Stralsund: vstupní brána a největší město na ostrově Rujána

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 11. 2017 • Přečteno 10015x

Co se týká historických budov, pak asi největší zajímavostí je radnice, která na tomto místě stojí už od 13. století.

Vyberte si z našich zájezdů do StralsunduZobrazit zájezdy

Stralsund je město v severovýchodním Německu na břehu Baltského moře. Žije v něm necelých 60 000 obyvatel a je vstupní branou na ostrov Rujána, na němž tak velké město nenajdete. A 70 km jihozápadně od Stralsundu leží větší a významnější Rostock. Pokud tedy cestujete podél Baltu, pak se zde určitě zastavíte.

Mnoho starších lidí, kteří rádi cestují, ale za minulého režimu příliš nemohli, tuto oblast Německa navštívilo a mají z ní různé pocity. V každém případě se ale od té doby mnoho věcí změnilo a pokud jste zde nebyli nějakých 30 – 40 let, pak město skoro jistě nepoznáte.

Pár slov o historii

Založení města se váže k 13. století a ke Slovanům. V jejich původním jazyce slovo Strelasund znamená střela, která je dosud vyobrazena v městském znaku jako šíp. Stralsund se brzy stal hanzovním městem (měl jisté výhody oproti městům ve vnitrozemí) a místní obyvatelé jsou velmi hrdí na to, že se jejich předkové dokázali během třicetileté války ubránit Albrechtovi z Valdštejna.

V současné době se nejedná na německé poměry o velké město, ale je známé hlavně jako turistické centrum na břehu Baltu.

Pamětihodnosti

Radnice a hlavní náměstíRadnice a hlavní náměstí

Co se týká historických budov, pak asi největší zajímavostí je radnice, která na tomto místě stojí už od 13. století. Samozřejmě vlastní budova byla od té doby mnohokrát přestavěna, ale stále působí velmi staře a při tom impozantně. Nalezneme zde i několik gotických cihlových kostelů, které jsou typické hlavně pro Polsko. Patří mezi ně např. Marienkirche či Nikolaikirche.

Od roku 2002 je celé historické centrum Stralsundu zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Německé mořské muzeum

PřístavPřístav

Už z 80. let minulého století si můžeme pamatovat pro nás exotické mořské muzeum ve Stralsundu. Většina z nás, kteří navštívili Rujánu, se v něm zastavila. Od těch dob se ale zásadně rozšířilo. V roce 2008 v rámci muzea bylo otevřeno obrovské veřejné akvárium nazvané Ozeaneum.

Jedná se o jedno z největších veřejných akvárií v Evropě. Představuje mořský život v Baltském a Severním moři. Tato obrovská moderní budova má i reprezentativní hlavní vchod a nelze ji přehlédnout. Jediným nedostatkem je velký počet návštěvníků, jejichž počet každoročně přesáhne 1 000 000. Provozovatel akvária dostal roku 2010 Evropskou muzejní cenu roku.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo (Stralsund)

Pomořanská chlouba Stralsund

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Stralsundu

Zájezdy do Stralsundu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/stralsund/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024