Mys Capo Caccia: zde sídlil bůh moří Neptun

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 15886x

Mys Capo Caccia se může pochlubit jednou z nejpůsobivějších krápníkových jeskyní na Sardinii.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že…

Protější ostrůvek z bílého vápence, dotvářející charakteristické panorama celé oblasti, nese název Foradada. Za své jméno částečně vděčí i přítomnosti dalších jeskyní v jeho útrobách: forato italsky znamená děravý.

Západně od Alghera se rozprostírá záliv Porto Conte, Římany nazývaný „přístav nymf“. Jeho ramena tvoří mysy Punta Giglio a Capo Caccia, který se může pochlubit i jednou z nejpůsobivějších krápníkových jeskyní na Sardinii.

Capo Caccia je pohádkový vápencový masiv, spojený s pevninou úzkou, přitom však až 170 metrů vysokou šíjí. Jeho velkolepost je dána mohutností skalních stěn jakoby padajících do moře a vytvářejících tak dechberoucí přírodní scenérii.

Za své jméno vděčí mys Capo Caccia pravděpodobně lovu na holuby, který tu prominenti v 19. století provozovali z mořských bárek, když v okolí mysu panovalo bezvětří. Caccia totiž italsky znamená právě lov.

Krápníkové jeskyně

Mys fascinuje návštěvníky nejen díky svému přírodnímu bohatství, ale i díky přítomnosti krápníkových jeskyní. Tou nejznámější je bezpochyby Neptunova jeskyně. Podle legendy právě tady sídlil bůh moří Neptun. Jeskyně, dlouhá více než 1 kilometr, nabízí ve svých útrobách úchvatné stalagmity (krápníky rostoucí ze dna), stalaktity (rostoucí ze stropu), jezero La Marmora i rozlehlé vnitřní prostory: Sala delle Rovine (Hala ruin), Tribuna della Musica (Hudební galerie), Sala dell’Organo (Varhanní sál) či Sala della Cupola (Sál s kupolemi).

Jako jediná ze všech zdejších jeskyní leží ta Neptunova výš nad hladinou moře, a tak je přístupná nejen po moři, ale i po schodech. Vedou k ní tzv. Kozí schody (Escala del Cabirol) z roku 1954: 660 schodů vytesaných do skály.

Neptunova jeskyně byla společně s jeskyní Grotta del Bue Marino domovem tuleňů, jimž se tu říká „mořský vůl“ – bue marino. Na začátku devadesátých let minulého století byli všichni zdejší tuleni vyhubeni.

Další vyhlášenou jeskyní je Grotta di Nereo, věnovaná otci mořských nymf Néreovi. Je považovaná za jednu z největších podmořských jeskyní ve Středomoří.

Na jižní straně mysu Capo Caccia se nachází Grotta dei Ricami s množstvím bělostných kamenných útvarů evokujících krajku (ricamo italsky znamená výšivka) a Grotta Verde – Zelená jeskyně, pojmenovaná podle zelenavých tónů neuvěřitelně průzračné mořské vody, která opalizuje a hází světelné odlesky na kamenné stěny s primitivními kresbami, jež zde zanechali stavitelé nuraghů v době kamenné.

Úchvatné okolí 

Dechberoucí je zastavení nad mořským kotlem Cala di Caleina. Vyhlídka je tak vysoko, že k ní jez stěží doléhá vzdálený hukot příboje.

Zdejší maják (faro) je umístěn ve výšce 186 metrů nad mořem a díky tomu patří k těm nejviditelnějším v celé Itálii, údajně dosvítí až do vzdálenosti 34 mil.

Všude v okolí Capo Caccia lze pozorovat orly jestřábí, sokoly stěhovavé, racky, buřňáky, rorýse obecné a mnohé další ptactvo.

Korály – sardinské „červené zlato“

V okolní krajině jsou dodnes přítomné korály, například vzácný Corallium rubrum, korál červené barvy, využívaný zejména při výrobě šperků. Ne nadarmo se mu říká „červené zlato“. Okolní oblast je přítomností korálů tak charakteristická, že se celému osmdesátikilometrovému přímořskému úseku táhnoucímu se od Capo Caccia na jih až po pláž Poglina přezdívá Riviera del Corallo – Korálová riviera.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mys-capo-caccia/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024