Porto Torres a Platamona: idylické scenérie

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9375x

Přístavní město Porto Torres se může pochlubit bazilikou San Gavino – jednou z nejvýznamnějších na Sardinii.

Vyberte si z našich 38 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Přístavní město Porto Torres, ležící na severozápadě Sardinie v zálivu Golfo dell’Asinara, bylo založeno již v 1. století př. n. l. jako Turris Lybissonis. Koncem 11. století tu pisánští architekti vybudovali baziliku San Gavino, která je jednou z nejvýznamnějších stavebních památek na Sardinii.

Románská bazilika San Gavino v Porto Torres je největší bazilikou na ostrově. Uchovává sošky mučedníků Gavina, Gianuaria a Prota. Gianuario a Proto byli podle legendy ve 4. století jakožto Křesťané pronásledováni, odsouzeni k smrti a uvrženi do vězení vytesaného do vápence na zdejším pobřeží. Podařilo se jim ovšem převrátit na křesťanskou víru římského vojáka Gavina, který je osvobodil, a následně byli pronásledováni všichni tři. Aby se již trestu nemohli vyhnout, přišli o hlavu poblíž Rocca di lu Siresu v místě, kde dnes stojí kostelík Chiesetta di Balai Lontano. Poté byli svrženi do moře.

Patron města Gavino

Gavino se stal svatým patronem města. Každoročně 3. května se tu koná připomínkové procesí, nesoucí simulakra všech tří mučedníků od kostela San Gavino, kde jsou uloženy jejich vyzdvižené relikvie, až k místu na pobřeží, kde stávalo vězení a kde později přišli o hlavu.

Porto Torres se pyšní také nejdelším římským mostem na Sardinii. Sedmiobloukový most Ponte Romano se klene v délce přibližně 135 metrů nad řekou Riu Mannu. Původní trachytové dláždění bylo překryto asfaltem, aby mohl most sloužit pro veškerou dopravu (včetně těžké nákladní) až do 60. let minulého století.

Impozantní osmiboká Aragonská věž, postavená roce 1325, je jednou z mnoha sardských obranných věží. Tato byla postavena téměř celá z tufu, kromě cimbuří a rohů stavby, které byly z důvodu větší odolnosti realizovány z červeného trachytu. V její těsné blízkosti začíná městská čtvrť s obchůdky, několika bary a restauracemi.

Zajímavosti v okolí 

Ve městě najdete archeologický areál s vykopávkami ze zdejšího okolí i římské lázně a významné paláce. V okolí města nechybí ani tradiční sardské nuraghi. Například Nuraghe Nieddu najdete přímo v areálu nedaleké průmyslové zóny, která charakter města značně ovlivňuje. Byl postaven celý z červeného trachytu, který se tu těžil. 

Nedaleko města se nachází také pohřebiště Necropoli di Su Crucifissu Mannu s dvacítkou skalních hrobů. Byly tu objeveny rozmanité pohřební výbavy, pocházející z období od staršího neolitu až po dobu bronzovou.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Sněhobílé pobřeží Platamona 

Pobřeží v okolí města – Platamona – je kouzelné. Pláže jsou písčité, v bílém písku se třpytí vyplavené mušličky a přírodní scenérie dokreslují i historické památky.

Jednou z nich je obranná věž La Rorre Spagnola di Abbacurrente. Rozměrově je oproti ostatním sardským věžím menší, a proto se předpokládá, že sloužila spíše jako stanoviště hlídky. Vojáci se do ní dostávali po dřevěném či lanovém žebříku, který mohli v případě potřeby rychle odejmout a byli v bezpečí – tak jako do většiny sardských věží, i do této je vchod umístěn přibližně čtyři metry nad zemí.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 38 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 6. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/porto-torres-a-platamona/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024