Santa Teresa Gallura: vyhlášené letovisko mezi divokými skalami

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9549x

Santa Teresa Gallura je vyhlášeným letoviskem, ležícím mezi zářivě bílými divokými skalami.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Pětitisícové městečko Santa Teresa Gallura je v současné době vyhlášeným letoviskem. Leží na malém poloostrově, který charakterizují zářivě bílé žulové divoké skály, krásné písečné pláže a křišťálově čisté moře.

Dříve byla oblast známá jako Longosardo a už v době starých Římanů byla významným obchodním přístavem. Do Říma odtud byla dopravována žula, která se v okolí těžila. Z lomu Capo Testa například pocházela žula použitá při stavbě dómu a baptisteria v Pise a údajně také ta, která se uplatnila při stavbě Pantheonu v Římě.

Přístav byl tak vyhlášený, že se sem na návštěvu v roce 1263 vydal i svatý František z Assisi, když pobýval na Korsice. Ta je od Santa Teresy na dohled, oba ostrovy odděluje Bonifácův průliv.

Santa Teresa: jméno na počest královny

Významnou historickou památkou města je věž Torre di Longosardo, postavená v 16. století na přání španělského krále Filipa II. Je situovaná na nejzazším konci skály, zasahující do moře. Jeden z jejích správců, Francesco Maria Magnon, pochopil potřebu postavit kolem věže obytné centrum. A tak 12. srpna 1808 došlo k sepsání dekretu, kterým tehdejší sardinský král Viktorio Emanuele I. založil Santa Teresu. Sám také navrhl plán města a zvolil jméno Santa Teresa na počest své manželky, královny Marie Terezy Rakouské-Este.

Zvláštní charakteristikou městečka je jeho uspořádání. Při plánování města byla vytvořena síť ulic, které se pravoúhle na sebe protínají. Souběžné ulice, domy v rovných řadách a obdélníková náměstí, to jsou některé charakteristické znaky městského uspořádání Santa Teresy. Podobně byla tzv. od stolu navržena i další dvě sardinská města – Carloforte a La Maddalena. Všem třem je dále společné i to, že je Savojští postavili mj. s úmyslem kultivovat okolní krajinu a potlačit zločinecká povstání.

Od věže jsou vidět i nedaleké ostrůvky Municca. Pěkná procházka směrem do centra vede na náměstí Viktora Emanuela I., současné rušné obchodní centrum města.

Zajímavosti v okolí 

Přibližně 3 kilometry od centra stojí kostel Buoncammino. V 17. století údajně vyrostl pod staletou borovicí. Je místem neobyčejného klidu a nedotknuté okolní přírody.

Dalším zajímavým objektem je Ferrero – někdejší obranný objekt z druhé světové války, kde sídlilo dělostřelectvo, kasárny apod. Vedla sem železnice, postavená především pro přepravu válečného materiálu a žuly.

V okolí nechybí ani pro Sardinii typické nuraghy: Lu Brandali a La Testa. Oba pocházejí z doby bronzové.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/santa-teresa-gallura/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024