Liverpoolská katedrála: navštivte pátou největší katedrálu světa. Má samá NEJ!

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 14. 8. 2017 • Přečteno 5609x

V roce 1902 vyhlásili městští představitelé a anglikánská církev veřejnou architektonickou soutěž.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Liverpool je důkazem toho, že katedrála nemusí pocházet ze 13. století, aby dokázala uchvátit nebo zaujmout. Ve 20. století vznikly v dělnickém Liverpoolu hned dvě impozantní katedrály, což není zrovna obvyklé. Liverpool se tak stal jedním z mála měst na světě, kde naleznete katedrály hned dvě. Obě tyto stavby právem patří mezi skvosty britské architektury.

První z nich je Liverpoolská katedrála, oficiálně nazývaná Katedrální kostel Ježíše Krista. Navržena byla tehdy neznámým architektem sirem Gilesem Gilbertem Scottem, který se později proslavil zejména designem nezapomenutelné červené telefonní budky. Druhou stavbou je římskokatolická Metropolitní katedrála, která je veledílem architekta Fredericka Gibberda.

Výjimečná katedrála s několika NEJ

Jedná se o 5. největší katedrálu na světěJedná se o 5. největší katedrálu na světě

Myšlenka postavit katedrálu vznikla na konci 19. století, kdy měl Liverpool svého prvního biskupa, ale dosud žádnou katedrálu. V roce 1902 tedy vyhlásili městští představitelé spolu s anglikánskou církví veřejnou architektonickou soutěž, kterou vyhrál pouze dvaadvacetiletý student Giles Gilbert Scott. Uspěl se svou vizí mohutných gotických oblouků a impozantního prostoru.

Základní kámen anglikánské katedrály položil v roce 1904 Edward VII., syn královny Viktorie. Druhá světová válka a inflace však způsobily, že byla katedrála dokončena až v roce 1978, tedy osmnáct let po Scottově smrti.

Tato impozantní stavba je největším kostelem v Anglii a pátou největší katedrálou na světě. První, co vás ohromí, je její velkolepost. Se svou celkovou délkou 189 metrů, včetně kaple, je Liverpoolská katedrála tou nejdelší na světě. Výjimečná je i její věž, která se díky své stometrové výšce řadí mezi nejvyšší katedrály na světě.

A aby toho nebylo málo, naleznete zde ještě jedno NEJ – zvony umístěné ve výšce 66 metrů nad zemí, které jsou zároveň největší na světě. Celkem je zde umístěno 13 zvonů, jejichž celková hmotnost bez toho největšího, Velkého Jiřího, činí 16,5 tuny.

Místo, kde to žije

Interiér katedrályInteriér katedrály

Je libo kávičku s výhledem na nasvícené mozaiky? V Liverpoolské katedrále to není žádný problém! Přímo uvnitř naleznete kavárnu, kde můžete obdivovat impozantní interiér s nádhernými vitrážemi u výborné kávy a zákusku. Nachází se zde i obchod, kde si můžete zakoupit nejen náboženské předměty, ale také suvenýry, knihy a jiné dárky.

Na počest architekta zde byla vystavena i typická britská telefonní budka, jejímž autorem byl též sir Giles Gilbert Scott. Ve svých dílech dokázal sloučit tradici s modernitou a do sakrální architektury vnést industriální struktury. Příjemným překvapením je i výtah, který vás vyveze nahoru, takže nemusíte stoupat po nekonečných schodech. Nahoře vás pak uchvátí jedinečný výhled na celé město.

Třešničkou na dortu je speciální pamětní chodník nacházející se před katedrálou, který je vydlážděn vzpomínkovými cihlami. Za 120 liber můžete jejich prostřednictvím připomenout své blízké, zpečetit svou lásku nebo udělat reklamu své firmě. Jak jde vidět, liverpoolská katedrála je moderní nejenom službami, které nabízí, ale také přístupem.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/liverpoolska-katedrala/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024