10 tipů, kam utéct před českými plískanicemi do tepla aneb Kde si užít léto v lednu?

Petra Římská Petra Římská, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 12. 2017 • Přečteno 34979x

Exotika nás v těchto dnech za dveřmi nečeká. Jen zima a sychravo. Zajeďte se raději ohřát tam, kde teploty stoupají ke třicítce!

Vyberte si z našich zájezdů na FloriduZobrazit zájezdy

Zima se přihlásila o svou moc a střídavě zaplavuje Česko mrazem a sněhem. Chcete si užívat moře, slunce, tepla a relaxu i v zimních měsících? S dnešní leteckou přepravou a finančně dostupnými destinacemi je to možné! Nechte se inspirovat, kde přežít zimu snů bez potřeby teplého oblečení a s nulovou pravděpodobností nachlazení. Od karibských ostrovů přes africké břehy, arabské destinace po exotiku východu – každý si najde to své!

1. Kanárské ostrovy - evropský standard

LanzaroteLanzarote

Začněme zlehka, blízko od domova. Kanárské ostrovy nabízejí celoročně jarní teploty, a tak jsou vhodným cílem pro cestovatele, již se neradi vzdávají evropské mentality a nepotřebují ke svému oddechu tropické teploty.

Kanárské souostroví jsou autonomní zemí Španělska zahrnující celkem sedm hlavních ostrovů a několik dalších menších ostrůvků vulkanického původu v Atlantickém oceánu.

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Kanárské ostrovy: úžasná příroda, pohoda a příjemné počasí po celý rokPřečíst

Rozkládají se přibližně 100 km západně od pobřeží severní Afriky a jejich poloha zajišťuje celoročně stabilní počasí s teplotami okolo 23 stupňů. Nejnavštěvovanější a letecky nejdostupnější jsou ostrovy Gran Canaria, Fuerteventura a Lanzarote. Pravidelné letecké spojení je zajišťováno leteckými společnostmi z Prahy a Vídně.

Krom skvělých pláží tady můžete najít i patnáct národních parků. Mnoho z nich tvoří krátery sopek a unikátní vavřínové lesy. Stejně tak flóra je díky sopečnému podloží velmi pestrá. Nechybí palmové oázy, borovicové a jalovcové háje.

Také milovníci ryb a mořských plodů si na Kanárech přijdou na své, dary oceánu totiž tvoří základ místní kuchyně.

2. Kuba – socialistický skanzen s puncem exotiky

KubaKuba

Největší ostrovní stát Karibského moře a jedna z posledních zemí světa s čistě socialistickým režimem láká k návštěvě nejen pro své teplé zimní počasí. Ostrov se táhne v délce 1200 kilometrů a v nejširším místě má až 190 kilometrů na šíři. Většinu povrchu tvoří nížiny, kopcovitá krajina se objevuje jen na západě a východě ostrova. Tam se vytvořili zajímavé krasové a jeskynní útvary.

Nejčastějším místem evropského návštěvníka bývá písečná kosa na severu ostrova nazvaná Varadero. Na rozdíl od ostatních částí země sem pronikly luxusní řetězce hotelů, a tak se tady našinec nemusí setkávat s místní chudobou. Varadero je také dobrým výchozím bodem pro výlety po ostrově, které má v nabídce mnoho místních turistických agentur.

Ostrov leží v tropickém podnebním pásu, a tak jej celoročně ovlivňuje příznivé teplé počasí. Je ale také pod bičující nadvládou větrů zvaných pasáty, jež se v letních měsících mohou proměňovat až ve zničující hurikány.

Nicméně naše zimní měsíce jsou na Kubě ve znamení vysokých průměrných teplot vzduchu i moře (stabilně okolo 25 stupňů) a suchého bezvětrného počasí. Ideální zimní slunečná destinace.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy na Srí Lanku - srovnání a doporučení

3. Mexický Cancún – nádherné moře na dotek 

CancúnCancún

Mexické letovisko snů na pobřeží Karibiku, to je Cancún. Původně lázeňské městečko na jihovýchodě Mexika se v posledních desetiletích přetvořilo na nekončící kilometry turistických pláží připravené a vítající návštěvníky z celého světa. V současné době se jedná o nejrychleji se rozvíjející letovisko a město s největším počtem hotelových pokojů v Mexiku.

Není se co divit, zdejší průzračné moře a bělostný plážový písek se řadí k nejvyhledávanějším prázdninovým destinacím vůbec. Kombinace úchvatné pobřežní scenérie, jasné oblohy, vybavenosti pláží se zimními teplotami kolem 30 stupňů a příjemným mořským vánkem je jednou z top zimních destinací Evropanů.

Kdyby vás omrzelo nicnedělání pod karibským sluncem, můžete navštívit úžasné archeologické lokality jedné z nejstarších civilizací amerického kontinentu nebo si vychutnávat neuvěřitelně vybavené zázemí barů, hotelů a přilehlých městeček.

4. Florida – americký sen

FloridaFlorida

Ne beze smyslu si řada českých slavných hvězd kupuje své vilky na Floridě a mnozí čeští turisté si tady na zimu pronajímají apartmány. Florida v české zimě obrací všechny nevýhody evropského chladu a sněžení v báječné místo k přečkání zimy.

Navíc se základní znalostí anglického jazyka se tady Evropan cítí jako doma. Od listopadu do března má voda v oceánu kolem pětadvaceti stupňů a bělostné písečné pláže doslova vybízejí k odpočinku.

Dovolená se i na tomto luxusním místě dá pořídit takzvaně low-cost, ale za předpokladu, že vám nevadí spát u místních. Pro ostatní se nabízí celá škála ubytovacích zařízení od jednohvězdičkových standardů po pětihvězdičkové luxusní hotely.

Z centra Miami pak můžete libovolně vyrážet kdekoliv na dva kilometry táhnoucí se zlatavou pláž nebo zkoumat obydlí slavných, kteří si Floridu vybrali pro své místo k běžnému životu.

Čtení na podobné téma7 rad před cestou na Floridu: jak ušetřit, nezmatkovat a užít si dovolenou v suchu a pohoděPřečíst

Pro milovníky přírody jsou otevřeny brány národního parku Everglades, kde žijí mimo jiné aligátoři, černé pumy, krajty a mnoho zástupců vodního ptactva. Technicky založené typy si přijdou na své v Kennedyho vesmírném centru na Cape Canaveral, odkud startují raketoplány, a pro návštěvníky s dětmi jsou připraveny čtyři zábavné parky – od World of Walt Disney začínaje po Magic Kingdom konče.

5. Venezuela – laskavé vlny Atlantiku

Krásná VenezuelaKrásná Venezuela

Sever Venezuely má typicky přívětivé karibské pláže. Nejoblíbenějším letoviskem je Isla de Margarita, největší venezuelský ostrov, který se nachází v Karibiku při severním pobřeží státu. I když se jedná o velmi chudý stát, netřeba se v turistických destinacích bát. Venezuela, krom svých nádherných pláží, nabízí daleko větší rozmanitost.

Na západní straně je typická pro své pohoří And se zasněženými štíty, na jihu se rozkládá tropická džungle s nejvyšším vodopádem světa a na východě jsou k vidění podivuhodné stolové hory. Navíc nabízí mnoho památek z dob indiánské kultury, období kolonizace a také moderní tvář velkoměst.

Do hlavního města Caracasu létají přímé linky z Prahy, Mnichova a Vídně. Pobyt ve Venezuele se odvíjí nejen ve znamení krásných pláží a teplého moře, ale také přívětivosti místních obyvatel a dobré kuchyně.

6. Dubaj – nadstandardní arabský luxus za české peníze

Pláž hned vedle slavného hotelu v DubajiPláž hned vedle slavného hotelu v Dubaji

Dubaj je hlavním městem stejnojmenného emirátu ve Spojených arabských emirátech a zároveň nejvíce osídleným městem. Nehledě na skutečnost, že se jedná o uměle vybudované město v poušti, je obydlím pro celých 99 % obyvatel emirátu a turisticky nejnavštěvovanějším cílem celého soustátí. Evropané už dávno objevili krásu a teplo této destinace a také letecké společnosti zareagovaly nabídkou výhodných letů.

Emirát Dubaj leží na Arabském poloostrově v Perském zálivu. Je druhým největším krajem Spojených arabských emirátů. Lehce se tady domluvíte anglicky, protože většina pracujících nepochází odtud. Perla Emirátů se vyznačuje překrásnými plážemi s jemným bílým pískem a průzračným mořem, kde je možné se také potápět či šnorchlovat, abyste objevili místní podmořský svět.

Navíc je to země luxusu a nejexkluzivnějších hotelů. Známé jsou umělé palmové ostrovy, podmořský hotel či nejvyšší věž světa Burj Khalifa tyčící se do výšky jednoho kilometru. Bohatství země dovolilo vybudovat i celoročně uměle zasněžovanou lyžařskou sjezdovku či zamrzlý bruslařský stadion.

Čtení na podobné téma5 důvodů, proč s dětmi do Dubaje: na obří vlně zábavy a adrenalinu až do pouště k beduínům!Přečíst

7. Dominikánská republika – perla Karibiku

Dominikánská republikaDominikánská republika

Chudý ostrovní stát se v posledních letech stal pro své tyrkysové moře vyhledávanou zimní destinací všech Evropanů. Dominikánská republika je země snů – bílý písek, průzračné moře, rum za pár korun a krásné místní obyvatelky houpající se v bocích v rytmu merengue. Víte, že ostrov posloužil jako natáčecí místo pro mnoho filmů? Mimo jiné také pro natáčení Pirátů z Karibiku.

Při šnorchlování si můžete pohladit rejnoky, zhlédnout obří červené mořské hvězdice a spatřit neuvěřitelný podmořský život. Na pláži se můžete projíždět na koních a místní vás překvapí svou štědrostí a mírumilovností. Ráj na zemi, i přes nepříznivou ekonomickou situaci země...

Nejvyhledávanějšími a námi vřele doporučovanými letovisky jsou Punta Cana, živoucí turistické centrum na východě ostrova, či poloostrov Samaná na severu, klidnější letovisko, kde je možno spatřit velryby, které tady mají svou zimní milostnou cestu.

V Santo Domingu zase můžete prozkoumat dům, kde bydlel Kryštof Kolumbus, než jej poslali zpět do Evropy, a také se můžete potoulat po místním pohoří, kde zažijete zcela jiný rozměr Karibiku, než který je viditelný z pláží.

8. Keňa – africký klenot uprostřed pravěku

Zvířata v KeniZvířata v Keni

Díky charterovým letům z Evropy je možno za rozumnou cenu v zimním období navštívit také jednu z afrických destinací, pro kterou se vžilo spíše označení pravěku 21. století. Na březích nehostinné, zaostalé Afriky se totiž nacházejí luxusní mořské pláže, kde lze lenošení na pláži obohatit návštěvou zvířecího safari či africké vesnice.

Oba tyto zážitky jsou zkušeností na celý život. Ať už pozorování divoké zvěře v jejím přirozeném prostředí nebo procházka do historie prostřednictvím návštěvy typické africké vesnice, kde se zastavil čas, zanechá duševní stopu v každém návštěvníkovi.

Navíc Keňa oplývá ještě jedním klenotem ukrývajícím se pod mořskou hladinou, a to dlouhým korálovým útesem, který nabízí ke zhlédnutí neuvěřitelný podmořský život.

9. Thajsko – země úsměvů a překrásných pláží

Krásy ThajskaKrásy Thajska

Pláže jako vystřižené z obrázků cestovních kanceláří, přátelští a milí obyvatelé, nepřeberné množství ostrovů, smaragdové moře, famózní kuchyně, turistické zázemí i vybavenost, to vše za dostupné ceny... Dlouhodobě vyhledávaná destinace číslo jedna pro mnoho Evropanů, která se asi nikdy neomrzí. My Češi sem jezdíme už od 90. let a stále se rádi vracíme.

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Thajsko: exotická zvířata, chilli kuchyně a usměvaví lidéPřečíst

Filmově proslulých zátok, jako ta na Phi Phi Islandu, je v Thajsku nepočítaně, a tak je stále co objevovat. Navíc, pokud vás omrzí lenošení pod žhnoucím sluncem na bělostných plážích, můžete zvolit nespočet možností výletů. Od přírodních krás přes aktivní odpočinek v podobě potápění a turistiky, setkání s domorodými pralesními kmeny až po návštěvu budhistických měst a svatyň. To vše s komfortem a bezpečím 21. století!

10. Srí Lanka – historie s přírodními krásami

Poznejte krásy a přírodu Srí LankyPoznejte krásy a přírodu Srí Lanky

Takzvaná slza Indie, nacházející se na jejím jižním pobřeží, vás okouzlí na první pohled. Vcelku malý ostrov má mnoho co nabídnout. Dlouhé písčité pobřeží, bohatý podmořský život, světoznámé čajové plantáže či dostatek hinduistických a budhistických památek. Také milovníci zdravé stravy, pokrmů z ryb a darů moře si zde přijdou na své!

Nejkrásnější na tomto ostrově je ale jeho rozmanitost. Jeden den můžete strávit v centrech královských historických měst, své poznání prokládat odpočinkem u moře, zašnorchlovat si mezi bezpečným druhem žraloků, poté zavítat do nehostinné, leč úrodné vysočiny, protkané krkolomnými cestami, kopci, vodopády a čarokrásnou přírodou, zaplavat si s želvami a kochat se pozorováním velryb a delfínů, jichž je Indický oceán plný.

Při tom všem si užívat srílanské gastronomie, příjemnosti místních obyvatel a teplého podnebí za skvělé ceny!

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Srí Lanku: otevřená srdce i krajina se Lví skálou a lahodným čajemPřečíst

Petra Římská

Petra ŘímskáExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejpříjemnější způsob vzdělávání. Udělejte to pro sebe.

USA (Florida)

Na Floridu za zážitky

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Floridu

Zájezdy na Floridu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. října

Srí Lanka

Prožijte exotiku Cejlonu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Srí Lanku

Zájezdy na Srí Lanku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. listopadu

Thajsko

Ochutnejte exotiku Thajska

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Thajska

Zájezdy do Thajska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. listopadu

Kuba

Bezstarostná duše Kuby

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Kubu

Zájezdy na Kubu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kde-si-uzit-leto-v-lednu-aneb-10-tipu-kam-utect-pred-ceskymi-pliskanicemi-do-tepla/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024