Mys Arkona: příjemná procházka, obhlídka vojenských bunkrů nebo vyhlídka z majáků

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 11. 2017 • Přečteno 8394x

Arkona je místem, které žádný návštěvník Rujány nevynechá.

Vyberte si z našich zájezdů na RujánuZobrazit zájezdy

Kap Arkona je mys na ostrově Rujána vysoký 45 metrů. Nachází se na poloostrově Wittov, několik kilometrů na sever od Jasmundského národního praku. Pro turisty jsou zajímavé zejména dva vojenské bunkry a dva majáky. V minulosti na tomto místě stával chrám zasvěcený slovanskému bohu Svantovítovi a v okolí bývalo i chrámové město. Určitou dobu byla Arkona i centrem polabského kmene Ránů.

Pár slov o historii

Typický domečekTypický domeček

Určité informace o tom, že na místě stával chrám, jsou již z 9. století. Jeho existence je prokázána ve 12. století, kdy v jeho těsném okolí bylo již vybudováno chrámové město a kdy se kmen Ránů stal velmi významným a dosáhl velkého rozmachu. Chrám sloužil také jako věštírna a stávala zde velká socha Svantovíta.

Důležitý je rok 1168, kdy bylo toto městečko dobyto dánským králem Valdemarem. Ten donutil místní obyvatele zříci se svého náboženství a všichni byli nuceni přijmout křest. S tím souviselo i zničení sochy Svantovíta. Přibližně před sto lety archeologové našli stopy vnitřního opevnění hradiště, a dokonce i kosti obětovaných zvířat.

Majáky

MajákMaják

Arkona je místem, které žádný návštěvník Rujány nevynechá. Jedním z důvodů jsou krásné výhledy, které je možné umocnit tím, že vystoupáte na některý z majáků a uvidíte ještě lépe. Vyhlídka se nachází ve výšce 35 metrů na vyšším a novějším majáku. Ten ale stále funguje i jako navigace pro připlouvající lodě. Nižší maják, který je mimochodem druhý nejstarší německý maják na Baltu, má výšku 20 metrů.

Ten byl postaven ve 30. letech 19. století a sloužil svému účelu do roku 1905, kdy navigační funkci převzal „nový“ maják. Zajímavé je, že se oba stále tyčí malý kousek od sebe. On totiž ten původní maják postavil stavitel Schinkel, který byl natolik respektovaný, že si nikdo nedovolil jeho stavbu zbourat. V současné době ve věži působí muzeum a je vyhledávaným místem pro konání svateb.

O kousek dál stojí třetí maják, který působí osamoceně. I ten nabízí možnost vyhlídky, i když je vysoký pouze 23 metrů. Z vyhlídkové terasy je možné za příznivého počasí vidět i dánský ostrov Mon, nebo dokonce pobřeží Švédska. Tato věž v minulosti plnila radionavigační funkci.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Současnost Arkony

Vojenský bunkrVojenský bunkr

Pokud toto místo navštívíte, neočekávejte velký klid. V létě se zde koncentrují prakticky všichni turisté, kteří navštíví Rujánu. Nejvíc jich je pochopitelně v okolí majáků a na území bývalého chrámového městečka. I ze samotného útesu lze pozorovat připlouvající lodě, vlastní mys je také docela vysoký.

V okolí zmíněné dvojice majáků naleznete bývalé vojenské bunkry, které využívala flotila NDR. Zajímavé jsou i obří bóje, které plní navigační funkci pro připlouvající lodě.

Praktické informace

ObčerstveníObčerstvení

Vzhledem k velké koncentraci turistů je zde výborná turistická infrastruktura. Samozřejmostí jsou stánky s občerstvením i se suvenýry. Těch je tu dost, ale z povětrnostních důvodů se zřejmě na Arkoně zdržíte maximálně několik hodin. Stále zde totiž vane svěží vítr.

Od mysu jsou hezké procházky na obě strany. Po severní straně se táhne dlouhá pláž, na kterou vedou ze stezky po útesech schůdky. Na rozdíl od útesů tato pláž není přeplněná turisty a nabízí romantické procházky po břehu Baltu.

Přímo k mysu není možné dojet autem. Záchytné parkoviště se nachází ve cca 2 kilometry vzdáleném Putgarten. Odtud můžete buď dojít pěšky, nebo využít kyvadlové autobusové dopravy. Možná nejlepším, ale rozhodně nejzdravějším a pro místní přírodu nejšetrnějším způsobem je přijet na kole. Rujána je cyklostezkami přímo protkána. Další možností, která je sice dražší, ale z hlediska pohledů na ostrov také velmi zajímavá, je využít lodní dopravy z města Binz nebo Sasnitz.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo (Rujána)

Bájemi opředená Rujána

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Rujánu

Zájezdy na Rujánu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mys-arkona/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024