Liverpoolská metropolitní katedrála: kontroverzní stavba ze skla a betonu

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 8. 2017 • Přečteno 4743x

Tato moderní stavba ze skla a betonu byla dostavěna v roce 1967 podle netradičního návrhu Fredericka Gibberda.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Nejenom populární hudba, ale i náboženství zanechalo v Liverpoolu nesmazatelnou stopu. Jakožto město náboženské tolerance se Liverpool může pochlubit hned dvěma katedrálami – protestantskou a římskokatolickou. Vznikly téměř ve stejné době a obě patří mezi skvosty britské architektury

Přestože vznikly obě liverpoolské katedrály přibližně ve stejné době, vypadají na první pohled zcela odlišně. Určitě tedy stojí za to je navštívit a porovnat.

Metropolitní katedrála Krista Krále v Liverpoolu

Večerní pohled na katedráluVečerní pohled na katedrálu 

Unikátní římskokatolická Metropolitní katedrála Krista Krále, známá také jako Liverpoolská metropolitní katedrála, je jedna ze dvou katedrál ve stejném městě a bývá kvůli velmi originálnímu designu často přezdívána Paddyho vigvam nebo papežova odpalovací rampa.

Jedná se o moderní stavbu ze skla a betonu postavenou v roce 1967 podle netradičního návrhu Fredericka Gibberda. Původní záměr vystavět římskokatolickou katedrálu, dokonce ještě o něco větší než její protestantská konkurence, se zrodil již koncem 19. století. Pro nedostatek financí však tento megalomanský projekt nebyl nakonec realizován.

Historie Metropolitní katedrály

Když v polovině 19. století vypukl v Irsku hladomor, zamířilo mnoho irských emigrantů za lepším životem do severní Ameriky, kam odjížděly lodě právě z liverpoolského přístavu. Mnoho z Irů však nakonec náročnou a nejistou plavbu vzdalo a usadilo se v severní Anglii natrvalo.

To mělo za následek výrazný nárůst katolické populace v tradičně protestantském prostředí. Tak velký počet dal podnět ke vzniku katolického svatostánku. Plány byly již od počátku velkolepé, ale s jejich realizací to bylo problematičtější. O výstavbě katedrály se poprvé začalo uvažovat již v roce 1853, ale kvůli nedostatku financí byla stavba přerušena a vznikl pouze farní kostel.

Plány na výstavbu katedrály znovu ožily ve dvacátých letech minulého století. Přípravy však narušila druhá světová válka. Liverpool se tak dočkal své katolické katedrály až v roce 1967, tedy třicet dva let po započetí stavebních prací.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Kontroverzní stavba

Interiér katedrályInteriér katedrály

Metropolitní katedrála Krista Krále v Liverpoolu je důkazem různorodosti lidského vkusu. Zatímco jedni tuto kontroverzní stavbu zbožňují, druzí se na ni dívají skrz prsty. Chrám má kruhový obvod, jehož dominantou je netradiční věž v podobě komolého kužele a pyšní se největším panelem barevného skla na světě.

Zvláštní tvar má symbolizovat trnovou korunu Ježíše Krista. Dominantou vnitřního kruhového prostoru je tři metry dlouhý oltář z makedonského mramoru, na který dohlédnete ze všech míst v kostele. Katedrální věž vysloužila kostelu řadu nelichotivých přezdívek.

Světlo do prostoru proudí řadou barevných vitráží a po obvodu si můžete prohlédnout moderní plastiky jednotlivých zastávek křížové cesty či varhany dokončené pouhé dva dny před slavnostním otevřením stavby v roce 1967.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd již 16. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/liverpoolska-metropolitni-katedrala/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024