Italská móda: Proč je to fenomén a kam se za ní vydat?

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 22101x

Italská móda je fenomén. Prozradíme vám, v čem tkví její tajemství, a poradíme, kam se za ní vydat.

Vyberte si z našich 30 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že...

První italská přehlídka vysoké módy se konala ve Florencii? Ve vlastním domě ji tam 12. února 1951 pro své zahraniční kupce uspořádal Giovan Battista Giorgini.

Také jste někdy přemýšleli o tom, proč je Itálie velmocí módy? Proč se Italové většinou rádi a dobře oblékají? A čím je vlastně italská móda věhlasná? Podívejte se s námi do její historie i současnosti a poznejte, proč vlastně je již po staletí móda neoddělitelnou součástí italské kultury.

Italská móda je jedinečná a charakteristická svým střídmým elegantním stylem a kvalitou zpracování. Stylisté a tvůrci módy si tu vždy potrpěli na to, aby jejich móda byla tzv. wearable, nositelná. V tom se odlišuje od nanejvýš elegantní francouzské haute cauture a tvořivé až výstřední a masové módy americké.

V italské módě se snoubí nadčasový styl s aktuálními trendy, smysl pro detail a vytříbený vkus a cit Italů pro oblékání. Není náhoda, že mnoho světoznámých módních návrhářů a stylistů pochází právě odsud a mnozí další se do Itálie jezdí učit a inspirovat.

Italský design: věhlasný už ve středověku

Palazzo dell'Arte della Lana ve Florencii, kde sídlil cech tkalců vlny Palazzo dell'Arte della Lana ve Florencii, kde sídlil cech tkalců vlny

V Itálii se textilní průmysl silně rozvíjel už ve středověku. Florencii tehdy vládly zejména profesní sdružení, tzv. cechy, zabývající se dovozem, výrobou a zpracování tkanin, hedvábí a kůží. Nejmocnějším cechem byl cech tkalců vlny „lana“. Vlnu tehdy dováželi zejména z Anglie, kde ovčí vlna byla díky vlhkému klimatu kvalitnější.

Dováželi ji přes belgická města Bruggy a Gent, kde se sukno zpracovávalo, a po dovezení do Itálie se barvilo. Byli to totiž právě Italové, kteří jako jediní měli monopol na výrobu barviva na látky. Z nabarvených látek se pak ušily šaty s italským designem a rozvezly se do celé Evropy. Italská móda byla již tehdy, stejně tak jako ta francouzská, velmi pověstná.

Mimochodem, slavný florentský rod Medici vzešel z cechu lékařů a drogistů, tedy těch, kteří se výrobou barviv na látky a prostředků ke zpracování kůží také zabývali. A slavní malíři jako Giotto či Antonio del Pollaiolo se občas rovněž věnovali navrhování vzorů látek i celých oděvů.

V průběhu staletí se obchod s látkami přesunul z Florencie do nedalekého města Prato, kde byla výroba textilu dlouhou dobu provozována jako umělecké řemeslo a místní látky si udělaly jméno po celém světě. Teprve po druhé světové válce byli zdejší výrobci přinuceni k přechodu na průmyslovou výrobu a místo exkluzivní módy se tu ve velkém množství vyráběly zejména pracovní oděvy.

Světové hlavní město módy Milán 

Milánská Galerie Viktora Emanuela II. je plná módních butikůMilánská Galerie Viktora Emanuela II. je plná módních butiků

Florencie hraje na poli módy významnou roli i dnes, ovšem hlavním městem módy je Milán. Tam se každoročně dvakrát do roka konají tzv. týdny módy (fashion weeks), zásadní událost ve světě módy. Celosvětově jsou těmi nejzásadnějšími týdny módy právě ty konané v Miláně a dále v New Yorku, v Paříži a v Londýně.

V Miláně má své sídlo většina italských módních značek, jako jsou například Valentino, Versace, Prada, Armani, Moschino či Dolce & Gabbana. Ty nejluxusnější butiky módních návrhářů a stylistů se tu koncentrují zejména v oblasti známé jako Quadrilatero ďOro - Zlatý čtyřúhelník, zahrnující ulice Via Montenapoleone, Via Manzoni, Via Sanť Andrea a Via della Spiga.

Dalšími milánskými módními zónami jsou slavná Galerie Viktora Emanuela II., náměstí Piazza Duomo, ulice Via Dante či Corso Buenos Aires.

K těm nejznámějším milánským módním přehlídkám a akcím patří kromě týdnů módy také dvakrát ročně konaný Macef, Milano Unica, Milano prêt-a-porter, Mipel, Micam Shoevent či Mifur.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Móda v Římě a ve Florencii 

Via Condotti, nejluxusnější římská módní uliceVia Condotti, nejluxusnější římská módní ulice

Druhé místo mezi městy módy si v Itálii drží Řím, považovaný především za Mekku luxusní módy. Zdejší alta moda, vysoká móda, se soustřeďuje zejména na nejluxusnější římskou módní ulici Via Condotti a okolní oblasti kolem Španělského náměstí, Španělských schodů až k ulici Via del Corso a náměstí Piazza del Popolo.

V Římě sídlí značky jako Bulgari, Fendi, Sandro Ferrone a mnohé další včetně těch velkých nadnárodních. Levnější alternativa té nejvyšší římské módy našla své útočiště na ulici Via dei Giubbonari poblíž Campo de‘ Fiori a nedaleko Vatikánu na ulicích Via Ottaviano a Via Cola di Rienzo. 

Florencie si drží prvenství na poli italské módy, zaměřující se na kožedělnou výrobu, obuvnictví a výrobu módních doplňků. Zejména muži si ve Florencii přijdou na své v době, kdy se tu konají Pitti Uomo, každoroční týdny italské módy pro muže, považované za jednu z celosvětově největších událostí na poli pánské módy.

Nejvíce módních butiků tu najdete v oblasti kolem ulic Via de‘ Tornabuoni a Via Calzaiuoli a také v okolí mostu Ponte Vecchio.

Ve Florencii lze navštívit i muzeum, věnované módě a její historii La Galleria del Costume, založené v roce 1983. Sídlí přímo ve věhlasném Paláci Pitti. Další velmi zajímavou expozicí věnující se historii odívání a módy si lze prohlédnout v neapolském muzeu textilu a odívání Museo del tessile e delľ abbigliamento Elena Aldoabrandini.

Další italská města módy 

 V italské módě se snoubí nadčasový styl s aktuálními trendy V italské módě se snoubí nadčasový styl s aktuálními trendy

Neapol je vyhlášená zejména pánskou módou, své sídlo tu má Marinella - pojem pro ty, kteří touží po luxusní kravatě. Neapolskou módní zónou je oblast kolem Via Chiaia, Via Toledo, Via Calabritto a Via dei Mille.

Janovská firma Finollo je vyhlášená pro své košile. Další velké značky sídlí v Turíně či v Benátkách, které byly vždy považovány za svobodné a bohaté město, jehož módu výrazně ovlivnil orient.

Mnohé italské vyhlášené butiky sídlí nejen ve velkých městech, ale i v přímořských letoviscích, jako jsou Portofino, Positano, Capri, Taormina či Porto Cervo, a dále v horských střediscích jako Cortina ďAmpezzo nebo Cervinia.

Dělají šaty člověka? 

Dělají šaty člověka?Dělají šaty člověka?

Italští příznivci módy prohlašují, že „ľabito fa il monaco“, tedy že „šaty dělají mnicha“. Polemizují tak s příslovím „ľabito non fa il monaco“, šaty nedělají mnicha, nabádajícímu k tomu, abychom lidi nesoudili podle toho, jací se nám zdají být na první pohled.

Móda je i sociální fenomén. Italové svým oblečením potřebují vyjádřit svou osobnost a chtějí se za všech okolností cítit dobře. A navíc, vhodným oblečením tu dávají najevo svůj respekt a úctu k okolí i k sobě samým.

Kdy a proč nakupovat v Itálii? 

Značka „Made in Italy“ je synonymem kvality Značka „Made in Italy“ je synonymem kvality

To, že Italové odívání přikládají velkou pozornost a módu považují za důležitou součást své kultury, se příznivě odráží i ve faktu, že oblečení a doplňky se tu skutečně dobře nakupují, a to i pokud zrovna nesměřujete do těch nejluxusnějších butiků.

Místní obchody (i mezinárodních konfekčních značek) většinou nabízejí oproti obchodům u nás širší sortiment, větší výběr barevných kombinací a často také nižší ceny. Oficiální výprodeje se tu konají vždy na začátku a v polovině roku, přesný termín pro jednotlivé regiony je vyhlášený státem.

Čtení na podobné témaNákupní horečka v Římě: Kam se vydat pro nejlepší zboží ve městě? Přečíst

Italská móda je součástí kulturního dědictví země a značka „Made in Italy“ je stále synonymem kontrolované kvality, designu a inovací. Vydejte se na nákupy a za inspirací třeba do Milána, Říma či Florencie a přesvědčte se o tom na vlastní oči i vy.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 30 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 10. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/italska-moda/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024