Regensburger Domspatzen: světoznámý chlapecký sbor v Řeznu

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 11. 2019 • Přečteno 2483x

Historie sboru sahá až na konec 10. století, kdy byla založena katedrální škola.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Varhany, americký gospel, černošský feeling. Hudba v kostelech má vždy ohromnou atmosféru. Zda za to může kouzlo prostředí nebo akustika těchto budov, necháme na vás. Pojďme se nyní blíže seznámit s jedním z nejznámějších pěveckých sborů, který působí v církvi.

Řezno je bavorské město postavené na Dunaji na jihovýchodě Německa. Od roku 2006 je zapsáno do seznamu UNESCO, a ačkoli má co nabídnout turistům hledajíc historii či architekturu, my se dnes vypravíme za něčím trochu jiným. Za dědictvím nehmotným, o to více však pohladí naši duši, tedy spíše naše uši. 

Od broukání až k profíkům

Katedrála v ŘeznuKatedrála v Řeznu

V německém Regensburgu stojí katedrála sv. Petra, její unikátnost podtrhuje světoznámý pěvecký sbor Regensburger Domspatzen. Liturgickou hudbu obstarávají pouze chlapci a mladí muži, co se týče žen, nezná sbor výjimku. 

Historie sboru sahá až na konec 10. století, kdy byla založena katedrální škola, která měla zajišťovat, mimo jiné, právě i liturgický zpěv. Za světovým úspěchem sboru stojí především Theobald Schrems, který sboru položil institucionální základy a vybudoval tak ideální prostředí pro hudební rozvoj a vzdělání mladých mužů.

Založil soukromou střední a internátní školu s důrazem na vzdělání v hudebních oborech, především ve zpěvu. Dalším významným kapelníkem sboru byl starší bratr tehdejšího papeže Benedikta XVI. Georg Ratzinger. Ratzinger proslul především tím, že povznesl sbor na vyšší uměleckou úroveň a dodal sboru váženější pěvecký ráz. Od roku 1994 vede sbor Roland Büchner.

Řezenští vrabčáci

Mnohočetný sbor je charakteristický též stejnokrojem, ve kterém chlapci vystupují. Jejich dresscode ovlivňuje, zpívají-li na akci světské či liturgické písně. Dle toho volí buď stejnokroj, či oblek s motýlkem, v kostele pak nosí červený hábit nebo opět oblek. 

Ačkoli je hlavním smyslem existence sboru zajišťovat liturgické chvalozpěvy v katedrále, stojí za povšimnutí i další aktivity sboru. Koncertují po celém světě, dokonce si můžete zakoupit jejich CD a v neposlední řadě byl o Regensburger Domspatzen natočen také film.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 28. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/regensburger-domspatzen/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024