Lübeck: německé marcipánové království

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 6. 2018 • Přečteno 6684x

Jedná se sice o přístavní město, ale pobřeží Baltského moře se nachází ještě několik kilometrů severně.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Ačkoli je Lübeck poměrně významné město, mnoho turistů z České republiky ho nenavštěvuje. Je pravda, že neleží přímo u moře ani v horách, ale nalezneme zde velmi zajímavá místa. Mezi největší lákadla tohoto města patří zejména historie a architektura.

Středověké centrum města je dokonce zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Další zajímavostí je to, že zde má dlouhou tradici výroba marcipánu. Jako v České republice jsou Pardubice někdy nazývány městem perníku, tak v Německu je Lübeck jakýmsi centrem marcipánu.

Jedná se sice o přístavní město, ale pobřeží Baltského moře se nachází ještě několik kilometrů severně. Z hlediska administrativního členění náleží do spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko.

V rámci této země je druhým největším sídlem, hned po hlavním městě Kielu. V minulosti byl Lübeck jedním z center Hanzy, což byl spolek severoněmeckých přístavních měst, která se zabývala obchodem.

Historie města sahá až do doby ledové

Městská bránaMěstská brána

Historie regionu se váže až k době ledové. Dosud lze v blízkém okolí města najít důkazy o osídlení v době neolitu. Důležité bylo ale první tisíciletí, kdy se na tomto území střídala slovanská a germánská osídlení. Město jako takové bylo založeno roku 1143 Adolfem II., hrabětem ze Schauenburgu.

Z důvodu strategického umístění v blízkosti Baltského moře mělo více panovníků zájem o držení tohoto místa, proto město patřilo pod Saské vévodství, Holštýnské hrabství, či dokonce pod nadvládu Dánska.

Ve 13. století bylo místo povýšeno na svobodné říšské město a cca o 100 let později se stalo nejmocnějším členem spolku Hanza a Lübeck byl nazýván „králem Hanzy“. V 19. století bylo město několik let okupováno Francouzi, dokud nebylo definitivně přiděleno k Německu.

UNESCO památky

Vzhledem k dlouhé historii a dobře zachované středověké architektuře bylo centrum města roku 1987 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Hlavní dominantou města je 5 hlavních kostelů, jejichž věže jsou viditelné už z dálky.

Zřejmě nejzajímavější a rozhodně nejhodnotnější je ostrov na řece Trávě, který sice nemá velkou rozlohu, ale nabízí zajímavou koncentraci památek. Na něm naleznete např. radnici, klášter, čtvrť ze 13. století nazvanou Koberg, dále pak kostel sv. Jakuba, špitál sv. Ducha a čtvrť patricijských domů z 15. a 16. století.

Část města pod ochranou UNESCO však zasahuje i mimo ostrov. Na levém břehu řeky se nachází solné špýchary (sklady) a místní jsou velice hrdí na Holštýnskou bránu, která patří mezi „povinné“ památky, které je třeba ve městě navštívit.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Marcipán z Lübecku

Místní marcipánMístní marcipán

Ve městě naleznete několik obchodů, které nabízejí pravý marcipán vyráběný právě zde. Historie výroby této pochoutky sahá k roku 1806. Od té doby se zde marcipán vyrábí bez přerušení. Recepty na výrobu marcipánu i nugátu jsou pochopitelně tajné, nicméně firmě záleží nejen na chuti, ale i na vůni. Podle údajů výrobce se vše vyrábí jen z nejkvalitnějších surovin.

Např. pro výrobu nugátu se ořechy velmi důkladně kontrolují a používají se pouze ty nejlepší. Velmi důležité je aroma i konzistence. Podle tradičních receptů se zde dosud vyrábějí i proslulé čokoládové pralinky.

Firma si velmi zakládá na tom, že kromě kvalitních surovin má i výborně propracovaný systém kontrolních mechanizmů. Když k tomu přidáme klasickou německou preciznost a kvalitu, pak se zřejmě nemusíme obávat toho, že výrobky této firmy nebudou kvalitní.

Přímo v srdci města se nachází známá kavárna Niederegger. Jedná se o prestižní záležitost, kterou by neměl žádný návštěvník města vynechat. Samozřejmě je třeba očekávat vyšší ceny.

Tato kavárna získala několik významných ocenění celoněmeckého charakteru, čímž se dostala na seznam nejlépe hodnocených německých restauračních zařízení. Pokud nebude úplně plno, lze si vychutnat místní speciality na terase s nádhernými výhledy na historickou radnici, na kostel Panny Marie či na pozdně gotický kostel zasvěcený svatému Petrovi.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lubeck/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024