Christchurch Cathedral: kostel, za který se bili místní i světové organizace

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 31. 1. 2020 • Přečteno 2225x

Kostel je přesnou kopií stejnojmenné katedrály v Anglii.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Christchurch Cathedral nebo také Cathedral Church of Christ se dá přeložit buď jako katedrála v Christchurch, anebo jako katedrála Krista. Anglikánský kostel je dominantou města od konce devatenáctého století, kdy započala jeho stavba.

Sídlí tu také tikanga of the Anglican Church in Aotearoa, což v překladu z maorštiny znamená biskup anglikánské církve na Novém Zélandu.

Neklidná půda

Kostel potkalo hodně zemětřeseníKostel potkalo hodně zemětřesení

Zemětřesení jsou v regionu Canterbury na Jižním ostrově, jehož je Christchurch hlavním městem, dost častá. Jen samotnou věž katedrály poškodily otřesy v letech 1881, 1888, 1901, 1922 a pak v roce 2010. Ničivé zemětřesení z února 2011 značně poškodilo nejen věž, ale i zbytek kostela a okolo stojící budovy. V době zemětřesení bylo v okolí kostela kolem dvacítky lidí, nikomu se ale naštěstí nic nestalo.  

Z bezpečnostních důvodu zbořily úřady během dvou let celou věž. Anglikánská církev se původně rozhodla celý historický kostel zbourat a postavit znova. Zvedla se ovšem vlna nevole a případ se dostal až k soudu. V polovině loňského roku se započalo, po dlouhých vyjednáváních,  s rekonstrukcí. 

Není Christchurch jako Christchurch

Věž měří šedesát tři metrůVěž měří šedesát tři metrů

Kostel je přesnou kopií stejnojmenné katedrály v Anglii. Původní neogotický návrh architekta Scotta, který sám na Novém Zélandu nikdy v životě nebyl, počítal s dřevěnou stavbou, novopečený biskup Harper si ovšem prosadil verzi z místního kamene.

Na kostelu se začalo pracovat v polovině šedesátých let devatenáctého století, v době, kdy čítala mužská populace Christchurch pouhých čtyři sta padesát hlav. 

Věž měří šedesát tři metrů a nabízí unikátní výhled na celé město, které má dnes už na čtyři sta tisíc obyvatel. Dalším highlightem kostela je unikátní mohutný oltář se šesti vyřezávanými figurami. Řezbáři ho vyrobili z dřeva typického novozélandského stromu kauri, který byl původně použitý pro stavbu nedalekého mostu.

Čtení na podobné témaStromy kauri: seznamte se s chráněnými stromy aneb Procházka mezi velikányPřečíst

Síla opozice

Rekonstrukce kostelaRekonstrukce kostela

Díky silným opozičním silám, petici občanů a protestům zástupců UNESCO se rozhodla církev pro nákladnou rekonstrukci těžce poškozeného kostela. Zároveň nabídla anglikánská církev, že může do té doby sice poškozenou, ale přístupnou katedrálu sdílet s místními katolíky, jejichž kostel utrpěl velké škody, ti to ale odmítli.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/christchurch-cathedral/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024