitrážová okna, na jednom z nich je například vyobrazen zázrak sv. Jenovéfy, ta podle legendy vrátila své matce zrak pouze tím, že jí omyla oči vodou.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kostel-sv-stepana/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024