Prora: obrovský projekt nacistické Třetí říše

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 11. 2017 • Přečteno 12626x

Architekti plánovali tento komplex podle britského vzoru s tím, že se mělo jednat o místo odpočinku pro průměrné Němce.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Ostrov Rujána na severu Německa je pro české turisty znám jako místo, kam se v minulosti jezdilo koupat k moři. Byla to téměř jediná možnost, jak se k moři podívat a ačkoli je Balt chladný, jezdilo sem mnoho Čechů. Teď by většina z nich Rujánu nepoznala. Jediné, co se nezměnilo, je teplota vody.

Ale jinak se jedná o oblast zcela odlišnou od 70. let minulého století, počínaje novým mostem ze Straslundu přes nedávno založený park Jasmund až po město Sasnitz, které nabízí turistickou infrastrukturu, která se vyrovná jiným přímořským oblastem. Jedním z míst, které Češi možná příliš neznají, je gigantický komplex Prora.

Prora

Jedná se o obrovský projekt nacistické Třetí říše. Měl zde být vybudován turistický komplex dlouhý asi 4,5 km ve vzdálenosti cca 150 metů od pobřeží. Byl koncipován jako komplex, kde budou občané Německa odpočívat a trávit svoji letní dovolenou. Stavěl se v letech 1936–1939, nikdy však svému účelu nesloužil.

Jedná se ale o chráněnou památku, neboť obsahuje klasické prvky nacistické architektury. Situace se však rychle mění a není jisté, jak dlouho tady budou stát původní budovy. Nachází se mezi městy Sasnitz a Binz v nádherné laguně Baltského moře. V tomto místě naleznete krásné písečné pláže, které se táhnou z Binzu až k přístavu v Sasnitzu. Je to tedy ideální místo pro stavbu turistického rezortu.

Plány využití Prory

Jaký byl plán na využití?Jaký byl plán na využití?

Architekti plánovali tento komplex podle britského vzoru s tím, že se mělo jednat o místo odpočinku pro průměrné Němce. Počítalo se s tím, že občané Německa jsou patrioti a budou trávit dovolenou ve své zemi u moře. A na území Německa nebylo ani není vhodnější místo. V plánu byly pokoje pro 20 000 rekreantů. Architekt hotelu byl pod kontrolou hlavního německého architekta Alberta Speera a zájem o stavbu projevoval sám Adolf Hitler.

Všechny pokoje musely mít výhled na moře, do vnitrozemí vedla okna z chodeb a koupelen. Toalety, sprchy a koupelny byly společné pro jedno patro a pokoje o velikosti 5 x 2,5m byly vybaveny dvěma postelemi, skříní a umyvadlem. Hitler měl však s touto gigantickou stavbou větší plány.

Nejprve chtěl, aby sloužila jako vojenská ozdravovna pro případ války, ale hlavně si přál, aby se jednalo o největší turistický komplex na světě. Měl představu, že zde vybuduje 2 plavecké bazény, kino, divadlo, a dokonce bylo v plánech i molo, kde by si rekreanti mohli kotvit své soukromé lodě. Design získal roku 1937 v Paříži cenu Grand Prix.

Od roku 1936, kdy se na stavbě začalo pracovat, se zde vystřídalo více než 9 000 dělníků. Z důvodu začátku druhé světové války se práce zastavily. 8 bloků hotelu včetně divadla a kina zůstalo nedokončeno. Na bazénech se ani nezačalo pracovat. Během bombardování Německa na konci války zde našlo útočiště mnoho uprchlíků z okolních měst.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Poválečné využití

Po roce 1945, kdy nad územím získala kontrolu Rudá armáda, zde byla vybudována sovětská vojenská základna. O pár let později východoněmecká armáda několik budov přestavěla a areál se stal významným vojenským objektem. Sídlily zde elitní armádní jednotky, jak východoněmecké, tak částečně i sovětské.

Část komplexu však využívána nebyla a chátrala. Po opětovném sjednocení Německa budova automaticky přešla pod správu Bundeswehru. Ten měl původně v plánu celý komplex zbourat, ale nakonec k tomu nedošlo. V 90. letech minulého století byla část využívána vojenskou školou a část sloužila pro žadatele o azyl z balkánských zemí.

Většina areálu však pustla a stávala se terčem vandalismu. Na přelomu století bylo v bloku 3 muzeum a galerie. Část také sloužila jako turistická ubytovna.

Současná nabídka

Ruiny po komplexuRuiny po komplexu

V nedávné době se objevily pokusy cel areál prodat, ale bylo to zcela bezúspěšné, proto se místní úřady rozhodly prodávat komplex po částech. Nejprve se podařilo roku 2004 prodat blok 6. Následujícího roku byl prodán blok 3 s tím, že ho nový majitel přestaví a vytvoří z něj moderní hotel. Bloky 1 a 2 mají sloužit jako multifunkční budovy.

V bloku 5 se již podařilo otevřít nový hostel s 402 lůžky v 96 pokojích. Stále se objevují myšlenky na využití větší části komplexu a vybudovat zde obří hotel, ale převládá názor, že takový obří projekt nebude mít návratnost. Proto bylo rozhodnuto část areálu upravit na domov pro seniory, část ponechat jako ubytovnu a část přestavět na byty.

Stále ale není využit celý potenciál komplexu, kompletní přestavba by měla být dokončena roku 2022. Je tedy ideální příležitost podívat se na původní architekturu, neboť zřejmě za několik let zde bude stát moderní hotelový resort, který se bude srovnávat s těmi nejmodernějšími na světě a většina budov z 30. let minulého století navždy zmizí.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/prora/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024