5 důvodů, proč s dětmi vyrazit do Itálie: Všechny cesty vedou do Říma... A na tom něco bude!

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 2. 2018 • Přečteno 4625x

Proč je fajn vyrazit do Itálie s dětmi? Užijí si malí i velcí cestovatelé, uvidíte místa známá dosud jen z filmů a na své si přijdou i chuťové buňky.

1 zájezd na téma: Pro rodiče a děti – ŘímZobrazit zájezdy

Víte, že... 

V Itálii mají do většiny památek děti vstup zdarma? Komu je 18–26 let, dostává na vstupném slevu.

Itálie je magnetem pro všechny cestovatele bez rozdílu věku. Někdo možná (tajně) touží po fotce z Kolosea přímo z místa, kde na život a na smrt bojovali udatní gladiátoři, někdo už se vidí v průzračně čistém moři a jinému zase vrtá hlavou, jak asi bydleli naši dávní předkové anebo jak to vypadá v nejmenším státě na světě. Někdo už se těší, až si vychutná tu nejlepší zmrzlinu a někdo touží poznat místa, kde se natáčely filmové trháky. Tak kam se vypravíme tentokrát? Tady je našich 5 tipů, jak poznat Řím s dětmi. 

1. Památky: místa z filmů na vlastní kůži  

Fotku s Koloseem chce mít každý Fotku s Koloseem chce mít každý

Kdo by nezatoužil po fotce z Kolosea přímo z místa, kde kdysi bojovali svalnatí gladiátoři? Anebo z Benátek, jak se plavíte v gondole a fešný gondoliér vám k tomu zpívá O sole mio?

Itálie se pyšní památkami, které zná každý. Někdo z učebnic dějepisu, někdo z filmů, někdo je navštívil a viděl na vlastní oči. Jaké to asi je, když se člověk ocitne v „kolébce renesance“, ve Florencii? A proč se říká „vidět Neapol a zemřít“? Nespadne na mě Šikmá věžPise?

Seznam památek, které má Itálie na seznamu UNESCO, je velmi dlouhý, mimo jiné na něj patří celé historické centrum Říma i s antickými památkami. A kdyby vás památky přece jenom trochu omrzely, pak jsou zde přírodní krásy, tajuplné sopky Vesuv a Etna, lákavá představa projížďky lodí nebo třeba lyžování v Dolomitech. Tady se nudit nebudete.

Čtení na podobné téma10 památek v Římě, které si nesmíte nechat ujít! Co o nich vlastně víme?Přečíst

2. Za nejlepší pizzou a zmrzlinou jít světa kraj…

Špagety od italského šéfkuchaře jsou nejlepší Špagety od italského šéfkuchaře jsou nejlepší

Všichni vědí, že oblíbená pizza pochází z Itálie, že nejlepší zmrzlinu mají právě v Itálii a těstoviny jakbysmet a že na nejlepší kávě si dospělí pochutnají zásadně v italském baru. Tak proč vyhlášené italské speciality neochutnat osobně?

Staňte se gurmány a neomezujte se přitom pouze na klasiku. Co italský region, to jiné pochoutky. Všem je přitom společné to, že místní lidé si velmi potrpí na kvalitě surovin i přípravě jídla. Jí se tady velmi zdravě, a navíc v příjemném prostředí.

Co takhle vyzkoušet pravý salát caprese, pocházející z ostrova Capri? Anebo slaďoučké sušenky cantucciniToskánska, které si dospělí klidně můžou i namočit do vína? A víte, že na Sicílii snídají ledovou granitu (ledovou tříšť) anebo i zmrzlinu v briošce? A jak asi chutnají spaghetti od italského šéfkuchaře? Přijeďte ochutnat!

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

3. Sen pro všechny bez rozdílu: moře!  

U moře si užije každý U moře si užije každý

Itálie má moře. A kdo by ho neměl rád, že? Krásně se v něm dá plavat ve vlnách, potápět se a dovádět, šnorchlovat, stavět hrady z písku, hledat vyplavené mušličky, chodit po pobřeží a sledovat, jak naše stopy spláchne voda, zahrabávat se do písku, házet kamínky, opalovat se a užívat si sladkého nicnedělání, načerpávat energii ze sluníčka… Užijí si zkrátka děti i dospělí.

Itálie se pyšní mořským pobřežím v délce kolem 8 000 km, výběr pláží je zde proto velmi pestrý. Šumění průzračně čistého moře si můžete užít třeba na Sicílii, na Sardinii, v Apulii, v Kalábii nebo Kampánii. Koupání na nekonečně dlouhých písčitých plážích s barevnými pohádkovými domečky jako kulisou si vychutnáte na ligurském pobřeží a za zábavou vyrazte do rušnějších letovisek v severní Itálii.

Když ale budete chtít spojit koupání v moři s návštěvou věhlasných památek, vezměte v úvahu, že i z Říma je to k moři, co by kamenem dohodil.  

4. Přesunout se v čase? Není problém…

Kam asi chodili naši předci v Ostii na toaletu? Kam asi chodili naši předci v Ostii na toaletu?

Jak asi žili naši dávní předkové? Není nic příjemnějšího, než se o tom sami přesvědčit právě v Itálii, která je někdy, podobně jako Řecko, označovaná za kolébku evropské civilizace. V Itálii se můžete přenést v čase až do doby před naším letopočtem a projít se třeba po ulicích města Pompeje, které bylo zasypané sopečným materiálem, a tím zakonzervované až do doby, kdy ho opět vykopali moderní archeologové.

Malí i velcí zde budou moci popustit uzdu své fantazii a představovat si, jak tady žili gladiátoři, běžní měšťané, jak se pekl chleba, kam se chodilo na nákup, kam za zábavou, jak asi vypadaly někdejší přechody přes silnice anebo třeba kam se chodilo za očistou těla či na toaletu.

Druhým největším archeologickým areálem v Itálii hned po Pompejích je Ostie. Staří Římané do svého někdejšího největšího přístavu jezdili i několik hodin, dnes se z Říma do Ostie vlakem dostanete za necelou půlhodinku.

5. Zamávejte papeži v nejmenším státě světa

Výhled z baziliky sv. Petra ve Vatikánu Výhled z baziliky sv. Petra ve Vatikánu

Návštěvu Itálie snadno spojíte s lákavými cíli v podobě nejmenšího státu nebo i jedné z nejmenších republik na světě. Tou je San Marino, které se hrdě tyčí na hoře Monte Titano v severní Itálii, nedaleko města Rimini.

Při cestě do Říma si snad nikdo nenechá ujít návštěvu nejmenšího státu Vatikánu, který je zároveň sídlem papeže, nejvyššího představitele římskokatolické církve, na kterého si zde v neděli na Svatopetrském náměstí můžete klidně počkat a třeba mu i zamávat.

Pocítit atmosféru Vatikánu je zážitek pro všechny, ať už navštívíte svatopetrskou baziliku, vyšplháte se za nádherným rozhledem do její kupole, prohlédnete si světoznámá Vatikánská muzea, anebo budete jen tak pozorovat vojáky Švýcarské gardy či příslušníky náboženských řádů snad ze všech koutů světa.

Italský bonus navíc

Itálie nikoho  nezklame Itálie nikoho nezklame

Italové jsou velmi přátelští a komunikativní. Kdyby se vám zdálo, že na sebe při mluvení skoro křičí, pak jste blízko k pochopení toho, co znamená „italská domácnost“.

A kde jinde než v Itálii poznat, v čem spočívá věhlasná italská móda a italský design? Nebo co je to „sladký život“? Všechny cesty vedou do (Říma) a není se čemu divit, Itálie nikoho nezklame. Bez rozdílu věku.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Řím pro rodiče a děti

Objevte tajuplný Řím

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-duvodu-proc-s-detmi-vyrazit-do-italie/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024