Montserrat: nejen poutní místo ve skalách

Jana Pracuchová Jana Pracuchová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 26503x

Nachází se zde klášter Benediktinů Montserrat, ale také spousta turistických stezek.

Vyberte si z našich 16 zájezdů do BarcelonyZobrazit zájezdy

Víte, že ...

Skály Montserratu se staly předlohou architektovi Jeanu Nouvelovi, který v r. 2005 nechal postavit v Barceloně věž známou jako Torre Agbar.

Neuvěřitelný klášter postavený ve skále, nezaměnitelné hory s vápencovým masivem, krásné výhledy, turistické značení, muzeum, nejstarší chlapecká pěvecká škola, to vše vás čeká na výletě z Barcelony na Montserrat. 

Legenda praví, že benediktinský klášter z 11. století zde byl založen poté, co biskup s místními pastýři ve skále hory Montserrat nalezli sošku Panny Marie. Když chtěli sošku z místa odnést, soška ztěžkla a nálezci to pochopili jako znamení, že chce zůstat v horách. Proto jí na tomto místě postavili klášter.

Nález černé Madony a kulturní vyžití

Uvnitř baziliky se nachází soška černé MadonyUvnitř baziliky se nachází soška černé Madony

Říká se také, že byla nalezena v jeskyni Santa Cova, kde se dnes nachází kopie této sošky. Pokud tedy nechcete stát nekonečnou frontu v klášteře, abyste se mohli zblízka podívat na originál sošky, zajděte si do jeskyně na její věrnou kopii. Zajímavostí také je, že se jedná o tzv. Černou Madonu. Dodnes nikdo neví, proč je soška černá. Jedna z legend praví, že prostě jen zčernala působením času a výparů z vosku hořících svící. 

Kromě monumentálního kláštera zde můžete navštívit také muzeum s šesti různými expozicemi. Najdete zde například nejstarší egyptský sarkofág, ale třeba také obrazy slavných malířů jako byli Picasso, Dalí, Miró, Chagall a další.

Montserrat aneb Zubatá hora

Montserrat znamená zubatá horaMontserrat znamená zubatá hora

Milovníky přírody a turistiky nadchne zdejší okolí. Ohromné vápencové skály jakoby se chtěly zakousnout do nebe, proto se také místu říká „Zubatá hora“. Od r. 1987 je hora přírodním parkem a vše, co k němu náleží, je chráněno. Roste tady borový či dubový les a více než 1200 druhů rostlin. Při procházce přírodou můžete pozorovat divokou kozu či kance, ale také obyčejnou veverku či drobné ptactvo. 

V okolí kláštera se nacházejí tři turistické stezky, z nichž dvě vedou k nejvyššímu vrcholu hory, Sant Jeroni. Vrchol měří 1237 m. n. m. a počítejte s tím, že výšlap nahoru vám zabere zhruba 2 hodiny. Ovšem ty výhledy a ten klid. K nezaplacení. Cestou nahoru určitě potkáte milovníky skalního lezení, kteří nepředstavují zátěž pro okolní přírodu, takže jsou zde vítáni, a dokonce je možné se přihlásit na kurzy sportovního lezení. 

Čtení: Zájezdy do Barcelony – srovnání a doporučení

Výhledy jsou pro všechny

Pro ty, kteří sportu příliš neholdují a raději si vychutnají atmosféru blízkého okolí klášteru, jsou zde připraveny dvě lanovky. Jedna vás zaveze k již zminěné jeskyni Santa Cova a druhá k vyhlídkovému místu Sant Joan, odkud budete mít krásný výhled právě na klášter a okolí. 

Samozřejmě, jak je již zvykem na všech turistických místech, i tady si můžete zakoupit nejrůznější suvenýry od drobných sladkostí, přes kvalitní ovčí či kozí sýry až po výborná mešní vína.

Klášter žije

Nádvoří Santa Maria de MontserratNádvoří Santa Maria de Montserrat

Klášter je dodnes stále obýván asi 80 mnichy, kteří jsou stále činní ve výrobě vína. Nejen dospělým, ale také dětem je zde umožněno se realizovat, a to konkrétně v chlapeckém pěveckém sboru Escolanía, který má svou historii již od 14. století.

Jana Pracuchová

Jana PracuchováPrůvodce Radynacestu.czSpecialista Radynacestu.cz

Španělsko (Barcelona)

Katalánská metropole živě

Vyberte si jeden z našich 16 zájezdů do Barcelony

Zájezdy do Barcelony

Nejbližší volný zájezd odlétá již 6. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/montserrat/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024