Zámek Moritzburg: cenné sbírky, lovecké trofeje a pohádková Popelka

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7066x

Zámek Moritzburg byl jako renesanční zámek vybudován v roce 1542 za vlády Mořice Saského.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Máte rádi hrady a zámky? A co filmové pohádky? Tentokrát můžete spolu se svými dětmi navštívit třeba slavný barokní zámek, který bude již navždy spojen s oblíbenou vánoční pohádkou Tři oříšky pro Popelku. Že nevíte, kde ho hledat? Za zámkem Moritzburg si udělejte rodinný výlet k německých Drážďanům.

Zámek Moritzburg byl jako renesanční zámek vybudován v roce 1542 za vlády Mořice Saského. Podle tohoto saského vévody z albertinské větve Wettinů byl také následně pojmenován. Barokní přestavbou pak prošel Moritzburg až o dvě století později. V té době již byl na trůnu August Silný. Moritzburg byl využíván nejen jako lovecký zámek, ale i jako rušné místo, kam se jezdila veselit šlechta.

Zkuste třeba se svými ratolestmi na krásném vodním zámku Moritzburg objevit okno, které svým teplým dechem rozehřála Popelka v podání Libuše Šafránkové, aby tak mohla přes mrazivé malůvky alespoň na chvíli nahlédnout na královský ples. Nebo své děti pobídněte, aby pohledaly schodiště, na němž Popelka při útěku z královského plesu ztratila svůj střevíček.

Po stopách nejslavnější pohádkové postavy

Je třeba se pozorně dívat, neboť okrově a bíle zbarvený zámek Moritzburg se na televizní obrazovce objeví hned v samém úvodu legendární česko-německé pohádky, to když okolo zamrzlého jezera projíždí královský průvod. Za zamrzlými stromy v té chvíli vystupuje právě silueta saského zámku Moritzburg. Obujte pohodlnou obuv a celou tuto pohádkovou trasu si nejlépe sami projděte.

Mnohem zřetelněji je pak Moritzburg vidět ve chvíli, kdy Popelka přijíždí k zámku na koni Juráškovi. Byť záběry pohádkových interiérů ze zámku Moritzburg nepocházejí (všechny vznikly ve studiu), i ty skutečné interiéry zcela jistě stojí za prohlídku.

Být tak alespoň na pár okamžiků zámeckou paní…

Projděte si postupně všech jedenáct zámeckých pokojů a pozorně si prohlédněte především zlacené tapety malované na zvířecí kůži. Pokud se pozorně podíváte, spatříte na tapetách výjevy z antické mytologie či půvabné přírodní motivy. Moritzburg dokonce drží prvenství v počtu barokních kožených tapet.

Při procházení interiéry zámku se zastavte také v „péřovém pokoji“ (německy Federzimmer), který zámeckému pánovi sloužil jako přepychový audienční sál a byl rovněž oceněn Evropskou cenou za zachování kulturního dědictví.

Postel i ložní zařízení, které si nechal zhotovit August Silný, saský kurfiřt a polský král, to vše je zhotovené z peří exotického ptactva. Samotnou postel pokrývají téměř dva miliony pestrobarevných ptačích per. Loveckou historii zámku připomínají unikátní lovecké trofeje v podobě paroží dnes již vyhynulého veledaňka či legendární parohy šedesátišesteráka.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Křehká krása z Číny, Japonska i Saského Švýcarska

Milovníci luxusní krásy jistě ocení cennou sbírku vzácného čínského, japonského a míšenského porcelánu, kterou tvoří originální kousky z 18. století, mezi nimiž nemohou chybět tradiční jídelní a porcelánové sady či třeba porcelánové sošky zvířat a lovců, které jsou evergreenem porcelánové výzdoby. Celou sbírku si můžete prohlédnout v jedné ze zámeckých věží.

Kurfiřt August Silný, jenž kráse porcelánu naprosto podlehl, dokonce plánoval horní patra tohoto honosného sídla vybudovat právě z tohoto technologicky nejnáročnějšího keramického materiálu. Zůstalo však jen u zbožného přání. V Míšni rovněž nechal v roce 1710 vybudovat první keramickou manufakturu, jež je dodnes jedním z hlavních saských turistických trumfů.

Příjemná procházka či projížďka v okolí zámku

Pokud se vám toto vrcholné dílo saského baroka ještě nebude chtít opouštět, obejděte jej po břehu. Zámek je totiž vystavěn na ostrůvku uprostřed velkého rybníka, v němž se krásně zrcadlí i za nepříznivého počasí. K Moritzburgu přiléhá také zámecký park, obora a bažantnice.

Přibližně dva a půl kilometru od zámku můžete navštívit půvabný rokokový zámeček Fasanenschlösschen (česky Bažantí zámeček). Vypravit se k němu lze buď pěšky, nebo kočárem taženým koňmi. Zajímavým zpestřením je i projížďka parním vláčkem do nedalekého Radebeulu.

Praktické informace

Každoročně hostí Moritzburg festival komorní hudby – Moritzburg Festival či podzimní přehlídku plemenných hřebců pořádanou v někdejším královském hřebčíně. Až do 28. února 2016 se na zámku Moritzburg koná také tematická výstava věnovaná komu jinému než krásné Popelce.

Otevírací doba:

únor–březen: So + Ne (10:00–16:30 hod; poslední vstup je v 16:00 hod);
duben–říjen: denně (10:00–17:30 hod; poslední vstup je v 17:00 hod);
Zámeček Fasanenschlösschen: květen–říjen: Po–Pá (11:00–16:00 hod; vstup je vždy v každou celou hodinu), So, Ne, svátky (11:00–17:00 hod; vstup je umožněn každou půlhodinu).

Ceník vstupného (r. 2016):

Barokní výstava a Péřový pokoj: Plné vstupné: 7 €; snížené vstupné: 3,50 €

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/moritzburg/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024