Jasmundský národní park: nejnavštěvovanější přírodní rezervace Německa

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 11. 2017 • Přečteno 8357x

Park každoročně navštěvuje kolem 300 000 návštěvníků, což ho zařazuje mezi nejoblíbenější přírodní rezervace v Německu.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Tento pro nás nepříliš známý národní park se nachází v severovýchodní části ostrova Rujána v Německu. Ostrov je sice docela známý a v minulosti byl u našich turistů oblíbený, ale zejména kvůli Baltskému moři, které ho omývá. Park se nachází nedaleko města Sasnitz a jeho zřejmě nejvýznamnějším místem je jeden z křídových útesů nazvaný Králova židle.

Dalším důvodem, proč se uvedená oblast stala národním parkem, jsou lesy, ve kterých se vyskytuje specifická fauna i flóra. Ačkoli se jedná o nejmenší národní park na území Německa (má rozlohu pouhých 30 km2), je toho zde k vidění mnoho. Proto se roku 1990 vláda bývalé NDR rozhodla zde založit národní park. Od roku 2011 jsou dokonce místní pobřežní lesy zapsány na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Křídové útesy

Křídové útesyKřídové útesy

Skály se tyčí přímo z moře, proto jejich výška kolem 160 metrů působí majestátně. Bohužel ale stále dochází k jejich poškozování, zejména z důvodu nepříznivých povětrnostních podmínek, které na Rujáně po většinu roku panují. Po každé bouřce, kterých je zde každoročně mnoho, se ulamují kousky skal a jsou splachovány různí drobní živočichové, houby, ústřice či mořští ježci, kteří na útesech či v jejich nejbližším okolí žijí.

Nejvíc majestátně působí skála nazvaná Králova židle vysoká 118 metrů. Druhý útes podobné velikosti a tvaru se zřítil do moře roku 2005. Každý návštěvník Rujány by se měl na Královu židli podívat, i když se situace stále mění a místní úřady postupně zavírají přístupové cesty. Krásný výhled na skály je i z moře.

Fauna a flóra

V parku najdete vzácné rostliny i zvířataV parku najdete vzácné rostliny i zvířata

Z důvodu specifického geologického podloží na Rujáně se zde nacházejí některé druhy živočichů i rostlin, které jsou velmi vzácné, případně endemitní. V blízkosti křídových útesů můžete navštívit několik zalesněných údolíček, ve kterých jsou různé dutiny a trhliny v zemi ještě z doby ledové. Z vzácných rostlin zde najdete např. černou olši, lesní jabloň, červený tis a několik druhů orchidejí. Žijí zde také vzácní ptáci jako orli, ledňáčci, jiřičky nebo sokoli.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Návštěvnické centrum

Park je velice oblíbený u turistůPark je velice oblíbený u turistů

Park každoročně navštěvuje kolem 300 000 návštěvníků, což ho zařazuje mezi nejoblíbenější přírodní rezervace v Německu. Proto zde bylo vybudováno návštěvnické centrum a celá turistická infrastruktura. V rámci zpřístupnění zajímavých míst a zároveň zajištění bezpečnosti návštěvníků je možné dojít na speciální terasu, odkud se nabízí úchvatný pohled na křídové útesy i na Baltské moře.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jasmundsky-narodni-park/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024