Nikolaikirche: nádherná sakrální stavba, která dominuje městu Stralsund

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 11. 2019 • Přečteno 2356x

Zřejmě největším turistickým lákadlem je 12 metrů vysoký vyřezávaný dřevěný oltář.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Historická sakrální stavba láká k návštěvě i dnes. Přijďte se i vy podívat na ručně vyřezávaný dřevěný oltář nebo původní orloj. To vše nabízí kostel sv. Mikuláše ve Stralsundu. 

Vítejte ve Stralsundu

StralsundStralsund

Město leží necelých 70 km od Rostocku a je vstupní branou na ostrov Rujána. Leží v úžině, která odděluje ostrov od pevniny. Městská práva získal Stralsund již v roce 1234 a záhy se stal členem hanzy. Právě rybníky a vodní příkopy obklopující střed města přirozeně pomáhaly v ochraně města před nepřáteli, dodnes se dochovaly části hradeb i původní domy hradní stráže.

Pro městskou architekturu jsou typické červené pálené cihly, jež v době budování města byly ve stavebnictví hojně využívány. Ukázkovým příkladem je Marienkirche. Kostel Panny Marie je luteránský kostel postavený na konci 13. století. Památek má ale Stralsund mnohem více, jednou z těch nejvýznamnějších je Nikolaikirche.

St.-Nikolai-Kirche

Hlavní vstupní dveřeHlavní vstupní dveře

Počeštěný název této pamětihodnosti zní kostel sv. Mikuláše. První zmínky o něm se datují do začátku 13. století. Tehdy je ale dílo popisováno jako prostý sál s jednou věží. Jak jeho název napovídá, byl věnován patronu všech námořníků, svatému Mikuláši. Je to nejstarší ze tří velkých farních kostelů ve městě.

Ve 14. století došlo k rozsáhlé přestavbě, vzhledem k rychlému rozvoji přístavního města bylo třeba vybudovat i odpovídající zázemí. Kostel se rozrostl na baziliku. Stavba trojlodního kostela trvala téměř celé jedno století a zcela pochopitelně leží v blízkosti centrálního náměstí.

Je dlouhý necelých 90 metrů a jeho nejvyšší věž přesahuje 100 metrů. V 17. století postihl stavbu obrovský požár, který zničil obě gotické věže. Oprava nebyla jednoduchá, ale podařilo se jej obnovit, aby mohl i nadále sloužit účelům, pro které byl postaven. 

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Pozoruhodný interiér

InteriérInteriér

Zřejmě největším turistickým lákadlem je 12 metrů vysoký vyřezávaný dřevěný oltář. Z historických pramenů víme, že oltářů hlavních i vedlejších bylo v bazilice několik desítek, dochoval se však jen zlomek z nich. Další zajímavostí je orloj, který je umístěný za hlavním oltářem.

Ve 14. století jej zkonstruoval Nikolaus Lilienfeld, bylo tehdy běžné tyto speciální hodiny umisťovat do většiny hanzovních měst. Kromě hodin z nich lze vyčíst polohu Slunce, Měsíce a další astronomické úkazy. Zajímavostí je, že se dodnes zachovaly některé původní součástky. 

Návštěvníci si však musí dát pozor na otevírací dobu, která se mění v závislosti na změně ročního období. Je dokonce možné si i objednat prohlídku s průvodcem a dozvědět se ještě více detailů o této pamětihodnosti.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nikolaikirche/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024