Rujána: skvělá dovolená pro Čechy, kteří milují místní specialitu – rybí hamburger

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 11. 2017 • Přečteno 69144x

Délka ostrova je od severu na jih 52 km a od západu na východ 41 km. Břehy Rujány jsou velmi členité a nízké.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Rujána (německy Rügen) je ostrov v severovýchodní části Německa. Mnoho Čechů ho zná, neboť v 70. a 80. letech minulého století byl Balt na Rujáně nejdostupnějším mořem. Nachází se totiž na území bývalého východního Německa, kam mohli českoslovenští občané cestovat relativně snadno.

Většina z nás si pamatuje hlavně studené moře a v porovnání se Středomořím velice špatnou turistickou infrastrukturu. Od té doby se však toto místo velmi změnilo a jediné, co zůstalo, je teplota moře. Pokud se vydáte na Rujánu po 30 – 40 letech, zřejmě ji vůbec nepoznáte.

Několik zajímavých údajů

Rujána je největším ostrovem na území Německa s rozlohou 935 km². Tento údaj ale zahrnuje i přilehlé malé ostrůvky. Nejvyšší místo má nadmořskou výšku 161 metrů. Obyvatel zde trvale žije kolem 77 000, ale v létě se zde pohybuje větší množství turistů. Délka ostrova je od severu na jih 52 km a od západu na východ 41 km. Břehy Rujány jsou velmi členité a nízké.

Výhody Rujány

Ten, kdo nevyhledává oblasti, v nichž se pohybují na každém místě stovky turistů, si zde přijde na své. Samozřejmě zde potkáte mnoho návštěvníků, ale v porovnání s jižní Evropou jich je podstatně méně. Je pravdou, že severní Německo není úplně ideální pro ty, kteří chtějí trávit celou dovolenou pouze opalováním se a vodními hrátkami. Pokud však máte zájem zkombinovat ležení u moře s prohlídkami zajímavých měst i přírody, pak zde budete nadšeni.

Další velkou výhodou je dobrá dostupnost z celé České republiky. Cesta autem není zvlášť dlouhá, nestrávíte v dopravních zácpách tolik času, a hlavně na území Německa neplatíte žádné dálniční poplatky. Ani cesta vlakem není složitá, do Hamburku jezdí přímé spoje z mnoha měst v ČR a odtud se na Rujánu dostanete snadno.

A když pojedete autobusem, také v něm nestrávíte nepříjemně dlouhou dobu a vzhledem k tomu, že se jedná o cestu na sever, nemusíte se obávat úmorných veder.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Baltské moře

Písečně pláže u BaltuPísečně pláže u Baltu

Moře můžete obdivovat už při příjezdu na ostrov, který je s pevninou spojen moderním mostem. I ten stojí za zmínku, téměř každý si ho fotografuje. Pokud na Rujánu nepojedete v zimě (což by nemělo velký smysl), pak vás možná překvapí velké množství cyklistů a bruslařů. V posledních letech zde byly vybudovány kilometry stezek, tak jestli můžete, vezměte si s sebou aspoň kolečkové brusle.

Převýšení zde prakticky nenajdete a projížďky s vyhlídkou na moře jsou úchvatné. Výhodou je, že pláže jsou odděleny od silnic a městeček lesíkem, proto se zde nepletou místní chodící do práce či na nákupy a odpočívající turisté. Nenajdete zde také různé otravné prodavače cetek a naháněče do restaurací. Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že zde potkáte nudisty a že je moře samozřejmě chladnější a neustále fouká vítr.

Národní park Jasmund

V severní části ostrova nedaleko města Sassnitz se nachází tento národní park, který je nejmenším národním parkem na území Německa. Jedná se v podstatě o les, ve kterém žijí různí vzácní živočichové i nevšední rostliny. Roku 2011 byl tento bukový les zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Od té doby se pochopitelně zájem o tuto část ostrova zásadně zvýšil a prakticky každý návštěvník se sem podívá. Ale stále je procházka po tomto lese krásným zážitkem a pokud přijedete v nejbližší době, najdete ještě místa, kde se s nikým potkávat nebudete.

Křídové útesy

Křídové útesyKřídové útesy

Tento nádherný přírodní úkaz je mimořádně zajímavý pro fotografy, ale není úplně vhodné se k němu přibližovat. Jedná se o krásné bílé útesy, které jsou však velmi strmé, a tudíž nebezpečné. Postupně dochází k jejich borcení, proto byly místní úřady nuceny vydat zákaz vstupu na vlastní útesy. K tomu nejznámějšímu, nazvanému Králova židle (německy Königsstuhl), se ale dosud dostanete.

Další zajímavá místa

I když je ostrov malý, zajímavých míst se na něm nachází dost. Turisty oblíbený je maják na nejsevernějším cípu, nazvaném Kap Arkona. Dobré ubytování seženete ve městečku Binz, které má jednak výhodnou polohu na výlety, jednak nabízí klasické pláže. Přístavním městem je Sassnitz a doporučuje se navštívit i místo nazvané Prora. To je obrovský bývalý hotelový komplex, který nechal vybudovat Hitler a od roku 1992 je chráněnou památkou.

Místní specialita

Rybí hamburgerRybí hamburger

Z důvodu polohy na břehu moře je pochopitelné, že snad v každé restauraci nabízejí rybí pokrmy. Co je však typické pro Rujánu – rybí hamburger. Jednoduše vám dají rybu do housky. A tak jako v celém Německu všude seženete pivo točené automaticky do půllitru, což mnoho českých turistů také ocení.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rujana/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024