Rossfeld Panoramastraβe: vysokohorská silnice s nezapomenutelnými výhledy do okolí

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 5. 2017 • Přečteno 9727x

Z jaké cesty si nejlépe užít výhled na alpské velikány? Z Rossfeld Panoramastraβe, jedné z nejvýše položených vysokohorských silnic. Připoutejte se, vyrážíme.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do RakouskaZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Rossfeld Panoramastraβe je oblíbenou filmovou lokací? Objevila se i ve filmu Indiana Jones a poslední křížová výprava.

Vyhlídky na svět pěkně svrchu bývají ty nejlepší, tak proč se pěkně svrchu nepokochat alpskými velikány a úchvatnou horskou krajinou na pomezí Rakouska a Německa? Za neopakovatelnými výhledy tu ani nemusíte zdlouhavě šplhat na vrcholky kopců, stačí vjet na panoramatickou silnici Rossfeld Panoramastraβe a pak už se jen kochat. Se svou nadmořskou výškou až téměř 1600 metrů se jedná o jednu z nejvýše položených vysokohorských cest a zároveň o jednu z nejhezčích vyhlídkových tras v Evropě. Tady se vám bude tajit dech.

Vyhlídková cesta Rossfeld Panoramastraβe je dlouhá 15,4 km a krásně se klikatí mezi alpskými velikány nad alpskými údolími. Vede i přes čtrnáct mostů, z nichž nejdelší je dlouhý 135 m. Projet se po ní je prvotřídní zážitek, obzvlášť za pěkného počasí a s dobrým dopravním prostředkem.

Je dostatečně široká, plná odpočívadel vybízejících k zastávkám, nechybějí místa s možností občerstvení a hladký povrch je samozřejmostí. Silnice je otevřená celoročně a vjezd na ni je zpoplatněn.

Výhledy na samá „nej“

Výhled na horský masiv DachsteinVýhled na horský masiv Dachstein

Cesta se pěkně klikatí a také se stáčí dokola, díky tomu jsou vyhlídky rozmanité a takřka do 360 stupňů. Směrem na východ se otevírá pohled do údolí Salzachtal, na Salzburské Alpy a za dobré viditelnosti i na samotné „Mozartovo město“, Salzburg. Po dlouhá staletí byla v této oblasti jediným zdrojem bohatství – a také vývozním artiklem, který po alpských cestách putoval i do Čech – zdejší sůl. 

Majestátně se tu ukazuje horský masiv Dachstein s nejvyšším vrcholem Hoher Dachstein, tyčícím se do výšky 2995 m. Ten je druhou nejvyšší horou Severních vápencových Alp a také nejvyšší horou jak Štýrska, tak Horních Rakous – nachází se totiž přesně na pomezí těchto dvou rakouských spolkových států. Přímo pod ním leží průzračně čisté jezero Gossausee, ráj potápěčů.

Upoutá vás také pohled na Totes Gebirge, neboli Mrtvé hory, jejichž název snad poukazuje na nehostinnost, podobně jako je tomu i v případě Höllengebirge – Pekelných hor. Jsou nejvyšší vápencovou náhorní rovinou Východních Alp a jejich výjimečnost potvrzuje také to, že území bylo prohlášeno chráněnou krajinnou oblastí.

Směrem na jihovýchod jsou vidět rakouské hory Tennengebirge a také Hagengebirge, zasahující do obou sousedních zemí. Klenotem skalnatého hřebenu Tennengebirge je nejvyšší ledová jeskyně na světě, Eisriesenwelt.

Berchtesgadenské Alpy a Hitlerovo Orlí hnízdo na dohled

Výhled na Watzmann, třetí nejvyšší horu NěmeckaVýhled na Watzmann, třetí nejvyšší horu Německa

Směrem na jih se pokocháte výhledem na horu Hoher Göl, tyčící se do výšky 2522 m na pomezí Rakouska a Německa – je součástí vyhlášených Berchtesgadenských Alp. Ty jsou mohutnou hradbou tvořenou především vápencem a dolomitem. Ční vysoko nad řekami Salzach a Saalach na území Německa a z menší části i v Rakousku.

Jejich nejvyšším vrcholem je Hochkönig, ozdobený na svém vrcholu ve výšce 2941 metrů malým ledovcem Übergossene Alm. Uvidíte vrcholky Hochkalter, vysoký 2607 m, i Watzmann, třetí nejvyšší horu Německa, hrdě se zdvihající do výšky 2713 m. Její nejvyšší stěna padá přímo do hladiny „Královského jezera“ – Königsee.

Klenotem nejen Berchtesgadenských Alp je bezesporu Kehlsteinhaus neboli Orlí hnízdo, Hitlerovo idylické útočiště a dodnes zachovaná kontroverzní památka v nadmořské výšce 1834 m. I přes svou temnou historii přitahuje statisíce návštěvníků. Nejen proto, že tady padala důležitá historická rozhodnutí, ale zejména pro potěšení z okolních přírodních krás. A právě budovu postavenou pro Hitlera na Kehlsteinu, jediného přeživšího svědka nacistického režimu, lze z Rossfeld Panoramastraβe spatřit.

Pokocháte se také výhledy na vrcholky Lattengebirge a směrem na severozápad spatříte 1973 m vysokou horu Untersberg, v jejíchž útrobách podle legendy sedí u kamenného stolu stařec s velmi dlouhou bradou. Až jeho brada vyroste tak, že třikrát omotá nohu stolu, na světě propukne válka dobra se zlem.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Kdy vyrazit?

Vyhlídková silnice Rossfeld Panoramastraβe je přístupná celoročněVyhlídková silnice Rossfeld Panoramastraβe je přístupná celoročně

Úžasné vyhlídky dotváří proměnlivé počasí i mraky, které část vrcholků mohou zakrývat a jiné naopak krásně odhalovat. Rozmanité jsou vyhlídky v různých ročních obdobích. Silnice je přístupná celoročně, a to i přesto, že v zimních měsících se v okolí mohou držet až 3 m sněhu. Není se proto čemu divit, že částky vynaložené na údržbu silnice mohou být i třikrát vyšší než ty, které jsou potřeba na udržování jakékoliv jiné státní silnice v údolí.

Ať už se na projížďku po Rossfeld Panoramastraβe vydáte kdykoliv, vždy vás dostane a výhledy budou nezapomenutelné. Tak pěknou cestu!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Rakousko

Nákupy? Wellness? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Rakouska

Zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rossfeld-panoramastrasse/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024