Zámek Pillnitz: užijte si nádherný zámecký park a unikátní kvetoucí kamélii

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 9. 2018 • Přečteno 5751x

Zámek Pillnitz leží ve stejnojmenné obci, která je okrajovou částí Drážďan.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

V okolí Drážďan naleznete mnoho nádherných historických památek, mezi nimi i zámek Pillnitz, který se nachází ve stejnojmenném městě. Příjemnou procházku si můžete udělat v zámeckém parku. Rozhodně je tady co obdivovat!

Zámek ve stylu chinoiserie

Zámek má unikátní architektonický stylZámek má unikátní architektonický styl

Zámek Pillnitz leží ve stejnojmenné obci, která je okrajovou částí Drážďan. Návštěvníci centra města tedy musí několik kilometrů popojet, aby se sem mohli podívat. Současná podoba zámku připomíná čínský palác, neboť byla postavena ve stylu chinoiserie.

Tento styl byl velmi populární v 18. století, kdy evropští architekti napodobovali čínské exteriéry i interiéry. To mělo znázorňovat kultivovaný a civilizovaný čínský svět.

Zajímavá historie místa

Informace o opevněném hradu na tomto místě se datují už k 15. století. Pevně doložená stavba je z roku 1569, kdy hrad získal kurfiřt Christián I. Významný je rok 1718. To panství vlastnila hraběnka Cosel, která upadla v nemilost, a hrad musel být přestavěn pro „slušnou společnost“. Tato přestavba byla realizována v barokním stylu po vzoru císařského paláce v Pekingu.

Jsou zde ale použity i prvky benátské architektury a francouzského klasicismu. Poté proběhlo ještě několik přestaveb, zejména pak po obrovském požáru roku 1818. Ten zničil budovu zámku, ale vodní palác a horní palác naštěstí zkázu přečkaly.

Král Friedrich August I. tedy nechal postavit Nový palác. V posledních dvou staletích zámek stále získával větší prestiž a stal se místem, kde se setkávali lidé stojící vysoko na společenském žebříčku.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Zámecký park

OranžérieOranžérie

Tak jako každý významnější zámek, i Pillnitz má krásný park. Jeho nejstarší část mezi třemi paláci vznikla v 18. století v období vlády saských kurfiřtů. O několik desítek let později byl rozšířen o anglickou zahradu, o čínskou zahradu a o sbírku jehličnatých stromů.

V současné době můžete navštívit 6 různě koncipovaných zahrad, které se nachází na celkové ploše 28 hektarů. V parku je zajímavá např. oranžérie, dům palem či japonská kamélie.

Pavilon palem

Tento pavilon je sice starší, ale budova, v níž jsou palmy umístěny nyní, pochází až z roku 2009. Můžete v něm obdivovat na ploše 660 m² exotické rostliny téměř z celého světa.

V jižním křídle naleznete především jihoafrické kapské rostliny. Ve střední hale, která je centrem pavilonu s oválnou fontánou uprostřed, jsou vlastní palmy. Severní křídlo nabízí rostliny z Austrálie a Nového Zélandu.

Japonská kamélie

KamélieKamélie

V pavilonu Pillnitzké kamélie naleznete zřejmě to nejvzácnější, co zámek nabízí. Je v něm totiž cca 230 let stará japonská kamélie. Podle dochovaných zdrojů ji zde roku 1801 zasadil dvorní zahradník Terscheck. V současné době kamélie měří kolem 8,6 metrů a průměr má necelých 11 metrů.

Každoročně od poloviny února do poloviny května, kdy je období květu, obsahuje desetitisíce květů červené barvy ve tvaru zvonků. Obrovskou rostlinu je možné si prohlédnout ze všech stran. Kolem celého skleníku je pro návštěvníky vybudován dvoupatrový ochoz.

A v uvedeném období je možné si koupit i výhonky této zvláštní květiny. Zajímavé je, že skleník je pojízdný. Tato 52tunová stavba upravuje teplotu, vlhkost i zastínění. A když se oteplí, pavilon se odsune vedle rostliny.

Kamélie a její legenda

Jelikož nikdo přesně neví, jak se mohla tato vzácná japonská rostlina do Saska dostat, je zde velký prostor pro vznik různých legend. Ta nejznámější říká, že slavný švédský botanik Karl Peter Thunberg přivezl ze své cesty z Japonska do Evropy 4 kamélie.

Údajně byly všechny čtyři předány botanické zahradě Kew u Londýna. Ta později darovala jeden exemplář Hannoveru, jeden Schönbrunnu, jeden do Pillnitz a jeden si nechala. Pokud je to pravda, pak se jedná o jedinou přeživší rostlinu z této cesty.

Praktické informace (2018)

K zámku se můžete dostat i parníkemK zámku se můžete dostat i parníkem

Zámecký areál je snadno dostupný autobusem i vlastním autem. Dokonce sem zajíždí i parník. Nachází se na východním okraji Drážďan přímo u řeky Labe. Bez problémů zde zaparkujete, i když parkoviště je placené. Pillnitz je dobře značený, a pokud chcete využít autobus MHD, pak nejlepší je jet linkou 63.

Zámecký park můžete navštívit každý den od 6 hodin do soumraku. Vstupné se vybírá mezi 9. a 18. hodinou. Vlastní zámek je otevřen pouze v sezóně od 10 do 18 hod. kromě pondělí. Dům palem je pro návštěvníky otevřen celoročně v časech závislých na ročním období a pavilon Pillnitzké kamélie můžete navštívit pouze v období květu mezi 10. a 17. hodinou.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zamek-pillnitz/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024