La Scala: operní chlouba Milána

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12907x

Milánská La Scala je jedním z nejrenomovanějších operních domů na světě.

Vyberte si z našich zájezdů do MilánaZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Chcete-li ušetřit, kupte si vstupenky Last Minute. Hodinu před představením se doprodávají poslední eventuální volné vstupenky se slevou přibližně 25 %.

Milánské Teatro La Scala je jedním z nejvěhlasnějších a nejrenomovanějších operních domů na světě. Je přední evropskou operní scénou, na které vystupují zpěváci těch nejzvučnějších jmen, pouze ti nejlepší z nejlepších. Večer v La Scale je výjimečnou a neopakovatelnou událostí.

Teatro La Scala je oslnivou metou operních zpěváků. Zněli tu hudební velikáni jako Conizetti, Bellini Puccini, Rossini či Verdi, který zde v premiéře uvedl dokonce sedm ze svých sedmadvaceti oper. Na zdejší operní scéně účinkovaly také hvězdy jako Renata Tebaldi, Maria Callas, Luciano Pavarotti i Ema Destinová, Štefan Margita či Martina Janková. Každoročně si představení v opeře nenechá ujít na 430 000 diváků. Operní sezona tu začíná vždy 7. prosince, v den svátku svatého Ambrože, patrona města.

Oslnivý interiér ve zlatě a rubínu

Zvenčí spíše nenápadně až skromně vyhlížející budova se chlubí velmi honosným interiérem, zdobeným zlatem a karmínově červeným sametem. Obrovský lustr nad hledištěm zdobí 365 žárovek. V šesti patrech je dohromady 270 lóží, k těm honosnějším je připojen i salonek. Ke komfortu diváků, kterých se sem vejde až 2800, se stará i malé titulkovací zařízení, umístěné v zadní straně sedadel.

Obrovské je i hlediště La Scaly, které je schopné pojmout najednou až 400 účinkujících. Při poslední rekonstrukci bylo jeviště vybaveno tou nejmodernější divadelní technikou. I přes úctyhodné prostory se La Scala chlubí v první řadě výbornou akustikou, která zážitek z návštěvy místní opery umocňuje.

Stavělo se pro zábavu milánské šlechty

Teatro La Scala neboli Divadlo Na schodech, získalo svůj název podle kostela Panny Marie Na schodech, který v těchto místech stával. Operní dům si tu nechala postavit milánská šlechta pro společenské rozptýlení. Chodili sem jako do salonu, orchestr a zpěváci se starali jen o jakousi příjemnou kulisu. Značným obnosem na stavbu přispěla i Marie Terezie, tehdejší panovnice Lombardie – současného italského regionu, jehož je Milán hlavním městem.

Architekt Giuseppe Piermarini, který svůj talent později prokázal i v nedaleké Monze při stavbě královského paláce, tu stavěl v letech 17751778, kdy byla La Scala slavnostně otevřena představením L’Europa riconosciuta od Antonia Salieriho. O znovuotevření La Scaly po druhé světové válce, kdy byla uzavřená, se zasloužil velký dirigent Artur Toscanini, který tu zřídil i benefiční koncerty, aby bylo možné budovu poničenou bombardováním opravit.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Prestižní umístění v srdci metropole

La Scala zažila bezpočet představení těch nejlepších oper, vždy se chlubila a dodnes chlubí pestrým repertoárem s bohatou výpravou. Neopakovatelný zážitek z návštěvy zdejší opery umocňuje také samotná historie budovy i její umístění v nejluxusnější části Milána, v těsné blízkosti takových skvostů, jak je milánský dóm či slavná Galerie Viktora Emanuela II.

Teatro La Scalla leží na stejnojmenném náměstí Piazza della Scala, v jehož středu hrdě stojí socha Leonarda da Vinciho, hledícího přímo na slavný operní dům. Naproti La Scale leží palác Palazzo Marino, vystavěný v roce 1558 Galeazzem Alessim, v němž dnes sídlí milánská radnice.

Navštivte divadelní muzeum

Historii operního domu zachycuje divadelní muzeum, které uchovává mimo jiné různé scénické dekorace a kostýmy, programy či busty významných dirigentů a dalších osobností. Umožňuje také z několika otevřených lóží nahlédnout do přepychového hlediště, což jistě ocení ti, kteří si z jakéhokoliv důvodu nemohli nebo nechtěli koupit vstupenky na představení, a přesto by se rádi pokochali interiérem jednoho z nejprestižnějších operních domů na světě.

Ať už operní dům La Scala navštívíte při jakékoliv příležitosti, luxusní zážitek je zaručen! 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Milán)

Za inspirací do Milána

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Milána

Zájezdy do Milána

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/la-scala/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024