Galerie Viktora Emanuela II.: okázalá nákupní pasáž, která inspirovala svět

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 15978x

Galerie Viktora Emanuela II. je okázalou milánskou nákupní pasáží a jedním z nejhezčích míst ve městě.

Vyberte si z našich 23 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

V roce 2015 byla galerie nově restaurovaná? Jednalo se o největší opravy od druhé světové války, iniciované v souvislosti s konáním EXPO 2015.

Milánská Galerie Viktora Emanuela II. je architektonickým skvostem a dokonalým obrázkem milánské okázalosti a luxusu. Je oblíbeným místem nákupů a schůzek. Slavný „milánský salon“ je také nadčasový stavitelský počin, který inspiroval mnohé nákupní galerie, včetně těch nejmodernějších.

Galerie pojmenovaná po prvním králi sjednocené Itálie Viktoru Emanuelovi II. byla svého času nejslavnější nákupní pasáží v Itálii a velkou prestiž si drží i dnes. Byla také první italskou stavbou zastřešenou sklem a ocelí. Neoklasicistní arkáda ze skla a oceli zvěstovala příchod nové industriální éry, jejímž centrem v Itálii se stal právě bohatý Milán.

Monumentální rozměry, osobitá atmosféra

Základní kámen galerie byl slavnostně položen 7. března 1865 a velký stavitelský počin vyústil v konstrukci mohutné arkády, která má tvar latinského kříže. Jeho delší rameno, dlouhé 200 metrů, spojuje okázalá místa jako náměstí před slavným operním domem La Scala a náměstí před milánským Dómem, na němž stojí i jezdecká socha Viktora Emanuela II.

Centrální část zastřešuje kupole vysoká 40 metrů. Přes skleněnou střechu pronikají dovnitř sluneční paprsky, dotvářející svéráznou osobitou atmosféru, která návštěvníky galerie zcela pohltí.

Autorem honosně působící skleněné konstrukce zastřešující kupoli je boloňský architekt Giuseppe Mengoni. Ten ovšem za stavbu zaplatil životem, když krátce před dokončením a slavnostním otevřením galerie v roce 1877 spadl z lešení.

Svatostánek luxusního nakupování i posezení v kavárně

Galerie s tvarem římského kříže, používaným při stavbě většiny italských katedrál, se stala oslavou nakupování. Její přízemí je lemováno luxusně vyhlížejícími obchody. Prodávají se v ní takové značky jako Prada či Louis Vuitton.

Své místo tu mají také restaurace a kavárny, jako například kavárna Biffi, řadící se k nejstarším podnikům svého druhu ve městě, či luxusní kavárny Il Camparino či Il Salotto. Jako „il salotto di Milano“ – milánský salon – bývá někdy označovaná i samotná galerie. Řadí se totiž k nejhezčím místům v severoitalské metropoli.  

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Šlápněte si na býka!

Zatímco přízemí pasáže patří obchodům a kavárnám, v dalších patrech mají sídlo obchody a kanceláře, ve 4. patře jsou dokonce i byty. Velký prostor pod kupolí zdobí mimo jiné alegorické mozaiky měst sjednocené Itálie. Uvidíte tu například dvojčata Romula a Rema, představující Řím, lilie představující Florencii i býka představujícího Turín. Mozaiková podlaha vznikla v roce 1967 ke stému výročí otevření galerie.  

Až budete galerií procházet, nezapomeňte si pro štěstí šlápnout býkovi na genitálie. Aby šlápnutí skutečně splnilo svůj účel, je třeba držet se návodu místních: položit na ono místo podpatek pravé boty a pěkně energicky jím otočit po směru hodinových ručiček.

Galerie Viktora Emanuela II. (Galleria Vittorio Emanuele II) byla ve své době velmi inovativní a stala se inspirací pro nespočet podobných staveb v Itálii i ve světě. Za všechny jmenujme alespoň Galerii Umberta I.Neapoli či Galerii Umberta I. v Turíně. I dnešní obchodní centra s blyštivými střechami mají zdroj své prapůvodní inspirace rovněž právě tady.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 23 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/galerie-viktora-emanuela-ii/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024