Náměstí Cathedral Square: srdce města Christchurch

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 31. 1. 2020 • Přečteno 1358x

Náměstí bylo po celou dobu své existence hlavním místem setkávání.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Katedrální náměstí, pro místní jednoduše Náměstí, je geografické centrum a srdce města Christchurch. Náměstí se nachází na kříži dvou hlavních kolmých ulic v centru, Colombo Street a Worcester Street, a najdete na něm majestátní anglikánskou katedrálu. Ta byla silně poškozena během ničivého zemětřesení v roce 2011.   

Zkrátka monumentální

Socha KalichuSocha Kalichu

Cathedral Square (česky Katedrální náměstí) je jedna z nejnavštěvovanějších památek ve městě. Náměstí prostoupené duchem historie a kultury bylo částečně zničené silným zemětřesením (sedmého stupně Richterovy škály) před osmi lety. Naštěstí ale příliš neztratilo ze své unikátní atmosféry.

Dominuje mu monumentální hliníková socha Kalichu představující dvaačtyřicet původních novozélandských rostlin. Dílo Neila Dawsona oslavuje nové milénium a také stopadesátileté výročí založení města. Od svého odhalení je monument osvětlený vícero žárovkami a vytváří tak v nočním městě neopomenutelnou dominantu. 

Nomen omen

Původně se náměstí mělo jmenovat Ridley Square po protestantském mučedníkovi z anglického Oxfordu Nicholasu Ridleym. Nakonec se ale náměstí v urbanistických plánech z půlky devatenáctého století jasně objevilo jako Cathedral Square.

A to i přesto, že Ridleyho kolegové, biskupové a spolumučedníci svá náměstí v centru Christchurch mají, a to nedaleko toho Katedrálního. Dnes už asi nezjistíme, proč se zrovna jemu této pocty nedostalo. 

Trocha historie

Kostel na náměstíKostel na náměstí

Náměstí s katedrálou v Christchurch je přesnou kopií katedrálního náměstí v originálním Christ Church v Oxfordu. Aby prostor opravdu odpovídal 1:1, museli radní posunout i plánované umístění dnes slavných botanických zahrad.  

Křesťané se modlí směrem k východu, odkud pocházejí jejich předci, a proto je i většina kostelů také orientovaných na východ. Zástupci města ovšem chtěli, aby byl kostel celý pěkně vidět z třídy Colombo Street, a proto jej posunuli směrem na západ.

Ačkoli se anglicky řekne náměstí square, tedy v překladu čtverec, Cathedral Square má tvar kříže. Tomu se říká smysl pro detail. Později přibyla naproti katedrály ještě socha zakladatele města Roberta Godleyho. 

Současnost

Náměstí bylo po celou dobu své existence hlavním místem setkávání. Lidé se tu scházejí během polední pauzy v pracovním týdnu, je to také jedna z hlavních turistických atrakcí města. Místní sem rádi zajdou na představení pouličních umělců nebo si zahrát šachy.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/namesti-cathedral-square/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024