Helgoland: německá perla v Severním moři

Jiří Toman Jiří Toman, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 6. 2018 • Přečteno 12856x

V současné době žije na Helgolandu kolem 1500 obyvatel, jejich předci začali ostrov osídlovat v roce 1952.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Helgoland je souostroví nacházející se v Severním moři, které je součástí Německa. Souostroví je tvořeno dvěma ostrovy – hlavním Helgolandem a vedlejším Düne. V minulosti oba ostrovy patřily Dánsku a později Velké Británii. V roce 1890 byly ostrovy vyměněny za Zanzibar v rámci německo-britské dohody (tehdejší výměna byla vzhledem k rozloze obou ostrovů kritizována jako výměna kalhot za knoflík).

V současné době žije na Helgolandu kolem 1500 obyvatel, jejich předci začali ostrov osídlovat v roce 1952. Ostrov je oblíbenou turistickou atrakcí, dopravit se sem můžete lodí z několika severoněmeckých měst (plavba trvá cca 2,5–3 hodiny), další možností je letecké spojení na menší ostrov Düne (létají sem menší letadla z několika malých letišť v severním Německu, let trvá cca 20–30 minut).

V hlavní turistické sezoně sem denně míří lodě z přístavů Büsum, Cuxhaven, Bremerhaven nebo Wilhelmshaven, dostanete se sem i katamaránem ze vzdálenějšího Hamburku.

Ostrov bez automobilů

Na ostrov se dostanete lodíNa ostrov se dostanete lodí

Na ostrově sice žije kolem 1500 obyvatel, nicméně turistům mířícím sem hlavně v letních měsících je nabízen stejný počet lůžek v místních hotelech a penzionech. Když vystoupíte z lodi ve zdejším přístavu, na první pohled vás upoutá, že neuvidíte skoro žádná auta.

Ta mohou používat pouze místní policisté, hasiči a záchranáři. Zároveň zde nesmí být používána žádná kola (výjimka je udělována pouze v zimních měsících dětem a mladistvým). Ostrov leží v bezcelní zóně, takže se turistům nabízí možnost levných nákupů oproti německé pevnině.

Nádherná příroda

Helgoland patří k menším ostrovům, po výstupu z lodi se tak nabízí obejít hlavní ostrov kolem dokola. Ihned vás zaujmou místní útesy z červeného pískovce, které nápadně připomínají Bílé doverské útesy ve Velké Británii.

Na severozápadní straně ostrova určitě neminete skalnatý výběžek zvaný Lange Anna (Dlouhá Anna), který je hnízdní skálou terejů bílých a alkounů úzkozobých.

Kromě toho zde naleznete například i dva druhy tuleňů (tuleň obecný a kuželozubý). Díky zákazu dopravních prostředků si zde připadáte jak v malém ráji široko daleko od civilizace, i když z německé pevniny je to sem kolem 60 kilometrů.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Významná historie a současnost

Krásné pískovcové útvaryKrásné pískovcové útvary

I když u nás není o Helgolandu velké povědomí, je pro Němce velmi důležitý. V roce 1841 zde Hoffman von Fallersleben zrýmoval píseň Deutschland, Deutschland über alles, která se později stala národní hymnou.

Nás však zajímá především současnost, a tak kromě nákupu v některém z duty free shopů nesmíme vynechat ani oběd v jedné z místních restaurací. Jelikož jsme uprostřed moře, zdejší restaurace nabízejí především rybí pokrmy a mořské plody. Oblíbené jsou tzv. Knieper, tedy krabí klepeta, která se podávají s pečivem a různými druhy omáček.

Téměř v každé restauraci vám nabídnou i místního humra, i když jeho lov kolem Helgolandu je v poslední době dost ohrožen. Pokud se bojíte ochutnat nějakou z místních specialit, můžete zůstat při zemi a objednat si tradiční fish and chips, které vám naservírují téměř všude.

Jiří Toman

Jiří TomanPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/helgoland/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024