Ravello: múza umělců z celého světa

Petra Římská Petra Římská, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 2. 2018 • Přečteno 5666x

Městečko Ravello, ležící na pobřeží Amalfi v regionu Kampánie, je považováno za jedno z nejkrásnějších na světě.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do KampánieZobrazit zájezdy

Víte, že...

Ravello je dnes městečko s 2 500 obyvateli ležící v nadmořské výšce 315 m n. m.? Uváděný údaj je však trochu matoucí, neboť městečko se tyčí přímo nad hladinou moře v kopci, čímž tvoří překrásné výhledy a zajímavou městskou scenérii.

Chtěli byste podlehnout múzám světoznámých umělců? Nechat se inspirovat přírodní krásou? Odpočívat a nacházet ojedinělé myšlenky na březích Tyrhénského moře? Máme pro vás tip, kde tohle všechno zažít! Nebudete první ani poslední, koho tohle místo inspirovalo k největším dílům všech dob! Nechte se unést...

Městečko Ravello, ležící na pobřeží Amalfi v regionu Kampánie, je považováno za jedno z nejkrásnějších na světě. Shlíží ze svahů kopců na Tyrhénské moře a od nepaměti si svým kouzlem podmaňovalo své návštěvníky. Ravello se pro svou krásu stalo oblíbeným místem odpočinku a zdrojem inspirace pro největší umělce světa z různých oborů.

Nabízí se nádherné výhledyNabízí se nádherné výhledy

Je to jako mystérium... Čím tohle město okouzluje, inspiruje, obohacuje? Nikdo neví. Faktem však zůstává, že Ravello zůstalo v záznamech středověkých spisovatelů, že zde byla napsána jak literární, tak hudební veledíla všech dob, že sloužilo jako kulisa mnoha romantickým filmům. Jak to dokázalo? Nejlepší bude, když se tam vypravíte, zažijete to na vlastní kůži a přijdete na to sami!

Jako první jej ve 14. století zmiňuje ve svém díle Dekameron slavný italský spisovatel Giovanni Boccaccio. Neapolský král Robert I. zde rád jezdil odpočívat. Na konci 19. století zde německý hudební skladatel Richard Wagner složil jedno z dějství opery Parsifal. Město vnuklo tvůrčí podnět i Davidu Herbertu Lawrencovi k sepsání románu Milenec lady Chatterleyové.

Jeden z největších italských režisérů, všemi oslavovaný Roberto Rossellini, v místních uličkách nacházel náměty pro své filmy. Jako místo svých pravidelných dovolených si Ravello vybrali Virginia Woolfová, Greta Garbo, Jacqueline Kennedyová či Tennessee Williams. Americký spisovatel Gore Vidal se zde dokonce přestěhoval natrvalo. Vy jste tam ještě nebyli??? Tak tohle si při své návštěvě rozhodně nenechte ujít!

Villa Rufolo – arabská kultura v italské architektuře

Villa RufoloVilla Rufolo

Původní vila byla postavena kolem roku 1200 a byla obývána nejmocnějšími místními rodinami, počínaje rodem Rufolo přes Confalonierovi, Muscettolovi po šlechtický rod D´Afflitto. Následně byla zakoupena skotským šlechticem Francisem Neville Reidem.

Stavební styl stavby je ovlivněn arabským vlivem, čímž vznikl jedinečný architektonický celek. Kaple a nádherně zdobená jídelna, rozdělena precizně vypracovanými sloupy, tvoří základ kompozice paláce o třech podlažích. Na levé straně stavby je přidružená věž vysoká 30 metrů a zdobená dvěma sdruženými okny.

Skutečně jedinečným klenotem celé struktury je však maurský klášterní dvůr, který podpírají galerie postavené v čistě orientálním stylu s výhledy na úchvatné panorama celého pobřeží. Zahrada vily je nejpůsobivější a nejkouzelnější částí Ravella.

Právě zde Richard Wagner, jedna z nejslavnějších osobností německého hudebního romantismu, složil část svého mistrovského díla – operu Parsifal. V této úžasné scenérii spojující různé styly architektonické kultury se dodnes koná proslulý Wagnerův festival. Villa Rufolo je otevřena veřejnosti v letních měsících od 9.00 hod. do 20. hod., v zimě od 9.00 hod. do západu slunce. Vstupné stojí 5 €, snížené 3 € pro děti a seniory.

Villa Cimbrone – plod vizionářské osobnosti lorda Becketta

Villa CimbroneVilla Cimbrone

Dalším z překrásných paláců malého městečka Ravello je Villa Cimbrone. Původní budovu zakoupil lord William Beckett a pomocí Nicoly Mansiho, původním povoláním krejčího, ji nechal znova vyprojektovat a přestavět. Vznikl tak jeden z nejkrásnějších a nejvíce působivých paláců všech dob.

Spojením kultur, stylů a slohů vznikla jedinečná stavba typická pro svůj muzeální charakter. Při její návštěvě se totiž zdá, že v jejím interiéru chtěl lord Beckett soustředit celou historii světa uvnitř jediné stavby. Klášterní ambit, jenž má uprostřed vybudovanou skutečnou studnu, byl realizován jako mnoho ostatních částí monumentálního komplexu ve stylu hlavních působivých budov města Ravello. Je zde patrná jednoznačná inspirace kostelem sv. Františka.

Zahrada, obdobně jako ve Ville Rufolo, je nejkrásnější částí celého architektonického celku. Fontány, umělé jeskyně, napodobeniny chrámů a nádherné sochy jsou rozesety v rozsáhlé a bujné vegetaci a návštěvníka přivádějí k nádhernému výhledu, tzv. Infinito neboli „Nekonečnost“, který nabízí jedinečné panoráma. Villa Cimbrone má stejnou otevírací dobu jako Villa Rufolo a vstupné stojí 7 .

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Ravellská katedrála – dílo falešných efektů

Katedrála v RavelluKatedrála v Ravellu

Hlavní kostel v Ravellu, tzv. Il duomo di Ravello, byl postaven v roce 1087 na hlavním náměstí zvaném Piazza del Vescovado. Tři starobylé mramorové portály, které představují hlavní vstupní dveře, zdůraznily krásu a vznešenost celé stavby.

Centrální z nich byl uzavřen hned sto let po jeho zbudování a před ním byla instalována bronzová brána zhotovená Barisanem da Trani na konci 12. století. Nádherná a precizní práce tohoto italského sochaře nemá nikde na světě obdoby. Dveře jsou zdobeny 54 obdélníkovými reliéfy zobrazujícími sportovní disciplíny.

Také interiér katedrály má jedinečný architektonický design, který návštěvníkům zprostředkovává a umocňuje pocit monumentality. Dlažba se silně naklání směrem k venkovnímu náměstí, aby v očích těch, kteří vcházejí dovnitř, způsobila dojem daleko většího vnitřního prostoru, než jakým ve skutečnosti je.

Poklady ukryté v interiéru katedrály dokumentují úžasný historický příběh, jejž Ravello, obdobně jako ostatní města, která byla součástí republiky Amalfi Marinara, svého času zažívalo. V pravé kostelní lodi můžete obdivovat nádhernou oltářní desku zobrazující svatého archanděla Michaela v boji se Satanem – dílo malíře Giovanniho Angela d´Amato di Maiori.

Levá kostelní loď oproti tomu ukrývá nejvýznamnější katedrální relikvii. Je zde totiž uchována ampulka, zhotovená ze zlata, skla a stříbra, jež uchovává ztuhlou krev svatého Pantaleona, patrona města Ravello, která se, obdobně jako krev svatého Januária v Neapoli, za velké slávy věřících každoročně sama zkapalní. Duomo di Ravello je hlavním chrámem zejména pro katolíky žijící ve městě, ale jeho krása a jedinečnost z něj činí jednu z nejnavštěvovanějších památek na celém Amalfském pobřeží.

Katedrálu je možno navštívit denně od 9.00 hod. do 12.00 hod. a od 17.30 hod. do 19. hod. Protože se jedná o křesťanský svatostánek, vstupné je pro všechny zdarma.

Petra Římská

Petra ŘímskáExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejpříjemnější způsob vzdělávání. Udělejte to pro sebe.

Itálie (Kampánie)

Přitažlivě pyšná Kampánie

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Kampánie

Zájezdy do Kampánie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ravello/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024