Solné doly v Berchtesgadenu: tradice a moderna všemi smysly

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 6. 2018 • Přečteno 14707x

Návštěva solných dolů v Berchtesgadenu je příjemný zážitek pro všechny smysly. Čtěte, co vás čeká uvnitř.

Vyberte si z našich zájezdů do Orlího hnízdaZobrazit zájezdy

Víte, že... 

V ceně vstupenky je automaticky zahrnut audioprůvodce v češtině? Využijte ho.

Co takhle dozvědět se něco o tom, jak se těžila kdysi a jak se těží dnes sůl, a to přímo v solných dolech? Za poznáním se vydejte do Berchtesgadenu, kde se „bílé zlato“ doluje nepřetržitě už od roku 1517. Čeká vás tam moderně připravená prohlídka plná informací i adrenalinu, která nabízí zážitek pro všechny smysly.

Sůl, tedy „bílé zlato“, se v oblasti na pomezí Rakouska a Německa dobývá odpradávna a v minulosti to byla právě sůl, která tu ovlivňovala takřka veškeré dění. Představovala totiž téměř jediné bohatství zdejšího kraje. Těžila se v oblasti kolem Berchtesgadenu i v oblasti tzv. Solné komory (Salzkamergut), tedy území Salzburska, Horního Rakouska a Štýrska, v Severních vápencových Alpách.

Ve středověku spadalo území pod císařskou finanční správu neboli komoru, proto se vžilo současné označení. O přítomnosti soli v oblasti a jejím důležitém významu ostatně vypovídají i místní názvy jako Salzburg, Salzach, Salzachtal i Hallein, Hallstadt a další. Německy se totiž sůl řekne „salz“, „hall“ je zase označení soli v jazyce původních obyvatel kraje – Keltů.

Oblečte se, horníci, jedeme!

Návštěva solných dolů v kombinézách Návštěva solných dolů v kombinézách

Jedny z dolů v oblasti, které jsou zpřístupněny veřejnosti, jsou solné doly ve městě Berchtesgaden nedaleko známého Hitlerova Orlího hnízda. Jejich návštěva je jedinečným zážitkem – mimo jiné i proto, že do poznávání se zapojují všechny smysly.

Připravená prohlídka je zábavná, lehce adrenalinová a moderně interaktivní. Před vstupem do dolů je nutné obléknout si speciální kombinézu. Ochrání vás mimo jiné i před chladem – v dolech je konstantní teplota 12 °C. Vzhledem k vlhkému prostředí je ideální obout si neklouzavou pevnou obuv.

Sůl vidět, cítit, ochutnat…

Sůl - „bílé zlato” Sůl - „bílé zlato”

Ihned za vstupem na návštěvníky čeká důlní vláček, který všechny „horníky“ zaveze do jeskynních útrob. Do ještě hlubších prostor se pak zájemci dostanou po dřevěné hornické skluzavce. A to je jízda! Zážitkem je i romantická projížďka po solném jezeře, ukrytém v důlním bludišti.

Zdi některých jeskynních prostor slouží jako „filmové plátno“ a promítají se na ně působivé efekty i krátká videa plná informací. Uvidíte také někdejší i současné nástroje sloužící k získávání soli. Dodnes se v Berchtesgadenu sůl získává ve formě solanky, tedy vody nasycené solí. Na solné kameny si během prohlídky můžete i sáhnout, stejně tak jako můžete ochutnat připravenou solanku.

Bez fotky by to nebylo ono

Národní park Berchtesgaden Národní park Berchtesgaden

V dolech je zcela zakázáno fotografování. Na konci prohlídky si ovšem můžete zakoupit fotografii pořízenou ve chvíli, kdy jste jeli po skluzavce nebo když jste se vezli důlním vláčkem. V malém obchůdku lze rovněž nakoupit zdejší sůl v různých podobách i případné další suvenýry.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Německo (Orlí hnízdo)

Hitlerovo alpské sídlo

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Orlího hnízda

Zájezdy do Orlího hnízda

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/solne-doly-v-berchtesgadenu/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024